Windows 7 64 bit wykrywa tylko 2GB ram

Witam. Nie wiem jakim cudem, ale 64 bitowa “siódemka” widzi tylko 2GB ram i nie chcę. Odpalam everesta, aby się upewnić czy coś źle może ona liczy, ale za to w nim jest widoczne, że są dwie kości po 2GB. Dodam, że mam ramy w dualu. Po za tym komputer nowy, więc wątpię żeby to była taka wada techniczna. W biosie próbowałem coś znaleźć, ale niestety nic nie znalazłem, co by mi pomogło.

A ile pokazuje ci w menedżerze zadań -> zakładka wydajność ? Możesz ew. sprawdzić w msconfig -> zakładka rozruch -> opcje zaawansowane -> i tam ustawić max. ilość pamięci :slight_smile:

z tym że Everest pokazuje ci co masz zamontowane w kompie a nie co ci pracuje. Jeżeli winda 7 pokazuje ci że masz 2 giga to tyle tylko ci pracuje w systemie a druga kość jest albo uszkodzona albo źle wciśnięta do gniazda. A że nowy komputer to co z tego ? już rużne cuda widziałem po sklepach od wkładania używanych części aż po bezczelne wciskanie ludziom uszkodzonych elementów.

Poczytaj,problem poruszony,u Użytkownika, który założył temat nie pomogło :expressionless: , jednak może chociaż u Ciebie zadziała.

Ciekawa teoria z tym używanymi częściami. Po za tym sprawdzałem osobno każdą kość i działa bez zarzutu. Co do menadżera to: http://i48.tinypic.com/2j11vva.png

Nie podoba mi się fakt, że rezerwuję sobie całą jedną kość dla sprzętu jak mi wiadomo wystarcza mu góra 1GB a nie 2.

Żeby Windows 7 widział 4GB trzeba:

  1. mieć 4GB RAMu w kompie ;);

  2. mieć 64bitową wersję systemu;

  3. mieć 64bitowy procek (no, ale jeśli 2 jest spełniony, to ten automatycznie też);

  4. mieć chipset z przestrzenią adresową większą niż 32bity;

  5. nieraz też nowszą wersję BIOS.

Więc zacznijmy od tego, jaki masz sprzęt?

Płyta główna: ASUS P7P55D PRO

Procesor: Intel Core I5-750 2.66GHz

Pamięć: A-Data 4GB (2x2GB)DDR3 1600MHz CL9

Karta Graficzna: Radeon HD 5770 1GB

Dysk Twardy: Western Digital 500 GB

Zasilacz: ModeCom Carbon 620W

Więcej odpadają praktycznie wszystkie 4 punkty. Nad ostatnim można się zastanawiać, ale jakoś mi się nie chcę wierzyć, że tak nowy sprzęt ma przestarzały bios.

W twoim screenie jest dokładnie pokazane ,że zainstalowane masz 4 GB ale przez system zarezerwowane tylko 2 GB. Spróbuj to o czym pisałem wcześniej (msconfig…). Wg. mnie problem tkwi w ustawieniach systemu lub rzeczywiście BIOS nie ma włączonego Dual Channel dla pamięci RAM. (O którym powinna byc mowa podczas testowania komputera przez POST przed startem systemu.

Jak tam ustala mi na 4096 zatwierdzam, otwieram ponownie okienko i jest na 0.

Odznacz w ogóle tą opcje. I musisz te kości mieć włożone tak : 1 slot - jedna kość, 2 slot pusty, 3 slot - druga kość, 4 slot - pusty, albo analogicznie 1 slot - pusty, 2 slot - jedna kość itp… Jest to wymagane do poprawnej interpretacji Dual Channel. Jakby co pstryknij zdjęcie i pokaż to Ci zaznaczę.

Zobacz w biosie czy masz ustawienia od Dual Channel (Dual Channel, Single Channel, Dual Channel Interleaved -> to pierwsze powinieneś wybrać)

Jeśli nie to chyba aktualizacja BIOSU :frowning:

MRCN_P , jeśli kości nie byłyby w trybie Dual-Channel, to nie byłyby wykrywane w całości? Pierwsze słyszę, aby miało to jakiś wpływ…