Win7 i Ubuntu 9.04 - ostatnie podjęcie decyzji

Witam!

Mam zamiar instalować ubuntu 9.04. Aktualnie mam win7 rc 7100.

Moje partycje wyglądają następująco:

fktjdj.jpg

Chce się upewnić, czy po skasowaniu pustej partycji “SystemXP” i utworzeniu z niej 12gb na ubuntu, 10gb home, 8gb swap (2x mój ram) będę one jako partycje logiczne, czy podstawowe? Czy nie będzie to w niczym przeszkadzało?

Ściągam wersję 64bitową, a w nazwie instalki “jurny-jarzabek-desktop-9.04-amd64-pl”, słowo amd to znaczy, że dla procesorów amd, czy na intel e5200 też będzie działało?

CO do swapa… jeśli nie będziesz używał hibernacji nie twórz go w ogóle! 2xram juz jest nieaktualne. Jeśli będziesz używał hibernacji to ustaw tyle ile masz ramu. Będą jako logiczne. amd64…tak się przyjęło, dla 64bitowych intelów też pasuje.

Raczej nie używam stanu hibernacji, ale może się zdarzyć, więc utworzę te 4gb swapa. Dla mnie 500gb dysku to dużo, więc 4gb to nic :wink:

Mam nadzieję, że nie będzie problemów z bootowaniem :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dzięki za odpowiedź :wink:

@edit

Byłbym zapomniał. Może wiecie, czy do robienia obrazu partycji systemu win7 trzeba zrobić również obraz system recovery 100mb. Tą partycje win7 sam robi podczas instalacji systemu.

Dodane 17.07.2009 (Pt) 16:20

Usunąłem partycje SystemXP i stworzyłem 15gb Ubuntu, 10gb Home, 4gb swap linux. Użyłem do tego programu Acronis Disk Director Suite.

W windowsie pokazuje mi coś takiego:

Czy dobrze są te partycje utworzone dla ubuntu?

15 GB dla partytcji montowanej w katalogu głównym / to moim zdaniem za dużo, nawet jeśli będziesz instalował co popadnie to 10GB powinno Ci lekko starczyć, przynajmniej u mnie wystarcza a mam poinstalowane najróżniejsze programy i kilka gier wagi ponad 200MB jak OpenArena inne tego typu. 15GB lepiej daj dla partycji montowanej w /home, ewentualnie jak planujesz na prawdę dużo softu instalować to stwórz partycję ok. 2GB montowanej w / 8GB dla partycji montowanej w /usr (w tym katalogu instalowane są programy, najczęściej w /usr/bin, wrazie wu bez problemu ją powiększysz) 15GB dla partycji montowanej w /home i 4GB dla swap.

Pozdrawiam!

A czym to będzie przeszkadzało w wydajności tego systemu, że ma 15gb?

Napewno mogą być te partycje podstawowe w rozszerzonej (screen wyżej) ? Trochę głupio, bo podstawowych podobno może być 4 :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie będzie w niczym przeszkadzało ale moim zdaniem 15GB dla / to marnowanie miejsca na dysku, bo 10GB jest wystarczające, Linux to nie Vista, że potrzebuje minimum 20GB aby pomieścić system i sterowniki inne pierdoły (przynajmniej tyle potrzebuje czysta Vista ze sterownikami na laptopie mojej Mamy). Lepiej te 5GB dołożyć do /home, z którego najczęściej będziesz korzystał, bo tam będziesz przechowywał twoje dokumenty, zdjęcia i inne ale zdecydujesz jak chcesz.

W rozszerzonej mogą być wyłącznie logiczne a nie podstawowe :slight_smile: Podstawowych na jednym dysku może być maksymalnie 4, rozszerzonych na jednym dysku może być maksymalnie jedna, która jest liczona jak podstawowa, czyli na jednym dysku może być tylko jedna rozszerzona i maksymalnie 3 podstawowe, logicznych może być nieograniczona ilość, ograniczeniem jest jedynie miejsce na dysku. Linux może być zainstalowany wyłącznie na logicznych, jedynie katalog /boot musi być na podstawowej ale Tobie on nie potrzebny.

Pozdrawiam!

No dobra, usunąłem te 3 partycje, ale jest następny problem :frowning:

Mianowicie przy tworzeniu partycji 4,10, czy 15gb, zawsze tworzy ją w środku niezalokowanego miejsca i dzieli je na dwie części 7gb i reszta, która zostanie.

Używam do tego programu Acronis Disc Director Suite. Może to wina programu?

