Windows 7 OEM na dwuletni komputer. Sprawa licencji

Witam,

chciałem Was prosić o radę. Otóż chcę zakupić Windows 7 Home Premium. Zastanawiam się nad wersją z licencją OEM, ponieważ jest tańsza.

Chodzi głównie o to czy opłaca się kupować tę wersję, gdy się ma prawie 2 lata płytę główną, a jej gwarancja się kończy?

Z tego co wiem licencja OEM przywiązuje się do sprzętu, a głównie do płyty głównej. Gdyby zepsuła mi się płyta to bym musiał też kupować nowy system.

Mam rację?

Płyta główna: GIGABYTE GA-MA770-UD3

Procesor: AMD Athlon X2 245 2x 2,9Ghz

Ram: 2GB

Karta graficzna: Gainward GeForce 250 GTS 1GB

Czy ta płyta jest na tyle dobra żeby wytrzymać jeszcze chociaż 2-3lata? Wiem, że to całkiem sporo, ale inaczej nie opłaca mi się kupować Windows 7 OEM…;/

A więc opłaca się czy nie? Wiem, że nie jesteście mną i nie możecie za mnie decydować, ale proszę o pomoc w wyborze.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku, bo już tuż tuż;]

No awaria sprzętu to jedno, a nagła chęć rozbudowy, czy wręcz wymiany, to druga sprawa. Ja po rozważeniu wszystkich możliwości wybrałem wersję BOX - 2 lub 3 lata jeśli chodzi o sprzęt, to dość długo, a nie chcę się narażać na ewentualny wydatek na kolejną licencję w przypadku zmiany sprzętu.

No masz rację. Zauważyłem, że w wielu sklepach BOX’a można teraz kupić w przedziale ok. 530zł do 600zł (i więcej ), więc to całkiem nieźle.

Chyba się zdecyduję jednak na BOX’a. Może jednak jeszcze ktoś chciałby się wypowiedzieć?

Dzięki jaru_r.

No trzymając się ściśle zapisów licencyjnych OEM Windows 7, to w momencie gdy uszkodzeniu ulegnie płyta główna to tracisz również licencję na taki Windows, ponieważ Windows 7 OEM podczas aktywacji na trwałe przypisuje się do tej płyty głównej. Ewentualnie po naprawie płyty głównej bądź jej wymianie będziesz musiał zadzwonić po aktywację systemu do Microsoftu, wytłumaczyć ,że poprzednia płyta główna uległa uszkodzeniu, spaleniu itp., podobno można w ten sposób uzyskać nowy klucz, potrzebny w procesie aktywacji.

Co do modernizacji to wszystko możesz w nim wymienić poza właśnie płytą główną.

To akurat rozumiem. Jeżeli dam radę kupić BOX’a to go własnie kupię. Dziękuję za pomoc.

Temat chyba do zamknięcia.

Już przestańcie z tym straszeniem. Mam Win7 OEM i w ostatnich 2 latach wymieniałem płytę dwukrotnie. Żadnych problemów przy automatycznej aktywacji Windy nie było.

Nośnik + naklejka z serialem = oryginał.

Udzielam pewnie jak większość tu piszących na te tematy tylko porad opartych na zapisach licencyjnych systemu Windows OEM. Zapoznaj się dokładnie z licencją OEM Windows 7 i zobaczysz co co wolno a czego nie w ramach takiej licencji.