Windows 7 64 bit wykrywa tylko 2GB ram

(Krzysztof Janiec) #1

Witam. Nie wiem jakim cudem, ale 64 bitowa "siódemka" widzi tylko 2GB ram i nie chcę. Odpalam everesta, aby się upewnić czy coś źle może ona liczy, ale za to w nim jest widoczne, że są dwie kości po 2GB. Dodam, że mam ramy w dualu. Po za tym komputer nowy, więc wątpię żeby to była taka wada techniczna. W biosie próbowałem coś znaleźć, ale niestety nic nie znalazłem, co by mi pomogło.

(system) #2

A ile pokazuje ci w menedżerze zadań -> zakładka wydajność ? Możesz ew. sprawdzić w msconfig -> zakładka rozruch -> opcje zaawansowane -> i tam ustawić max. ilość pamięci :slight_smile:

(system) #3

z tym że Everest pokazuje ci co masz zamontowane w kompie a nie co ci pracuje. Jeżeli winda 7 pokazuje ci że masz 2 giga to tyle tylko ci pracuje w systemie a druga kość jest albo uszkodzona albo źle wciśnięta do gniazda. A że nowy komputer to co z tego ? już rużne cuda widziałem po sklepach od wkładania używanych części aż po bezczelne wciskanie ludziom uszkodzonych elementów.

(Semtex) #4

Poczytaj,problem poruszony,u Użytkownika, który założył temat nie pomogło :expressionless: , jednak może chociaż u Ciebie zadziała.

(Krzysztof Janiec) #5

Ciekawa teoria z tym używanymi częściami. Po za tym sprawdzałem osobno każdą kość i działa bez zarzutu. Co do menadżera to: http://i48.tinypic.com/2j11vva.png

Nie podoba mi się fakt, że rezerwuję sobie całą jedną kość dla sprzętu jak mi wiadomo wystarcza mu góra 1GB a nie 2.

(somekind) #6

Żeby Windows 7 widział 4GB trzeba:

1) mieć 4GB RAMu w kompie :wink:;

2) mieć 64bitową wersję systemu;

3) mieć 64bitowy procek (no, ale jeśli 2 jest spełniony, to ten automatycznie też);

4) mieć chipset z przestrzenią adresową większą niż 32bity;

5) nieraz też nowszą wersję BIOS.

Więc zacznijmy od tego, jaki masz sprzęt?

(Krzysztof Janiec) #7

Płyta główna: ASUS P7P55D PRO

Procesor: Intel Core I5-750 2.66GHz

Pamięć: A-Data 4GB (2x2GB)DDR3 1600MHz CL9

Karta Graficzna: Radeon HD 5770 1GB

Dysk Twardy: Western Digital 500 GB

Zasilacz: ModeCom Carbon 620W

Więcej odpadają praktycznie wszystkie 4 punkty. Nad ostatnim można się zastanawiać, ale jakoś mi się nie chcę wierzyć, że tak nowy sprzęt ma przestarzały bios.

(system) #8

W twoim screenie jest dokładnie pokazane ,że zainstalowane masz 4 GB ale przez system zarezerwowane tylko 2 GB. Spróbuj to o czym pisałem wcześniej (msconfig...). Wg. mnie problem tkwi w ustawieniach systemu lub rzeczywiście BIOS nie ma włączonego Dual Channel dla pamięci RAM. (O którym powinna byc mowa podczas testowania komputera przez POST przed startem systemu.

(Krzysztof Janiec) #9

Jak tam ustala mi na 4096 zatwierdzam, otwieram ponownie okienko i jest na 0.

(system) #10

Odznacz w ogóle tą opcje. I musisz te kości mieć włożone tak : 1 slot - jedna kość, 2 slot pusty, 3 slot - druga kość, 4 slot - pusty, albo analogicznie 1 slot - pusty, 2 slot - jedna kość itp... Jest to wymagane do poprawnej interpretacji Dual Channel. Jakby co pstryknij zdjęcie i pokaż to Ci zaznaczę.

Zobacz w biosie czy masz ustawienia od Dual Channel (Dual Channel, Single Channel, Dual Channel Interleaved -> to pierwsze powinieneś wybrać)

Jeśli nie to chyba aktualizacja BIOSU :frowning:

(somekind) #11

MRCN_P , jeśli kości nie byłyby w trybie Dual-Channel, to nie byłyby wykrywane w całości? Pierwsze słyszę, aby miało to jakiś wpływ...