[win2k] [darmowy] program do szyfrowania całego dysku z PBA


(Scx Mail) #1

Witam.

Poszukuję darmowego programu dla Windows 2000 Professional EN do szyfrowania całego dysku (whole disk encryption) z funkcją uwierzytelniania startowego (PBA: pre-boot authentication).

Do tej pory, korzystając z angielskiej Wikipedii [1], znalazłem następujące programy wstępnie odpowiadające moim wymaganiom:

  • DiskCryptor 2: opensource (GPL);

  • FREE CompuSec 3: freeware;

  • PGPDisk (PGP Corporation): darmowa wersja PGP 6.02i 4 i nowsze edycje komercyjne [5].

  • TrueCrypt [6] (TrueCrypt Foundation): opensource

Początkowo chciałem skorzystać z TrueCrypt 6.0a, jednak okazało się, że opcja "System Encryption" [7] (pozwalająca zaszyfrować partycję systemową) nie jest dostępna dla Windows 2000 (a jedynie dla Windows XP/2003/Vista/2008).

Następnie przyjrzałem się PGPDisk. Okazało się jednak, że darmowa jest tylko stara wersja, PGP 6.02i. Producent nie udostępnia już nowszych wersji na licencji freeware, chociaż dostępne są nowe edycje komercyjne. Niestety, PGP 6.02i nie obsługuje Windows 2000 i wyższych [8]. Co prawda istnieją jakieś nieoficjalne wersje/kompilacje [9], jednak wolałbym oficjalny i rozwijany projekt.

FREE CompuSec to program na licencji freeware. Jest darmowy zarówno do użytku domowego jak i komercyjnego. Oprócz szyfrowania dysku, potrafi szyfrować pojedyncze pliki. Posiada jednak pewną wadę - nie współpracuje z menadżerami rozruchu firm trzecich - aczkolwiek osobiście mi ona nie przeszkadza.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być DiskCryptor, jednak niepokoi mnie nieco niska wersja tej aplikacji. Na plus można zaliczyć licencję oraz możliwość współpracy z innymi programami rozruchowymi.

Czy istnieją inne programy, spełniające moje kryteria? Które z powyższych programów (oprócz TrueCrypt) możecie mi polecić?

Które aplikacje lepiej integrują się z systemem i są bardziej niezawodne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

[1] - http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... n_software

[2] - http://freed0m.org/index.php/DiskCryptor_en

[3] - http://www.ce-infosys.com/english/downl ... index.html

[4] - http://www.pgpi.org/products/pgpdisk/

[5] - http://www.pgp.com/products/wholediskencryption/

[6] - http://www.truecrypt.org/

[7] - http://www.truecrypt.org/docs/?s=sys-en ... pported-os

[8] - http://brentsplace.info/data2.shtml

[9] - http://web.archive.org/web/200402110912 ... p/#content