Windows 7 Trial


(Lunka3) #1

Witam. Czy jak zainstaluje 90-dniowego triala to stary system zniknie? Jakie jest ryzyko utraty danych po tym próbnym okresie i czy windows xp zostanie na moim kompie i bede mogl go dalej uzywac. Wybaczcie brak polskich znaków ale nie polska klawiatura


(kamilek030190xd) #2

Nie wiem jak mam to rozumieć ale jeżeli zrobić nakładke na xp to napewno xp zginie z dysku,chyba że win 7 zainstalujesz na innej partycji,wtedy bedziesz miał wybór przy włączaniu kompa który system na sie odpalić. to tyle


(Rradek22) #3

ale tlumaczysz… wiec tak nie wiem jaki masz dysk i ile ich masz ale jak nie chcesz stracic danych itp to instaluj windowsa na innym dysku lub partycji, partycje sobie zrobisz przy instalacji windowsa jesli masz tylko 1 dysk i tyle…


(sadaj72) #4

Zerowe, wszystkie dane zostają, tylko nie da się zalogować do systemu, dysk możesz przeglądać z poziomu innego systemu np. live cd linuksa, lub w trybie awaryjnym, windows wtedy nie upomina się o aktywację.


(SilberPunkt) #5

@kamilek030190xd

@rradek

@sadaj72

Panowie… #-o

@selbh

Skoro zadajesz takie pytanie to nie masz zbytniego pojęcia o instalowaniu systemu operacyjnego a w szczególności instalowaniu dwóch systemów obok siebie w bezpieczny sposób. Moja rada: jeśli pod Windows XP masz jakieś cenne dane (dokumenty, zdjęcia, zbiory muzyki czy filmów) to zanim cokolwiek zaczniesz robić zrób sobie kopię co ważniejszych rzeczy na jakiś bezpieczny, zewnętrzny nośnik. Odpowiedź na wszystkie zadane przez Ciebie pytania brzmi: i tak i nie - wszystko zależy od tego w jaki sposób przeprowadzisz instalację. Jeśli zrobisz to źle to po okresie testowym zostaniesz z niczym - nie będziesz mieć ani Siódemki ani XP ani swoich danych… Jak zrobić to prawidłowo i w bezpieczny sposób dla danych? Moim zdaniem nie da się tego w prosty sposób przekazać na Forum - zbyt mało informacji podałeś o obecnej konfiguracji swojego komputera i zbyt wiele niebezpiecznych czynności dla danych trzeba wykonać…

:roll:


(Lunka3) #6

Wybaczcie mi niejasności.

Partycje mam 3. D; E; C . Komputer jest dość mocny, siódemka pójdzie bez problem. Nie wiem co wam mam jeszcze podać. Dysk 500 gb, miejsce jest

Chodzi mi o to, że jak zainstaluje tego triala to czy będę mógł wrócić do XP bez ponownego instalowania. Czy Windows 7 nie usunie mi xp z komputera?

Mam go po prostu zainstalować na innej partycji. Tak?


(uphate) #7

A jak ja mam jedną partycję i na nim Vistę? To mogę mieć dwa systemy? Albo jak wtedy będzie po zakończeniu traila, czy będę mógł odinstalować 7 i zainstalować Vistę?


(JNJN) #8

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN


(rgabrysiak) #9

Zainstalujcie sobie Windows 7 na osobnej partycji i po sprawie. Jeśli będziecie chcieli powrócić do poprzedniego systemu wystarczy przywrócenie bootloadera wcześniejszego systemu (XP bądź Visty) a następnie sformatowanie partycji z Windows 7.

Z waszymi danymi nic złego nie powinno się stać o ile będziecie instalować system na osobnej partycji. Choć backup danych nigdy nie zaszkodzi.

A jeśli macie nieco większe umiejętności możecie zawsze zainstalować Windows 7 do pliku VHD. Wówczas nie potrzeba osobnej parrtycji a przywrócenie poprzedniego systemu ozacza dla was poprostu przywrócenie bootloadera wcześniejszego systemu i usunięcie pliku VHD.

Dla zainteresowanych:

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja- … 11419.html

Jeszcze jedna ważna informacja możliwość bootowania z VHD jest tylko w Win 7 Enterprise & Ultimate.


(SilberPunkt) #10

Tak. Ale możesz stracić zgromadzone dane na tej partycji. Powrót do XP będzie możliwy ale “przywrócenie bootloadera wcześniejszego systemu” to nie taka bułka z masłem. Niewprawny użytkownik może grzebiąc w bootloaderze mocno zaszkodzić.

