Windows 7 64X Zainstalowana pamięć Ram a Avaible jedynie 6Gb

Witam. Otóż mam zainstalowane w komputerze 4 kości ramu. 2x2gb Corsair i 2x4gb kingston. Mam je pół roku i wszystko było dobrze. Dziś po ponownym sprawdzeniu ideksu wydajności systemu i jego odświeżeniu komputer pokazał, że zaintsalowane jest 12 GB ale dostępne jedynie 6 gb. Czego może to być wina ? Inne programy pokazują to samo. I ptaszek w ograniczniu ramu jest odhaczony :stuck_out_tongue: szukałem na wielu forach, ale nic konkretnego. Moja płyta główna to Asus P7P55D-E LX z ograniczeniem ramu do 16 GB ;/

A jaką masz wersję windowsa?

Bo wersja Home Basic obsługuje do 8GB a dopiero Home Premium obsłuży do 16GB.

Jeśli masz Home Basic to powinno ci obsłużyć do 8GB a tych brakujących 2GB do tego limitu doszukiwałbym się w czymś innym (np. może masz w trybie Dual Channel po 6GB na kanał a windows ci wyłączył jeden kanał).

odśwież index wydajności jeszcze raz.

Ewentualnie wykonaj przywracanie systemu do daty, w której było ok.

@scripter1, zauważyłeś, że

? więc to nie wina wersji Windows.

zomo_prl , tak, zauważyłem ale z doświadczenia w serwisowaniu wiem że jak ktoś pisze że wcześniej było ok to mało kiedy wie co pisze dlatego zawsze pytam o szczegóły aby to zweryfikować, zwłaszcza w przypadku nowych na forum.

Poza tym pisząc że wcześniej było ok mógł mieć na myśli że było ok przed reinstalacją systemu a po reinstalacji już nie (a mógł przy reinstalacji zainstalować inną wersję).

Ale jeśli kolega ma inny trop co do przyczyny to niech się nie krępuje i napisze…

Windows 7 Home Premium. Pierwszy slot 2gb Corsair drugi slot 4gb Kingston znowu 2gb i znowu 4 gb. Jest równomiernie rozłożone. Windowsa robiłem reinstalacje 2 tyg temu na ten sam i po pierwszym ustaleniu indexu pokazywało normalnie 12 gb. Dziś podkręcałem procesor i to po tym to zniknęło, więc jeszcze wszystko przywróce jak było i zobacze ;p

Dodane 30.04.2012 (Pn) 22:23

Nic nie dało zmienienie taktowania proca to podstawowego ;p

masz w biosie ustawiony dual RAM?

proponuję zrobić jeszcze raz format.

Po co po OC robiłeś refresh indexu wydajności? jego użyteczność jest zerowa…