Windows 7 i Ubuntu obok - nieudana instalacja

(Mlody993) #1

Witam,

posiadam na jednym dysku Windows 7 + 3 partycje, na drugim chce zainstalować Ubuntu. Myślę, że 20 GB mi starczy na te wszystkie partycje do Ubuntu potrzebne. Jest jednak problem. Pobrałem już kilkakrotnie instalkę Ubuntu 64 bity, wypaliłem z nią kilka płyt i na każdej to samo.

A więc, odpalam komputer, wybieram z menu botowania CD/DVD, odpala się ta płytka, jest obraz ładowania Ubuntu, ładuje tak i ładuje, trwa to jakieś 30 sekund po czym wyskakuje biały ekran i nic nie można zrobić. Gdy czekam jeszcze chwilę to wysuwa mi płytkę z CD Roomu. Co może być przyczyną? Jakieś porady/wskazówki? Pierwszy raz mam problem z instalacją Ubuntu na kompie... Może błąd instalki? Jeżeli tak to jaką dystrybucje Ubuntu polecicie, podobną wizualnie i w obsłudze do Ubuntu?

Instaluje najnowszą 10.10 PL z www.ubuntu.pl. Proszę o pomoc.

(LonngerM) #2

Cóż... szczerze? Nie wiem, radzę sprawdzić wersje 32-bitową... to nie rozwiązanie problemu, ale wiem że ogólnie jest mniej problemów z wersjami 32-bit (linuks ma lepsze zarządzanie pamięcią i obsłuży 4GB RAM).

Jeśli jednak zależy na wersji 64-bitowej. to po ściągnięciu sprawdź sumy kontrolne, a przy nagrywaniu wybierz na bardzo wolną prędkość nagrywania.

(Mlody993) #3

Na razie skończyły mi się płyty. Pobrałem Ubuntu 10.10 ze strony Linuxa i już lepiej, bo przy odpalonym Windowsie po włożeniu płytki z Ubuntu to już odpala się Wubi, a w przypadku tego remixa z ubuntu.pl się nie odpalał. Jednak gdy chcę zainstalować to cały czas to samo. ;/

Może po prostu skorzystam z Wubi i zainstaluje Ubuntu obok Windowsa. Tylko jakie to będzie miało skutki? Bo system jak system będzie działał, ale coś pamiętam (kiedyś czytałem), że jakieś tam drobnostki są "inne".

-- Dodane 09.01.2011 (N) 16:54 --

Wersja x64 czy x32 mam taki ekran:

(Sawyer47) #4

Instalujesz na komputerze z podpisu, karta graficzna GeForce 240? Bo wygląda właśnie na problem z kartą graficzną. Może spróbujesz instalacji alternate (instalator w trybie tekstowym)? Pobrać można stąd http://releases.ubuntu.com/maverick/ , jeśli x64 to ubuntu-10.10-alternate-amd64.iso.

(Mlody993) #5

Dokładnie GeForce GT 240 ;x

Ściągam to co powiedziałeś i sprawdzę zaraz.

Ale to nie będzie polska wersja? ;//

Jak wybierzesz podczas instalacji żeby było po polsku, to będzie.

(Mlody993) #7

Wielkie dzięki bo to znalazłem. Ale teraz jest taki problem...

Zainstalowałem Ubuntu w trybie tekstowym, wszystko poszło sprawnie. Jednak przy starcie systemu brakuje GRUBa i mam tylko windowsowy loader i od razu włącza mi się Windows 7. Próbowałem bootować drugi dysk, ale tam też nie ma GRUBA. Przy instalacji specjalnie wybrałem, aby zainstalował GRUBa i go instalował, nie wiem co jest teraz... ;/

Skąd mogę pobrać samego gruba i jak go wrzucić? Dysponuje tylko Pendrive 32 GB, nie mam płytek. ;p

A gdzie zaznaczyłeś żeby zainstalował GRUBa? W MBR?

Możesz w każdej chwili odpalić system z płytki/pendrive'a jako liveCD, chrootować się do zainstalowanego systemu na dysku i zainstalować/przeinstalować jeszcze raz GRUBa.

(Mlody993) #9

Właśnie jest problem, grub zainstalował mi się na Pendrive... Gdy wkładam pendrive to botuje mi Ubuntu, ale niestety tryb tekstowy ;/ Muszę wpisać login, hasło i potem jakieś komendy ;/

@ Jak nie uruchomię normalnie ubuntu to nie ma szans naprawić gruba ;/ Czemu Ubuntu uruchamia się w trybie tekstowym? ;/

No to w czym problem? Skoro możesz Ubuntu odpalić z pena, to zrób to i przeinstaluj GRUBa, tak żeby zainstalował siew MBR dysku twardego.

Co do trybu tekstowego - zainstalowałeś iksy, środowisko graficzne? Jeżeli tak, to zaznaczyłeś żeby startowało? Co się dzieje jak wpiszesz startx?

(Mlody993) #11

Mam wpisać startx tak? Już restartuje komputer i zrobię to.

@@

No i wygląda dalej na ten problem z kartą GeForce GT240 ;/ Wrzucam na Youtube filmik jak to wygląda... po Startx wyskoczyło, że trzeba zainstalować więc zainstalowałem, następnie się miał uruchomić Ubuntu i ekran biały i pełno małych czerwonych kropek, jakby Ubuntu miał wysypkę jakąś. ;/

Zaraz zarzucę link do filmiku, 130 mb wiec za 5-6 minut będzie na Youtube i podam link.

@edit:

Tak to wygląda:

(film zaraz będzie dostępny, jest w trakcie przetwarzania)

(BenderBendingRodriguez) #12

Prawdopodobnie włącza Ci się nouveau jako sterownik grafiki, to jest praktycznie eksperymentalne.

Rozwiązanie jest w piątym komentarzu:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1426745

Najlepiej by było jakbyś pokazał logi z /var/log/Xorg.0.log i ewentualnie /var/log/messages

(Mlody993) #13

Gdzie znaleźć te logi?

Z twojego linku piąty post:

Ale teraz jak dostać się do tych plików, co robić?

(BenderBendingRodriguez) #14

Podałem Ci przecież pełną ścieżkę czyli /var/log/Xorg.0.log i /var/log/messages

Jeśli nie ma tam takiego pliku to po prostu otwórz to tak:

(jako root) (w ubuntu: sudo su)

nano /etc/modprobe.d/nvidia-graphics-drivers.conf (wpisz to co masz tam wpisać,zapisz poprzez Ctrl + X,potwierdź)

Następnie dodaj linię nomodeset do /boot/grub/grub.conf (albo menu.lst nie pamiętam) i dodaj na koniec tam gdzie jest "quiet splash"

Nouveau to otwarte sterowniki pisane poprzez reverse engineering więc ma prawo nie działać z nowszymi kartami niestety.