Windows 7 na starym komputerze

Cześć. Mam dość stary komputer. Zainstalowany jest na nim Win XP i wszystko hula elegancko. Ale Win XP jest już stary nie wszystko jest kompatybilne itp. Stary komputer specyfka : Procek Intel Pentim IV 2.8 Ghz, Ram 1024 + 256, karta graficzna jakaś stara nvidia, dysk 80gb (2 partycje po 30gb z hakiem). W bliskiej przyszłości chcę zrobić formata gdyż komp już się ,zagracił". Służy głównie do przeglądania internetu, pracy biurowej typ MS Office i inne programy kalkulacyjne. Czy Windows 7 zmieści się na takiej partycji? Czy nie będzie się sapał przy takich niskich parametrach? Chcę was zapytać gdyż zaczął się rok szkolny i jestem trochę zalatany i nie mam tyle czasu, żeby bez potrzeb 2 razy formatować komputer. Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedź ;]

Naprawdę xp do tego nie wystarcza?

IMHO Jeżeli wyłączysz aero to 7 będzie działać powiedzmy przyzwoicie.

DDR1 czy SDRAM 133 ?

Jeśli karta graficzna ma 32 MB pamięci to szkoda kombinować.

Tak naprawdę nie podałeś konkretnych parametrów a przynajmniej pełnej nazwy płyty głównej.

Najlepiej pozostać przy XP.Przeczyścić system i przeskanować.

Ram DDR1 400mhz karta 128mb

Dodane 06.09.2012 (Cz) 20:13

Dokładnych parametrów nie jestem w stanie podać gdyż nie posiadam od niego jakich żadnych papierów.

polecam XP bardziej ewentualnie linuksa ale twój wybór

a na przyszłość zrób sobie kopier partycji jakimś programem dużo szybciej będzie “formatowany” oraz nic nie będziesz musiał pózniej zrobić poza aktualizacjami programów i aktualizacji systemu

Czyli radzicie sobie dać z tym spokój i raczej będzie lipa?

Możesz spróbować zainstalować Windows 7, ale w wersji 32 bitowej. Windwos 7 32 bit wymaga minimum 1GB RAM.

Jeśli komputer będzie wykorzystywany tylko do przeglądania internetu i MS Office to możesz zainstalować, nie dziel dysku na partycje, bo przy 80GB nie warto :wink:

Używaj lekkie antywirusa, zamień GG na jakaś lżejszą alternatywę, tak samo zrób z Adobe Reader, a system powinien chodzić.

Jakimś programem typu CPU-Z można dowiedzieć się o płycie głównej i zmontowanych elementach.

http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Program,Windows,13047.html

Prawdopodobnie będziesz musiał dokupić stary typ pamięci i nie każda pamięć DDR1 może współpracować.

Minimalne wymagania posiadasz ale tylko do uruchomienia Win7(32-bit).Do komfortowej pracy to za mało.Oprócz systemu powinno się mieć antywirusa a do tego dochodzą inne programy pracujące w danym momencie.

Cytat ze strony:

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/system-requirements

Piszecie sobie ot tak - zainstaluj sobie Windows 7 - a nie pomyśleliście o tym, że to nie jest program darmowy, że wpierw trzeba go kupić, a w tym przypadku to nawet wersję BOX a nie OEM?!

wiesz mi nie decydujemy czy ktoś ma pieniądze czy nie

a może ty nie pomyślałeś przecież licencja winwdowsa nie jest ważna na rok czy 2 lata a do końca wsparcia systemu od jej kupienia więc nowy komputer kupiłby bez systemu i zainstalował na nim tego windowsa

Jeśli chodzi o kwestię czy będzie dobrze działał to mogę powiedzieć że ostatnio instalowałem Win 7 32 bit na P4 3.0 Ghz i 1.5 GB ram ddr, działał dobrze (jedyny minus to dzisiejsze przeglądarki które pochłaniają ram).

Według mnie XP jest optymalny do tego sprzętu.

Chrome lubi pożreć trochę RAM, ale jeśli nie mamy otwartych kilkunastu kart to nie jest tak źle. Z tego co kojarzę 15 wersje Firefox zużywa mniej niż 100mb RAM przy jednej karcie.

Przy jednej może tak ale np. jak odpalisz YT lub gierkę flash to już trochę więcej (proces plugin-cntainer.exe).

Na sprzęcie jaki podał autor da się całkiem wygodnie działać na Windows 7 32bit.

I tu się mylisz! Zazwyczaj licencja Windows jest przypisana do danego komputera (OEM) i nie można jej przenieść na zupełnie inny komputer (w sensie legalnie, bo technicznie można użyć numer seryjny i go aktywować ponownie). I dla tej licencji (OEM) Microsoft nie oferuje żadnego wsparcia. Licencje BOX je mają i można ją przenieść na inny komputer (wielokrotnie), ale taką licencję trzeba już samemu kupić i jest ona ok. 2 razy droższa niż wersja OEM.

Windows BOX jest droższy tylko o jakieś 40%(jak wiesz gdzie kupić)

wiesz lepiej zapłacić raz 500zł niż 2 razy po 350zł

Tym bardziej na taki sprzęt

Pozostaje jeszcze Windows 7\8 Enterprise Trial więc jeśli autor zamierza kupić nowy komputer do 2 miesięcy(1 miesiąc lepiej sobie zostawić w zapasie albo zrobić później np zmiane na win 8 trial

PS pokaż gdzie się mylę bo nie widzę chyba że chodzi ci o to że ja mówiłem o wersji Box a ty pomyślałeś że o wersji OEM -.-

PS2 Zazwyczaj w sklepach nie ma licencji OEM(nie licz mi tu sklepów internetowych)

@pawcio1212

Idąc tym tokiem rozumowania można też zainstalować jakaś serwerową wersję Windows - też są do 3 miesięcy za darmo.

Pokazałem w cytacie we wcześniejszym moim poście - mało kto ma u siebie w domu licencję BOX - w 95% na komputerze jest system w wersji OEM.

P.S. Ja np. kupiłem sobie wersję Windows 7 Ultimate BOX, ale nie znam innej osoby, która u siebie w domu ma wersję BOX.