Tworzysz partycje logiczne? Spróbuj to zrobić przy pomocy GParted LiveCD http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ted+0.4.53 jest lepszy od tych komercyjnych menedżerów partycji do tego działa niezależnie od systemu co pozwala na lepsze zarządzanie partycjami, gdyż można je bez problemu odmontować w przeciwieństwie do programów odpalanych z Windowsa a dla mnie oznaczenia linuksowe partycji będą bardziej czytelne niż te pozbawione logiki oznaczenia windowsowe, wypal obraz ISO na płytę i spróbuj stworzyć te nowe partycje, ewentualnie wrzuć screeny, jak będą jakieś problemy.

Pozdrawiam!

aż się zarejestrowałem z ciekawości :expressionless: skąd kolega ma takie informacje? doradzam google, albo jakiegoś linuxa zainstalować :wink:

Z doświadczenia, a tak konkretnie to o co Ci chodzi, o którą część cytowanego zdania? Czy jesteś po prostu jedną z wielu osób, które nie potrafią czytać ze zrozumienie tego co piszę? jeśli chodzi Ci o katalog boot, to pisałem, że musi ale niekoniecznie musi, tylko dlatego, że większość dystrybucji zaleca a niektóre wręcz wymuszają stworzenie partycji podstawowej dla katalogu /boot.

Lol :slight_smile: Windowsa używałem 2 lata, Linuksa używam od 3 lat, a jaką dystrybucję to zobaczysz w moim podpisie na usebarze albo w avatarze.

Pozdrawiam!

To jak wytłumaczysz to:

mlscreenshot3.png

Tak wiem, po prostu (rzadko mi się zdarza) w pośpiechu źle dobrałem słowa, po prostu większość dystrybucji, jakie instalowałem zalecała dla katalogu boot stworzenie partycji podstawowej, stąd napisałem, że /boot musi mieć partycję podstawową, przyznaję się do pomyłki, nie bijcie :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, przynajmniej przyczyniłem się do tego, że nowy użytkownik się zarejestrował a użytkowników na forum nigdy za dużo :slight_smile: :slight_smile:

Pozdrawiam!

Napiszę tylko tyle, że ja kiedyś nie miałem wydzielonej partycji /boot(teraz mam i żałuję, bo mnóstwo miejsca leży odłogiem - 700 MB), a system wstawał.

Z ciekawości zapytam do czego ta partycja boot służy?

Mam problem z tym tworzeniem partycji, bo od początku używałem acronisa i teraz co włącze partition magic to wywala błąd. Próbowałem livecd oraz z windowsa :confused: Tzn. na livecd pokazuje błąd partycji i jedynie format, ale nie chcę tego robić. Podobno jak się zrobi raz acronisem partycje to potem tylko nim można robić.

Nie wiem jak to z gparted, bo matoły ze sklepu dali wadliwą płytke. Dzisiaj jeszcze pójdę po następne i nagram.

Łojej a po co aż 700MB, wg Gentoo Handbook wystarczy 32MB :slight_smile:

Na tej partycji a raczej w tym katalogu znajduje się obraz jądra, konfiguracja Gruba itp. Wydziela się ją głównie ze względów bezpieczeństwa systemu ale nie jest to konieczne, ja nie wydzialam partycji dla boot, bo mi nie potrzeba, ja za to wydzielam dla /var 2GB aby miała stały rozmiar (w tym katalogu zapisywane są logi i inne rzeczy, jak. np. pakiety) a na /usr przeznaczam 5GB i tą partycję w razie potrzeby bez problemu powiększę bez obawy, że coś mi padnie w katalogu głównym :slight_smile:

Pozdrawiam!

Udało się zrobić partycje gparted, chociaż przy uruchamianiu programu wywalało mase błędów, ale potem już wszystko dobrze.

Teraz ostateczność, bo chcę już zainstalować ubuntu. Nie wiem jak te partycje od linuxa są stworzone tzn. czy podstawowe, czy rozszerzone. (win7 pokazuje 5 podstawowych :|).

W razie zepsucia mbr’a, czy naprawi mi zwykły repair z płyty win7, czy będę musiał odtwarzać obraz partycji z win7? ;/

To jest niemożliwe, bo podstawowych może być maksymalnie 4, windows7 co najwyżej pokazuje Ci wszystkie partycje, łącznie z logicznymi. Sprawdź opisy partycji, Primary to podstawowe a logical to logiczne, extended - rozszerzone.

Naprawisz z płyty z windows7, jak ją uruchomisz będziesz miał do wyboru kilka opcji naprawy systemu.

Pozdrawiam!