Windows 7 64b wiesza się w losowych momentach, bez BSOD

Mam problem z Windowsem - po losowym czasie od uruchomienia (od kilku minut do kilku godzin) system się zatrzymuje, nie reaguje na mysz ani klawiaturę, pomaga tylko zimny reset. Jest tak niemal po każdym uruchomieniu. Anti-Malware nic nie wykrył, w podglądzie zdarzeń jest za to takie coś:

Załadowanie sterownika \Driver\WUDFRd dla urządzenia WpdBusEnumRoot\UMB\2&37c186b&0&STORAGE#VOLUME#_??_USBSTOR#DISK&VEN_GENERIC&PROD_STORAGE_DEVICE-A&REV_9727#000000009727&0# nie powiodło się.

Próbowałem usunąć wszelkie nieużywane sterowniki, ale nie pomogło. Menedżer urządzeń nie zgłasza żadnych problemów, nie pojawiają się żadne niebieskie ekrany. Wszystkie dostępne aktualizacje mam zainstalowane. Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu i usunięciu przyczyny problemu. 

W menu start wpisz Usługi, kliknij prawym i Uruchom jako administrator, odszukaj Windows Driver Foundation — User-mode Driver Framework, Tryb uruchamiania ustaw na Automatyczny, zapisz i uruchom ponownie system. Sprawdź czy usługa jest włączona (Stan Uruchomiono).

Ustawiłem i po ponownym uruchomieniu usługa jest włączona. To teraz czekam czy się zawiesi, na razie wszystko jest OK. 

Prawdopodobnie problem jest z jakimś dyskiem podłączonym na USB - na początku spróbowałbym zaktualizować sterowniki w komputerze, możesz skorzystać z SlimDrivers(on automatycznie znajdzie potrzebne drivery).

Czy wystąpił Bluescreen?

Jeśli tak Szukanie przyczyny BSOD-a za pomocą BlueScreenView

 

Czy masz podpięty jakiś dysk na USB lub używasz karty pamięci?

 

Czy instalowałeś sterownik do czytnika kart pamięci lub chipsetu płyty głównej z Windows Update?

Nie, żadnych BSOD nie miałem.

 

Mam wbudowany czytnik kart, ale żadnej karty w nim nie mam. Nie mam podpiętego dysku USB ani pendrive’a itp.

 

Generalnie instaluję wszelkie aktualizacje z Windows Update, zainstalowałem też to co mi zalecał SlimDrivers, więc sterowniki czytnika i płyty głównej mam najnowsze. Niestety aktualizacja sterowników nie pomogła i komputer wciąż się wiesza.

Zauważyłem jeszcze rzecz następującą: jeśli bezpośrednio po uruchomieniu zabiję proces Umonit.exe, do zwisów nie dochodzi. W przeciwnym razie zdarza się że proces ten zajmuje 100% rdzenia procesora.

Czy instalowałeś aplikację związaną z USB (ChangeIcon Application, UMonit Application, Gene USB Monitor lub MediaGear USB2.0 Card Reader)?

 

Jeśli tak to odinstaluj.

Wyłączyłem ten proces w msconfig i teraz komputer chodzi bez zarzutu, nie wiesza się. Na razie nie odnotowałem żadnych wad takiego rozwiązania :smiley: Dzięki!

 

Nie, nic z tych rzeczy. Możliwe że zainstalował mi się jakiś pendrive, co go ktoś przyniósł, a potem zabrał, ale usuwałem przez menadżera urządzeń wszelkie nieużywane sterowniki pamięci USB.

  

No dobrze, ale problem występuję (czy raczej występował) jak do usb nie było podpiętego żadnego urządzenia oprócz myszy. Nie chcę wyłączać portu z myszą, wolę zablokować uruchamianie Umonit.exe.