Windows 7 na starym komputerze

(chmielek82) #1

Cześć. Mam dość stary komputer. Zainstalowany jest na nim Win XP i wszystko hula elegancko. Ale Win XP jest już stary nie wszystko jest kompatybilne itp. Stary komputer specyfka : Procek Intel Pentim IV 2.8 Ghz, Ram 1024 + 256, karta graficzna jakaś stara nvidia, dysk 80gb (2 partycje po 30gb z hakiem). W bliskiej przyszłości chcę zrobić formata gdyż komp już się ,,zagracił". Służy głównie do przeglądania internetu, pracy biurowej typ MS Office i inne programy kalkulacyjne. Czy Windows 7 zmieści się na takiej partycji? Czy nie będzie się sapał przy takich niskich parametrach? Chcę was zapytać gdyż zaczął się rok szkolny i jestem trochę zalatany i nie mam tyle czasu, żeby bez potrzeb 2 razy formatować komputer. Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedź ;]

(ADR1991) #2

Naprawdę xp do tego nie wystarcza?

IMHO Jeżeli wyłączysz aero to 7 będzie działać powiedzmy przyzwoicie.

(eddie71) #3

DDR1 czy SDRAM 133 ?

Jeśli karta graficzna ma 32 MB pamięci to szkoda kombinować.

Tak naprawdę nie podałeś konkretnych parametrów a przynajmniej pełnej nazwy płyty głównej.

Najlepiej pozostać przy XP.Przeczyścić system i przeskanować.

(chmielek82) #4

Ram DDR1 400mhz karta 128mb

Dodane 06.09.2012 (Cz) 20:13

Dokładnych parametrów nie jestem w stanie podać gdyż nie posiadam od niego jakich żadnych papierów.

(pawcio1212) #5

polecam XP bardziej ewentualnie linuksa ale twój wybór

a na przyszłość zrób sobie kopier partycji jakimś programem dużo szybciej będzie “formatowany” oraz nic nie będziesz musiał pózniej zrobić poza aktualizacjami programów i aktualizacji systemu

(chmielek82) #6

Czyli radzicie sobie dać z tym spokój i raczej będzie lipa?

(Scorpions.B) #7

Możesz spróbować zainstalować Windows 7, ale w wersji 32 bitowej. Windwos 7 32 bit wymaga minimum 1GB RAM.

Jeśli komputer będzie wykorzystywany tylko do przeglądania internetu i MS Office to możesz zainstalować, nie dziel dysku na partycje, bo przy 80GB nie warto :wink:

Używaj lekkie antywirusa, zamień GG na jakaś lżejszą alternatywę, tak samo zrób z Adobe Reader, a system powinien chodzić.

(eddie71) #8

Jakimś programem typu CPU-Z można dowiedzieć się o płycie głównej i zmontowanych elementach.

http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Program,Windows,13047.html

Prawdopodobnie będziesz musiał dokupić stary typ pamięci i nie każda pamięć DDR1 może współpracować.

Minimalne wymagania posiadasz ale tylko do uruchomienia Win7(32-bit).Do komfortowej pracy to za mało.Oprócz systemu powinno się mieć antywirusa a do tego dochodzą inne programy pracujące w danym momencie.

Cytat ze strony:

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/system-requirements

(Pablo_Wawa) #9

Piszecie sobie ot tak - zainstaluj sobie Windows 7 - a nie pomyśleliście o tym, że to nie jest program darmowy, że wpierw trzeba go kupić, a w tym przypadku to nawet wersję BOX a nie OEM?!

(pawcio1212) #10

wiesz mi nie decydujemy czy ktoś ma pieniądze czy nie

a może ty nie pomyślałeś przecież licencja winwdowsa nie jest ważna na rok czy 2 lata a do końca wsparcia systemu od jej kupienia więc nowy komputer kupiłby bez systemu i zainstalował na nim tego windowsa

(falcon89) #11

Jeśli chodzi o kwestię czy będzie dobrze działał to mogę powiedzieć że ostatnio instalowałem Win 7 32 bit na P4 3.0 Ghz i 1.5 GB ram ddr, działał dobrze (jedyny minus to dzisiejsze przeglądarki które pochłaniają ram).

Według mnie XP jest optymalny do tego sprzętu.

(Scorpions.B) #12

Chrome lubi pożreć trochę RAM, ale jeśli nie mamy otwartych kilkunastu kart to nie jest tak źle. Z tego co kojarzę 15 wersje Firefox zużywa mniej niż 100mb RAM przy jednej karcie.

(falcon89) #13

Przy jednej może tak ale np. jak odpalisz YT lub gierkę flash to już trochę więcej (proces plugin-cntainer.exe).

Na sprzęcie jaki podał autor da się całkiem wygodnie działać na Windows 7 32bit.

(Pablo_Wawa) #14

I tu się mylisz! Zazwyczaj licencja Windows jest przypisana do danego komputera (OEM) i nie można jej przenieść na zupełnie inny komputer (w sensie legalnie, bo technicznie można użyć numer seryjny i go aktywować ponownie). I dla tej licencji (OEM) Microsoft nie oferuje żadnego wsparcia. Licencje BOX je mają i można ją przenieść na inny komputer (wielokrotnie), ale taką licencję trzeba już samemu kupić i jest ona ok. 2 razy droższa niż wersja OEM.

(pawcio1212) #15

Windows BOX jest droższy tylko o jakieś 40%(jak wiesz gdzie kupić)

wiesz lepiej zapłacić raz 500zł niż 2 razy po 350zł

Tym bardziej na taki sprzęt

Pozostaje jeszcze Windows 7\8 Enterprise Trial więc jeśli autor zamierza kupić nowy komputer do 2 miesięcy(1 miesiąc lepiej sobie zostawić w zapasie albo zrobić później np zmiane na win 8 trial

PS pokaż gdzie się mylę bo nie widzę chyba że chodzi ci o to że ja mówiłem o wersji Box a ty pomyślałeś że o wersji OEM -.-

PS2 Zazwyczaj w sklepach nie ma licencji OEM(nie licz mi tu sklepów internetowych)

(Pablo_Wawa) #16

@pawcio1212

Idąc tym tokiem rozumowania można też zainstalować jakaś serwerową wersję Windows - też są do 3 miesięcy za darmo.

Pokazałem w cytacie we wcześniejszym moim poście - mało kto ma u siebie w domu licencję BOX - w 95% na komputerze jest system w wersji OEM.

P.S. Ja np. kupiłem sobie wersję Windows 7 Ultimate BOX, ale nie znam innej osoby, która u siebie w domu ma wersję BOX.