Windows 7 + Linux Debian

(jakub888) #1

Witam! !!

Nie wiem czy da rady zainstalować Linuxa Debiana z Windows 7 bo chodzi mi oto żeby w Menedżerze rozruchu był do wyboru

Windows 7 i Linux Debian bo boj się że skasuje mi pliki rozruchu Windows 7 mam już przygotowaną partycje na Linuxa.

Proszę o odpowiedź. :smiley: :smiley:

(goomish) #2

Po pierwsze jeśli ten Debian to nie jakiś muzealny zabytek a w miarę współczesna edycja, to wykryje 7-kę i doda do swojego bootmanagera (pewnie gruba, bo to teraz najmodniejsze)

A jeśli nie, to po drugie, przygotuj sobie za wczasu programik EasyBCD i po instalacji Debiana, jeśli nie dasz rady dostać się do 7-ki dodaj Debiana do bootmanagera Windows i za jego pośrednictwom uruchamiaj tego linuksa.

Jedyne na co musisz uważać, to żeby przypadkiem nie zaorać sobie partycji z Windowsem wskazując miejsce docelowe na Debka :), bo linuksowe instalatory oznaczają i pokazują je inaczej i można czasami się zgapić.

(jakub888) #3

Ja mam do wyboru Linux Debian 4 i Debian 5 oba są z GRUBEM

(marcin82) #4

Jedyne wyjście, o które Ci chodzi to instalacja za pomocą Wubi. Ja bym jednak to odradzał. Potestuj system w trybie live-cd. Podczas fizycznej instalacji i tak nie unikniesz instalacji GRUBA w pierwszym sektorze dysku twardego - chyba, że masz dwa dyski. Raczej szukaj nowoczesnej dystrybucji, ale z Grubem w wersji 0.98 (stabilny) w przeciwieństwie do np. Ubuntu -> Grub_2 (eksperymentalny). Gruba 1 zawiera np. PCLinuxOS.

Jeśli zdecydujesz się na fizyczną instalację linuxa, poczytaj najpierw o naprawie MBR Windowsa 7.

(jakub888) #5

Ja mam 3 partycje

C: To windows i programy na niego

D: To na Linux Debian 4.0

J: Na dane itp

Live-CD też spróbuje

-- Dodane 25.03.2011 (Pt) 15:14 --

A wiesz jak to zrobić aby naprawić MBR Windowsa 7

(Czlowieczaq) #6

Debiana chyba nie zainstalujesz na tej partycji.

(jakub888) #7

Dlaczego

(Czlowieczaq) #8

Bo musisz mieć na niej inny system plików jak np. ext3 czy ext4.

(jakub888) #9

A wiesz jak to zmienić? :smiley: :slight_smile:

(Czlowieczaq) #10

Podczas instalacji Debiana po prostu ją sformatujesz na dany system plików.

Teraz masz NTFS na tej partycji D jeśli się nie mylę?

(jakub888) #11

nie FAT 32 ale nie wie też jak przywrócić aby był wybur Windows i Debian bo czasem się morze usunąć to z Windows 7

(Czlowieczaq) #12

Tego nie wiem.

Poczekaj na rady innych.

(goomish) #13

jakub888 , tu -> http://www.sevenforums.com/tutorials/20 ... ecord.html masz wszystko ładnie rozpisane, z obrazkami