Windows 7 nie startuje po kilku godzinach nieużywania

Przede wszystkim chciałbym przywitać wszystkich użytkowników

To mój pierwszy post na forum więc proszę również o wyrozumiałość :slight_smile:

Mam następujący, powtarzający się problem: po reinstalacji systemu windows 7 wszystko wygląda OK, jednak na drugi dzień (po kilku godzinach nie używania komputera) system nie startuje i widzę jedynie czarny ekran

Sytuacja powtórzyła się już trzeci raz, od kilku dni walczę z komputerem i powoli opadam z sił :?

Wszystko zaczęło się kilka dni temu, zauważyłem że system nie startuje zbyt szybko więc postanowiłem wyczyścić dysk i zainstalować wszystko od początku, na drugi dzień po instalacji system już nie wystartował, więc postanowiłem sprawdzić dysk programem MMHD i okazało się, że program znalazł na dysku 7 bad sektorów, w celu naprawy problemu przeprowadziłem pełne formatowanie trwające ponad 30 godzin i jeszcze raz przeskanowałem dysk i ku mojej uciesze bad sektorów nie znaleziono. Zainstalowałem więc system jeszcze raz na świeżo sformatowanym dysku i tak jak poprzednio system nie wystartował na drugi dzień, całą operację przeprowadziłem jeszcze raz zmieniając w międzyczasie rozmiary partycji itp i tym razem system działał do momentu ponownego uruchomienia po kilku godzinach

Co o tym myślicie, czy jest to wina dysku, czy może jakiś software’owy problem?

Z góry dziękuję za pomoc

masz uwalony dysk, bady wracają

mhhd nie zawsze je naprawi

spróbj pożyczyć dysk i postaw na nim system

to na pewno odpowie ci na pytanie o kondycję dysku

w kwestii opadnia z sił : dużo pij, nie odwodnisz się wtedy

pite napoje niekoniecznie muszą być bezalkoholowe, i nawet lepiej żeby nie były :lol:

powstałe bady były też prawdopodobnie powodem długiego startu pierwszego Twojego systemu

Dzięki, obawiałem się że to może być hardware’owy problem

Tak jak napisałeś, postaram się pożyczyć dysk i postawić system - jeśli wszystko będzie OK, to będziemy znali winowajcę

ps

napojów dużo przyjmuję, niestety bezprocentowych z racji konieczności chodzenia do pracy :frowning:

instalujesz osobny sterownik dla karty graficznej po reinstalacji systemu?

w sumie były to trzy instalacje siódemki i sterowniki raz instalowałem, raz nie więc to raczej nic nie zmienia

wczoraj, żeby wykluczyć problem systemu operacyjnego zainstalowałem linuxa suse i byłem przekonany że dziś rano nie ruszy…ale ruszył :? jeśli to dysk to pewnie niedługo się wysypie

zainstalowałem też windowsa 7 na pożyczonym dysku, ale nie mogłem go sprawdzić z braku czasu - leży w szafce i czeka na podłączenie po pracy, jeśli ruszy to raczej wykluczy problem z moją instalką windowsa

ps

po zainstalowaniu linuxa chciałem jeszcze raz sprawdzić dysk programem MHHD, co niestety się nie udało gdyż dysk nie został wykryty (może to po prostu wina innego formatowania partycji)

wina ststemu plików…linux ma inny

Bootowalny MHDD żeby wykrył dysk on musi być ustawiony jeśli jest IDE na Master najlepiej jedno urządzenie na taśmie . Albo jak dysk SATA to ustawione w biosie kontrolery SATA jako IDE może być różnie nazwa w zależności od biosu SATA as IDE tak u mnie albo SATA native IDE czy jeszcze inaczej i podpięte pod SATA 1 .Ja podpięte mam teraz pod dalsze SATA i MHDD nie wykrywa jak wcześniei podpięte pod SATA 1. A formatowanie system plików raczej nie ma do rzeczy dla programu MHDD tylko wyżej opisane warunki wykrywania dysku . Wcześniej MHDD wykrywał Ci dysk jak nie zmieniłeś podpięcie pod dalsze gniazda. Miałem podobne doświadczenie to zobacz naprzykład bootowalnym g-parted albo inny program tego typu jak znowu będzie problem z uruchamianiem systemu po paru godzinach czy program będzie widział partycje i czy są puste jak tak to nie ma co się dziwić że system się nie uruchamia. Dobrze będzie sprawdzić na pożyczonym dysku i po zainstalowaniu systemu czy na drugi dzień się uruchomi . Jesli tak to masz winowajcę i Twój dysk ma pojawiające się basectory, wyczerpany limit zapasowych sektorów, albo elektronika dysku że po zaniku zasilania dane znikają. Chyba że jeszcze wina płyty głównej, zasilacza to się okaże jak na pożyczonym dysku też będzie problem i żeby go nie uszkodziło jak pożyczony. To co ostatnio napisałeś że nie wykrywa MHDD o ile nie zmieniałeś podpięcia do innego gniazda jak wtedy co wykrywał to czy w biosie jest jeszcze widoczny dysk.

Dodane 20.09.2012 (Cz) 9:38

Na stronie dobrych programów jest opis programu i to że system plików nie ma znaczenia:

Program działa niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego, dostęp do dysku realizowany jest bezpośrednio poprzez kontroler, a z pominięciem BIOS. Nie ma znaczenia jaki jest system plików czy ilość i wielkość partycji. MHDD pracuje ze wszystkimi zintegrowanymi kontrolerami IDE, SATA w chipsetach Intel, Via a także z niektórymi zewnętrznymi kontrolerami takich producentów jak Promise i HPT. Za pomocą tego programu możemy wykonać niskopoziomowy format dysku, odznaczyć uszkodzone sektory, usunąć wolne sektory czy ustawić lub usunąć hasło ATA.

Co istotne dysk musi być ustawiony w trybie master oraz musi być jedynym urządzeniem podpiętym pod kanał IDE lub SATA. Dodatkowo aby uruchomić program należy pobrany obraz iso wypalić na nośniku i z niego uruchomić komputer

http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Progra … 20187.html

dzięki za zainteresowanie, będę mógł to po pracy sprawdzić ale na 99% przestawiłem tryb dysku w BIOS z IDE na AHCI więc pewnie dlatego MHHD go nie wykrywa

jeśli chodzi o podłączenie dysku to nie da się go inaczej podłączyć - cała akcja ma miejsce na laptopie HP ProBook 4720s

po południu będę wiedział coś więcej i pewnie dopiero z rana się tym podzielę z racji problemów z kompem

to tylko teoria hirem

mhhd nie wykrywa wszystkich modeli dysków, a raczej nie współpracuje z niektórymi modelami kontrolerów, co na jedno wychodzi

system plików, śmiem twierdzić ma jednak znaczenie…niestety

tak jak pisałem, w przypadku mojego dysku, jest to prawdopodobnie przestawienie trybu dysku w biosie (że też na to wcześniej nie wpadłem)

Panie kredens1967 , nie ma co się przejmować a tym bardziej spierać a forum jest po to żeby się wymieniać doświadczeniami jak nie wychodzi z różnych powodów a opieranie się na samej teorii to jest mało w gąszczu różnorodności sprzętu i kontabilności między nimi. Najwazniejsze jest rozwiązanie problemu załozonego przez autora a kolega frytek83 , przyznaje że wina niewykrywalności dysku przez MHDSD jest w ustawieniach w biosie jako narzędzie do wyszukania problemu dysku. Co i tak nie jest rozwiązaniem końcowym bo problem z niemoznością uruchomienia systemu po paru godzinach od wyłączenia dalej występuje. Miłego dnia .

dziś po pracy sprawdziłem i sprawa wygląda tak:

linux na moim podejrzanym dysku nadal chodzi,

po przestawieniu trybu dysku w biosie na IDE udało mi się przeskanować dysk programem MHDD - wykryty został jeden badsektor… ciekawe czy jest to podstawą do reklamowania laptopa?

podłączyłem też dysk z windowsem 7, którego zainstalowałem wczoraj i ku mojemu zdziwieniu system się nie odpalił (pojawił się na chwilkę bluescreen

po ponownym przestawieniu trybu dysku na AHCI system zaczął działać EUREKA!

aby potwierdzić podejrzenia, że to tryb dysku wpływa na włączanie się bądź nie systemu znowu przestawiłem na IDE i znowu się nie uruchomił

zdaje się więc, że winą za całe zamieszanie można obarczyć przestawioną opcję w biosie… jakieś 2 tygodnie temu aktualizowałem bios i wtedy prawdopodobnie nastąpiło przestawienie tej opcji

aby potwierdzić diagnozę, zainstaluję dziś jeszcze raz windowsa i zobaczymy czy rano ruszy… na pewno dam znać jak wszystko się skończyło

jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim problemem

pozdrawiam

Możesz pokazać SMART dysku z programu HD-Tune z zakładki Health. To nie jest pierwszy badsector wcześniej miałeś siedem jak pisałeś i teraz następny. Nie świadczy to dobrze i wskazane podanie tego SMART-u może coś ujawni więcej i należy monitorować . Przy tak szybkim pojawianiu się nowych badów dysk nie nadaje się do użytku.

A sprawę nie uruchamiania się systemu masz chyba obczajone że musi być w biosie ustawione zgodnie z jakimi kontrolerami dysku system jest zainstalowany: IDE czy ACHCI.I potem nie wolno zmieniać w biosie bo system się nie uruchomi.

rano system się uruchomił

podrzucę SMART o którym mówisz, jeśli nie będzie wyglądało to dobrze to chyba będzie trzeba się pofatygować do sprzedawcy i powalczyć o swoje prawa

Dodane 21.09.2012 (Pt) 17:17

zakładka health z HD tune:

HD Tune: SAMSUNG HM320HJ Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 5530 Ok

(02) Throughput Performance 27 27 0 5394 Ok

(03) Spin Up Time 90 90 25 3204 Ok

(04) Start/Stop Count 98 98 0 2584 Ok

(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 Ok

(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 Ok

(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 Ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 3009 Ok

(0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 Ok

(0B) Calibration Retry Count 99 99 0 1344 Ok

(0C) Power Cycle Count 98 98 0 2588 Ok

(B7) (unknown attribute) 252 252 10 0 Ok

(B8) (unknown attribute) 252 252 48 0 Ok

(BA) (unknown attribute) 252 252 0 0 Ok

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 815 Ok

(BC) (unknown attribute) 100 100 0 2 Ok

(BE) Airflow Temperature 67 58 40 1179681 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 1021 Ok

(C0) Power Off Retract Count 252 252 0 0 Ok

(C1) Load Cycle Count 92 92 0 81137 Ok

(C2) Temperature 64 58 0 1179681 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok

(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 1 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok

(C8) Write Error Rate 100 100 0 11 Ok

Power On Time : 3009

Health Status : Ok

dla mnie powyższe nie dostarcza zbyt wielu informacji

Dodane 22.09.2012 (So) 13:32

witam ponownie

komputer chodził cały piątek, wyglądało na to że wszystko już jest w porządku, standardowo poinstalowałem sterowniki itp.

dziś rano komputer uruchomił startup repair, czego rezultatem jest informacja:

Problem signature:

Problem EventName: StartupRepairOffline

Problem signature 01: 6.1.7600.16385

Problem signature 02: 6.1.7600.16385

Problem signature 03: unknown

Problem signature 04: 1

Problem signature 05: AutoFailover

Problem signature 06: 1

Problem signature 07: BadDriver

os versionŁ 6.1.7601.2.1.0.256.1

locale ID: 1033

po restarcie niestety nie mogłem wejśc do biosu, żeby przstawić kontroler dysku - chciałem uruchomić skaner MHDD

po kilku kolejnych restartach windows się uruchomił, co trwało jakieś 5minut i działa ekstremalnie wolno - nawet ciężko jest mi pisać ten tekst

w międzyczasie działa HD Tune i w zakładce Health zrobiło się strasznie czerwono i Health Status czasami zmienia się na Fail, poniżej dane z okienka, może to coś pomoże:

HD Tune: SAMSUNG HM320HJ Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 6817 Ok

(02) Throughput Performance 27 27 0 5394 Ok

(03) Spin Up Time 90 90 25 3204 Ok

(04) Start/Stop Count 98 98 0 2603 Ok

(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 Ok

(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 Ok

(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 Ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 3017 Ok

(0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 Ok

(0B) Calibration Retry Count 99 99 0 1349 Ok

(0C) Power Cycle Count 98 98 0 2607 Ok

(B7) (unknown attribute) 252 252 10 0 Ok

(B8) (unknown attribute) 252 252 48 0 Ok

(BA) (unknown attribute) 252 252 0 0 Ok

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 1721 Ok

(BC) (unknown attribute) 100 100 0 2 Ok

(BE) Airflow Temperature 65 58 40 1179683 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 1029 Ok

(C0) Power Off Retract Count 252 252 0 0 Ok

(C1) Load Cycle Count 92 92 0 81258 Ok

(C2) Temperature 64 58 0 1179683 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok

(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 4 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok

(C8) Write Error Rate 100 100 0 11 Ok

Power On Time : 3017

Health Status : Ok

prawie wszystkie powyższe wiersze są zaznaczone na czerwono!

Postaram się teraz zrestartować kompa i po przestawieniu trybu dysku w biosie uruchomić mhdd, nie wiem czy mi się uda i czy windows w ogole dzis wystartuje

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Dodane 23.09.2012 (N) 10:17

do tego wszyskiego, dorzucilbym jeszcze to, ze zanim zaladuje sie bios mijaja prawie 2 minuty

moze to wina kontorlera AHCI - tak czy inaczej wybieram sie jutro z komputerem do sprzedawcy

Dodane 15.10.2012 (Pn) 11:53

W ramach zamknięcia tematu:

komputer został oddany do serwisu, gdzie w ramach gwarancji dysk twardy został wymieniony na nowy

Pozdrawiam