Windows 7, xp, brak obrazu, zawieszanie się w grach

Witam. Od wczoraj jestem “szczęśliwym” Posiadaczem windowsa 7 ultimate w wersji 64-bitowej. Instalacja przebiegła raczej bezproblemowo. System ładuje się poprawnie, zalogować się można normalnie. Po zalogowaniu wszystko dalej wygląda ładnie, jest pulpit, ikony etc. Myślałem więc, że wszystko ok. Pogrzebałem jakąś godzinkę w necie, ściągnąłem operę, i obejrzałem kilka filmików na YT. Postanowiłem sprawdzić dogłębnie nowy system wraz z jego funkcjami. Zacżąłem od Media Playera, wszystko również bezproblemu. Więc postanowiłem włączyć pasjansa. I tu zaczyna się problem. Nagle monitor po kliknięciu tej ikonki zmienił się na taki : http://img12.imageshack.us/i/dsc00495vc.jpg/. Pomyślałem więc - “napewno jakiś bug, resetuję”. Włączył się poprawnie, odpaliłem media playera, i chciałem przeglądać zdjęcia. Odpaliłem pierwsze lepsze - i co ? Znowu niebieski ekran bez żadnych napisów. System dalej pracował, ponieważ słychać było muzykę z media playera. Po kilku krotnym resecie, doszedłem do wniosku, że niebieski ekran pojawia się przy odpalaniu zdjęć, i jakiejkolwiek gry (systemowej). Filmów nie sprawdzałem. Wszystkie strony www działają bez zarzutu. Teraz również piszę tego posta z win 7. Pomyślałem więc, że może to wina starego sterownika karty graficznej/ Pobrałem najnowszy ze strony nvidii, i go zainstalowałem. Po tym procesie uruchomiłem ponownie system, i okazało się, że ten sam ekran (http://img12.imageshack.us/i/dsc00495vc.jpg/), pojawia się od razu po zalogowaniu ( nawet przez chwilę nie było pulpitu). Odpaliłem tryb awaryjny (działa bez zarzutu), i zrobiłem przywracanie systemu, aby wrócić do starego sterownika. I rzeczywiście, wszystko po staremu, czyli system pracuje, lecz przy grach czy obrazach pojawia się ekran do którego link podałem wyżej. Co może być winne ? Procesor ? Karta ? System ?

Konfiguracja sprzętowa :

Procesor - Amd Athlon 64 3200+ 2.01 ghz

Karta graficzna - Nvidia GeForce 7900 GS

Dysk - WDC WD2500JS-00NCB1 ATA device

Ram - 1,5 gb

Płyta głowna -“Asus M2N4-SLI” z chipsetem nforce 4

Bardzo proszę o pomoc, w rozwiązaniu tego problemu.

ja obstawiam mało ramu w ciemno

1.5gb nie wystarcza do Pasjansa ? No nie przesadzajmy…

Jakiś konflikt oprogramowania.

Ale Ram’u faktycznie trochę za mało. Wg. Microsoftu dla 64-bitowej wersji Windows 7 zaleca się min. 2GB.

Minimalne wymagania pod pamięć RAM dla Windows 7 x64 to 2 2GB. A optymalna jej wartość to 4GB lub powyżej wtedy jest sens instalowania Windows 7 w wersji 64 bitowej.

1,5GB to nawet dla Windowsa 7 x86 nie jest wystarczająca, no minimalne wymagania spełnia ale do komfortowej pracy to potrzeba minimum 2GB.

A czy do Windowsa 7, jest potrzeby directX w jakiejś optymalnej wersji ?

Windows 7 zawiera DirectX11 (oczywiście wykorzystuje biblioteki jeżeli Twoja karta obsługuje Dx11 - obecnie Radeon’y z serii 5XXX). Zainstaluj aktualizację -> http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Pro … 12667.html

Jest przeznaczona dla wszystkich wersji systemu Windows i aktualizuje odpowiednią wersją DirectX (Dx9, Dx10 lub Dx11).

odświeżam temat. Nie jest to wina ramu, gdyż został wymieniony. Teraz mam 4x1gb. Nie jest to też wina dysku, bo go wymieniłem na Samsunga 500 gb. Ale zauważyłem inną rzecz. Wcześniej, gdy miałem xp, wszystko działało prawidłowo. Lecz po instalacji siódemki, postanowiłem wrócić do xp i się lekko zdziwiłem te same niebieskie ekrany występują, ale w innych sytuacjach. Np. Gram sobie spokojnie w Counter-Strike’a, czy w Pes’a 6(oryginały), i nagle się pojawia niebieski ekran. Pomaga minimalizacja, i ponowna maksymalizacja. Co ciekawe błąd ten występuje gdy gram na fullscreenie. Gdy gram również w tej samej rozdzielczości, ale w oknie rościągniętym na pełen ekran, gra działa prawidłowo. Czy możliwe że brakuje mi jakiegoś sterownika od full screena :smiley: ? Bo na Linuxie Ubuntu 9.10, counter-strike nie ma tego problemu, na tym samym komputerze. Może win7 i win xp brakuje jakiegoś drivera ?

Pod win7 napewno nie była to wina małej ilości ramu,uważam że wina jest po stronie karty graficznej lub przez zasilacz ,pamiętam jak na słabym zasilaczu na starym kompie po instalacji sterów do grafiki sypał blue screeny,podkręcałeś może procesor ? ,przywracałeś ustawienia biosu po zmianie pamieci lub czy masz ustawioną szybkość pamięci i czas ich dostępu na ‘’ AUTO ‘’ ?

Zasilacz raczej w porządku, oryginalny chieftec 450W. Procek był nie ruszany. Nie przywracałem ustawień, cały czas pracuje na ustawieniach domyślnych biosu (może tu problem ? ). Z ustawieniami pamięci nic nie grzebałem, ale raczej są one sprawne, skoro na starych RAM’ach było dokładnie to samo.

Ale bym na twoim miejscu przywrócił domyślne,twoja karta graficzna jest może pod AGP ?

@gural777 - Podał gpu i mobo w 1 poście, jest na PCI-E. :wink:

@aichel15 - A masz na składzie albo pożyczyć od kogoś inną kartę graficzną do testów? Ta 7900 GS dociśnięta do slotu? Jak temperatura?

A nie zauważyłem że w nazwie płyty jest dodane SLI,cofam ostatnie me słowa z tamtego postu.

Nie bardzo mam jak skombinować. Temperatura zmierzona Everestem, to 48 stopni Celsjusza.

W Evereście znalazłem jednak ciekawą funkcję informacji o sterownikach. Można je według tej funkcji sprawdzić na stronie http://driveragent.com. Więc sprawdziłem, ale nic nie pobierałem bo jest to chyba płatne. Czy może za to co mi się dzieje, odpowiadać któryś z nich ?

Ps. Nie wiedziałem, że jest sterownik monitora :open_mouth: :smiley:

sterowniki.png

Dodane 17.03.2010 (Śr) 20:23

Sprawdziłem Kartę, napewno jest dobrze dociśnięta.

Dodane 22.03.2010 (Pn) 18:15

Jak to możliwe, iż problem ustąpił po zainstalowaniu STARSZEJ WERSJI sterownika ?