Win XP Pro + SP2 vs win 2003 serwer r2

(Goofy1985) #1

Witam,

mam już dość winxp, więc pomyślałem o 2003serwer r2. Vista odpada gdyż za dużo rzeczy nie działa, linux ze względu na rodziców, a nie chcę co chile bootować na nowo kompa. Mam parę pytanek:

• czy wybór profli wygląda jak w xp, czyli ikonki, czy tak jak 2000 że trzeba ręcznie wpisać nazwę usera, lub wybrać z listy

• jak wygląda sprawa ze sterami, gdyż na www są głównie do 2000/xp, i 2003 64bit, ja będe korzystał z wersji 32bit, czy nie spowolnią osiągów względem xp

i co wogóle myślicie o tej przesiadce? warto? nie będe korzystał z opcji serwera itp, tylko jako domowy komp do pogrania, neta, grafik itp itd, nic związanego z zarządzaniem sieciami.

Prosiłbym o w miarę szybką odp, gdyz już jutro bym zmieniał system, xp lub 2003.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odp

(artide2) #2

moim zdaniem kompletnie bez sensu skoro nie będziesz korzystał z aplikacji serwerowych

(goomish) #3

Nie. Dostępne jest tylko klasyczne okno logowania, w stylu Windows 2000, gdzie trzeba wpisać co najmniej hasło (nazwę użytkownika system może zapamiętać). No chyba, że włączysz autologowanie.

Sterowniki powinieneś zdobyć bez większego problemu - oba systemy są pod tym względem dość podobne. Tyle, że ponieważ to system serwerowy a ty chcesz...

używać tego do gierek (i pewnie surfowania po necie) będziesz miał kłopot z osiągnięciem wydajności w grach podobnej do tej z XP oraz oprogramowaniem "ochronnym" typu firewall, antywirus itd, itp. oczywiście są wersje przeznaczone na serwery ale praktycznie brak wśród nich darmowych.

No właśnie... koszty. W2k3 to nie jest kwota rzędu kilkaset złotych a raczej kilkunastu/kilkudziesięciu setek. Co prawda jest (chyba, nie wiem czy ten program testowy się już nie zakończył) 180-dniowa darmowa wersja testowa Windows 2003 ale oznacza to: albo obraz partycji i przywracanie co pół roku albo reinstalacja dwa razy do roku. No chyba, że to dla Ciebie i tak duży "przebieg" :wink:.

Reasumując - do zastosowań typowo domowych (gry, internet, multimedia) -IMHO nie warto.