Winamp a pliki ALAC

(Palmereldritch1) #1

Witam,

mam parę plików muzycznych w formacie ALAC. Niestety winamp (najnowsza wersja) nie jest w stanie ich odczytać. Da się je w ogóle odczytać w winampie czy potrzebny jest do tego jakiś inny program?

(Danielm86) #2

spróbuj Quick Timem odtworzyć

(Spectatorx) #3

Pierwszy link po wpisaniu w google "winamp alac plugin":

http://www.winamp.com/plugin/winamp-ess ... -58/150126

(Palmereldritch1) #4

dzięki za link spectator.

dziwi mnie tylko jedna rzecz. na stronce winampa w "supported formats" jest podany m4a, ale niestety nie da się go uruchomić. dlaczego, ma ktoś pojęcie?

(Spectatorx) #5

Bo domyślna wtyczka (o ile taka jest instalowana domyślnie) została źle opracowana, tyle. Dlatego jest potrzebny jakiś essential pack w którym zostaje zastąpiona orginalna na napisaną przez społeczność (czy coś/kogoś innego) dobrze stworzona wtyczka do dekodowania m4a.

BTW, winamp od dawna jest u mnie na dalekim miejscu poza nawet windows media player, na codzień używam foobara który nie ma problemów z m4a.

(Placio74) #6

Rozszerzenie M4A dotyczy kontenera multimedialnego MP4 zawierającego tylko ścieżkę audio, natomiast ALAC to jeden z formatów audio które mogą być zawarte w MP4 (podobnie ALS, SLS czy AAC).

Zarówno Winamp jak i foobar2000 obsługują (domyślnie) M4A/MP4 i oba (domyślnie) mają dekoder AAC, ale... nie mają dekodera ALAC (który trzeba zainstalować osobno).

W Winamp Essentials Pack jest dodatkowy dekoder - oryginalny plugin nie jest zastępowany.

Do obsługi ALAC w foobar2000 wymagany jest dodatkowy plugin/dekoder (foo_input_alac).

BTW

Oczywiście oba odtwarzacze nie obsługują niektórych formatów audio które mogą być zawarte w M4A/MP4.

(Spectatorx) #7

Placio74 , dzięki za wyjaśnienie, poprostu niektórych rzeczy nie byłem pewien :slight_smile:

(Palmereldritch1) #8

Czy to, że winamp domyślnie nie jest w stanie odczytać ALAC jest związane z jakimiś problemami licencyjnymi czy jest jakiś inny powód?

(Placio74) #9

Owszem...

Z forum Winamp'a: