Windows 7 nie startuje, uszkodzony plik ntoskrnl.exe

Witam wszystkich

Otóż ostatnio modyfikowałem system programem Sunrise Seven. Tam była opcja, która odblokowywała możliwość korzystania z 4GB ramu. Oczywiście zaznaczyłem ją i ok (wcześniej utworzyłem pkt przywracania). Potem reset i nie wstaje. Cały czas uruchamia się narzędzie do naprawiania i nic nie może zrobić. Przywracanie systemu też nic nie daje.

Czy jedyna opcja to format? Proszę o pomoc.

Należałoby wymienić wspomniany plik na oryginalny. Pod XPkiem byłoby to bardzo proste, tutaj chyba bez reinstalacji się nie obejdzie (chyba, że skombinujesz od kogoś oryginalną wersję tego pliku i go skopiujesz w miejsce oryginalnego).

No właśnie czytałem, że pod XP jest do tego prosta komenda. A czy nie ma nic takiego do Win7? Albo czy ktoś mógłby mi przesłać potrzebny plik?

Wejdź w tryb awaryjny, podczas startu systemu wciśnij F8, wybierz “Tryb awaryjny”, system w tym trybie powinien się uruchomić, w Sunrise Seven odhacz opcję która odblokowała obsługę 4GB Ram, zrestartuj, system powinien się uruchomić normalnie, bez formatowania :wink: .

No niestety awaryjny tez sie nie włączał, ale zrobiłem tak.

Trzeba skopiować z katalogu system32 orginalny plik ntoskrnl.exe i nadać mu nazwę ntskrnl.exe i wrzucić do /Windows/system32. Ja to robiłem pod ubuntu, ale można też na pewno wierszem poleceń.

Nie zapomnij zdjąć łatki dającej możliwość odblokowania obsługi 128 GB Ram bo problem może się powtórzyć, po za tym takie łatanie “jajka” systemu jest sprzeczne z licencją :wink: .