Windows 7 vs XP instalki

witam!

mama pytanie odnośnie tych dwóch systemów operacyjnych ( Xp i windows 7).

XP miałem zainstalowany już wcześniej i na osobnej partycji zainstalowałem windows 7 tak że teraz mam 2 systemy.

Wszystkie programy na XP instalowałem na osobnej partycji (teraz mam 3) i tutaj moje pytanie

  1. Czy jeżeli np GG na xp mam na ,X/program files/gg" i teraz w tym samym katalogu zainstaluje GG na windows 7 to będzie ono działało na obydwu systemach po przełączeniu?

  2. Jeżeli tak to czy jak zaktualizuje GG np w WinXP to w Win7 będzie działało zaktualizowane?

Nie będzie działało, gdyż większość programów pozostawia wpisy w rejestrze, a każdy system ma osobny rejestr (no chyba że będziesz używał wersji portable).

No właśnie, tylko że rejestr jest na partycji systemowej. Instalując program na XP, dodały się wpisy do rejestru XP,instalując program na 7, dodały się wpisy do rejestru siódemki,czyli teoretycznie, jeżeli jest to ta sama wersja programu, moim zdaniem może to zadziałać, ale jest tylko jedna możliwość żeby to sprawdzić - zainstalować.

Nawet jak i są na jednej partycji są to dwa różne rejestry, więc wątpię żeby to zadziałało.

Folder instalacyjny nie ma znaczenia - może być identyczny dla obu systemów. Tylko jak napisali przedmówcy trzeba będzie zainstalować np. GG na obu systemach (jeżeli masz już na XP to wystarczy doinstalować na Siódemce), aby wszystkie programy do każdego Windowsa dodały swoje wpisy do rejestru.

dzięki za pomoc sprawdziłem na podanym przykładzie gg w windows Xp miałem zainstalowaną wersję 8, na windows 7 zxinstalowałem w dokładnie tym samym katalogu i gg odpala bez problemy na obydwu systemach :slight_smile:

teraz instaluje offica zobaczymy czy bedzie działac

PS: chodziło mi o to zeby nie instalować podwójnie programów bo szkoda miejsca na dysku

EDIT:

Z Officem (2003) juz nie poszło tak łatwo, po instalacji co chwila przy próbie włączenia np. worda włączał się instalator office i wyskakiwał błąd, word nie otwiera się :confused: musiałem odinstalować całego offica przez co straciłem go na obydwu systemach.

Tak sobie teraz myślę - czy litery dysku, na którym instalujesz Office są takie same? Bo to może powodować problem, jeżeli by nie były one takie same

Ustaw sobie np. tak C - XP; D - Win7; E- Dane i wówczas instalujesz w obu systemach Office na E:

Według mnie gg wystarczyło zainstalować tylko na jednym z systemów i powinien działać na obu systemach, nie jest to jakaś strasznie wielka aplikacja, z większymi programami jak np office może nie być już tak prosto, kiedyś uruchamiałem PS3 pod 2 systemem i nie poszło, ale po instalacji w tym samym folderze ruszył. Trzeba zwracać uwagę na oznaczenia dysków, ja miałem tak że pod Xp dysk systemowy był widoczny jako C i pod Vistą analogicznie C ,folder instalacyjny na osobnej partycji . Tylko co z katalogiem Dane Aplikacji trzeba by w rejestrach pogrzebać,

Według mnie sprawa nie warta zachodu, awaria jednego z systemów może się zakończyć uszkodzeniem drugiego, cel takiego działania zapewne oszczędność miejsca na HDD, lepszym rozwiązaniem wydaje się mi rezygnacja z jednego systemu

Nie prawda. Mylisz pojęcia - prędzej można stwierdzić, że awaria programu np. Office na jednym z systemów popsuje również Office na drugim. A i to tylko wówczas jeżeli powodem awarii będą pliki w folderze instalacyjnym aplikacji, a nie tylko wpisy w rejestrze, bo te przecież są indywidualne dla każdego z systemów.

Zatem awaria jednego systemu nie może wpływać na drugi system.

Co do GG to się zgadzam, że prawdopodobnie działałoby bez wpisów w rejestrze (czyli bez instalowania na obu systemach), bo chyba nie ma nawet żadnych wpisów w rejestrze (nie wiem - nie używam GG).