Dodane 23.12.2011 (Pt) 19:33

Możesz mieć oba na raz ale musisz* z jednej partycji wydzielić nową dla Siódemki. Możesz też na jednej partycji postawić 7 a potem na nowo Vistę. Sprawdź tylko czy masz nośnik instalacyjny do Visty i czy klucz licencyjny jest czytelny bo może być potrzebny.

* chyba, że skorzystasz z porady kolegi rgabrysiak

:roll:


(Lunka3) #11

Dobra. A moge zrobić tak? XP mam na partycji C; Instaluje Triala na partycje E; No i tam na początku po instalacji wybieram jaki chce system, wchodze na XP i po użytkowanie ręcznie usuwam siódemke z partycji E; moge tak zrobić?


(adam9870) #12

Tak. Możesz tak zrobić. Co do usuwania, najlepiej będzie jeżeli wybierzesz w Moim komputerze prawy klik na E - Formatuj.

Wówczas pozostanie tylko bootloader 7, który dla porządku trzeba by usunąć. Metoda do wyboru:

pierwsza metoda: http://www.searchengines.pl/Jak-usunac- … 31524.html

druga metoda: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1654685.html

Powodzenia.

PS. Albo do instalacji 7 nie musisz dedykować całej partycji E, tylko zamiast tego zainstalować 7 w pliku VHD. Opis krok po kroku:

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja- … 11419.html


(Lunka3) #13

CZyli jak zrobie już to całe VHD i zainstaluje system to będę mógł go usunąć bez formata dysku?


(adam9870) #14

Dokładnie. Kiedy siódemka Ci się znudzi, uruchamiasz XP i usuwasz plik VHD w standardowy sposób (prawy klik - usuń). Pozostanie kwestia bootloadera (menu wyboru systemu). Jak się go pozbyć, znajdziesz w instrukcjach, do których podaję linki w swoim poprzednim poście albo w artykule o instalacji 7 w pliku VHD (czyli start - uruchom - msconfig).

Przy czym pamiętaj, że partycja, na której będziesz przechowywać plik VHD powinna być sformatowana w systemie plików NTFS. Jak to sprawdzić? Mój komputer - prawy klawisz na partycję, na której chcesz umieścić plik VHD (mówiłeś, że masz trzy partycje: C, D, E) - Właściwości - karta Ogólne, pozycja System plików. Tak to wygląda w praktyce: http://i.technet.microsoft.com/dynimg/IC243762.gif

Jeżeli partycja jest sformatowana w FAT32, będziesz musiał: 1) zdecydować się umieścić plik VHD na innej partycji, która jest w NTFS, albo 2) sformatować wybraną partycję w systemie plików NTFS.

Istnieje możliwość konwersji partycji w FAT32 do NTFS bez utraty danych, które się na niej znajdują. W tym celu wybierasz Start - Uruchom - wpisujesz cmd i klikasz OK. W konsoli, która się pojawi wpisujesz:

convert LITERADYSKU: /fs:ntfs

gdzie LITERADYSKU podstawiasz literę dysku, który chcesz przekonwertować z FAT32 na NTFS. Np. gdyby partycja E była sformatowana w FAT32 i chciałbyś ją przekowertować na NTFS, możesz użyć następującego polecenia:

convert e: /fs:ntfs

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ maksymalny rozmiar pliku, jaki można umieścić na partycji FAT32 wynosi 4GB natomiast wymagania Windows 7 mówią o 16 GB dla wersji 32-bitowej (x86) lub 20 GB dla wersji 64-bitowej (x64) i tym wymaganiom jest w stanie sprostać NTFS.

Gdyby ktoś był zainteresowany porównaniem NTFS do FAT w różnych wersjach: http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm


(rgabrysiak) #15

Przypomnę tylko że możliwość bootowania z pliku VHD posiadają wersje Enterprise i Ultimate.


(Lunka3) #16

A czym się różni ta wersja 32-bitowa of 64-bitowej?:smiley:

I mam jeden chrzaniony problem. Ściągnąłem windowsa 7 trial i nie moge go zainstalować, robie wszystko zgodnie z instrukcją, ustawiłem bootowanie z płyty w biosie, płyta była w napędzie przed restartowanie do instalacji a i tak mi się normalnie odpala system


(kamilek030190xd) #17

Pewnie płyte źle nagrałeś. płyta musi być bootowalna


(Lunka3) #18

a co to znaczy?:confused:


(kamilek030190xd) #19

Lepiej zrobić to z pendrivem http://www.windows7.pl/forum/index.php/ … 415.0.html


(Piotrkijak) #20

kamilek030190xd , instalacja z pena nie działa na wszystkich komputerach, nawet pomimo tego, że bios obsługuje boot z USB. Ja tak miałem, że niby mój bios obsługuje boot z pena i po wciśnięciu dowolnego klawisza wyskoczył błąd, że chyba nie ma folderu boot\bcd z tego co dobrze pamiętam.