Win7 x64 3GB z 4GB dostępne-laptop ACER 5730ZG

Jak w temacie, z jakiego to niby powodu 64bitowy Windows 7 wykorzystuje tyko 3GB zamiast 4GB pamięci? Ktoś mnie może oświecić w tym temacie? Dodam, że na desktopie wykorzystuje całe 4GB ramu.

Laptop to ACER Aspire 5730ZG

(Intel Pentium dual-core T3200 (2.0 GHz, 667MHz FSB, 1MB L2 cache), 15.4″ WXGA Acer CrystalBrite LCD, GeForce 9300M GS 256MB VRAM, 4GB DDR2 ramu, dysk 250GB)

Oto wycinek ekranu, na dowód, że sobie tego nie wymyśliłem:

http://img255.imageshack.us/img255/6431 … ywanie.png

Może grafika pobiera jeden giga?? :stuck_out_tongue:

No tak ale do czego takiej karcie tyle ramu? Ale i tak się nie zgadza suma GB (2,99 + 1,277 = ?)

gf9300.png

A brakuje ci tego ramu że tak go szukasz :stuck_out_tongue:

Ja styczność z systemem x64 mialem raz jak miałem desktopa i nie mialem problemów :smiley:

Zobacz w instrukcji czy lap obsługuje 4gb głupie pytanie ale no cóż różne rzeczy się zdarzają :smiley:

A najlepiej do zadzwoń do pomocy technicznej :o

Oni zawsze wiedzą w czym problem :angel:

Jakby nie obsługiwał to by nie wykrył 2 kości ramu po 2GB, są 2 gniazda.

Pamięci mi nie brakuje ale jak już jest te 4 GB to niech będzie całość, a nie 3/4

Wykrywać może zauważ że w evereście jak masz np. więcej ramu niż wykrywa bios to i tak everest pokaże że ten ram jest :stuck_out_tongue:

Zobacz w biosie ile wykrywa :smiley:

Raczej grafika nie pobiera tego RAMu, bowiem ja również mam współdzieloną pamięć (1774 MB) (patrz screen)

http://iv.pl/images/mhsqjqj1nn0yq7mfl4iz.png

i mam dostępne całe 4 GB

http://iv.pl/images/2eoqw6mgtd2jacr8n9x.png

Oczywiście system to Windows 7 Professional 64bit w wersji RTM, oryginalny w ramach subskrypcji MSDN.

Radziłbym sprawdzić, czy w BIOSie masz opcję Memory Remap Feature - zazwyczaj w konfiguracji ustawień zaawansowanych mostka północnego. Jeżeli jest nieaktywna, trzeba ją włączyć. Jednak jak znam życie, w BIOSie laptopa takiej marki są zapewne ustawienia godziny i bootowania, a o innych można zapomnieć. W takiej sytuacji sprawdź, czy nie ma świeżego BIOSu do Twojego laptopa.

Jeżeli jednak laptop był w standardzie z 4GB RAM (zazwyczaj ten model spotykałem w wersjach z 3GB) i na innym OS nie było problemów (Vista x64, Linux x64) to problem tkwi gdzie indziej. Ja jednak podobnie jak przedmówca obstawiałbym BIOS.

W biosie wykrywa całość 4GB RAMu, a co do zaawansowanych ustawień w BIOSie to faktycznie można zapomnieć.

Miałem coś podobnego. Windows 7 Ulitmate PL 64 bity w moim komuterze wyświetlało mi 4gb (dostępne 3gb). Sprawę rozwiązałem tak:

Start>> wpisujesz msconfig i enter>> zakładka rozruch i opcje zaawansowane miałem tam zaznaczone liczba procesorów i maksymalna pamięć. Odznaczyłem te dwie rzeczy i po ponownym uruchomieniu komputera po kliknięci prawym właściwości na moim systemie ujrzałem już tylko 4gb bez ograniczeni. Mam nadzieje że tobie tez to pomoże. Pozdrawiam

soszekfly , próbowałem zrobić tak jak piszesz i nic z tego.

Dodane 30.12.2009 (Śr) 13:06

Problem rozwiązała aktualizacja BIOSu z wersji 1.21 do 1.23, teraz Win 7 x64 wykorzystuje całe 4 GB RAMu :tancze: