Windows 98 na laptopa


(system) #1

Mam taki problemik.Dostałem do przeinstalowania taki trochę trupiasty laptop od kolesia.Jest o na staary 98 rok procek AMD K6-2 pamięć 64MB dysk 3GB.Sprawa polegan na tym że jakimś cudem władował ktoś do niego WinXP i działa :o mulasto ale idzie z tym że nic ciekawego nie można na nim zrobić ponieważ jest mało pamięci operacyjnej i miejsca na HDD jest niewiele.Chciałem zapodać mu Win98 ale gdy ustawię go w Biosie że ma startować z CD restartuje go zapisując uprzednio ustawienia on nadal startuje z HDD i ładuje system. Wydaje mi się że to przez to że dysk jest ustawiony na master a CD na secondary master.Niestety inaczej połączyć się nie da gdyż nie mogę otworzyć tylnej osłony bo śruba jest ukręcona.Druga opcja to odpalić go z dyskietki sformatować HDD i uruchomić Win98 z CD ale niestety nie mam takiej dyskietki stratowej która posiadała by podstawowe funkcje DOSa 622 czyli forma t copy.. oraz miała obsługę CD.Miałem kiedyś taką uniwersalną która jeszcze dodatkowo miała obsługę myszki i wczytywała Norton Comandera.Czy ktoś może ma w satych archiwach swojego kompa taki dysk to prosił bym o przesłanie go do mnie na rzoska@wp.pl. Z góry dziękuję.


(Danielderen) #2

tutaj masz do ściągnięcia http://www.bootdisk.com


(Zhao Zhuxi) #3

A jaki to bios? Czasem trzeba po włączeniu wcisnąć jakiś klawisz (u mnie w laptopie na przykład F12) i wtedy pojawia się menu wyboru urządzenia, z którego chcesz bootować system.


(adam9870) #4

Na stronie do której podał link daniel10 są pliki na dyskietki startowe wielu systemów :slight_smile:

Trochę szukałen na google i sądząc po opisie to TO chyba jest ta o której pisałeś, albo podobna :roll:


(system) #5

No więc zapodałem sobie najpierw dysk ze strony amnezja.pl i odpaliłem go na laptopie uruchomił się dos tylko że dysk porobił jakiś ramdysk do tego stacja FDD jest jako B a CD jako R a dysku twardego nie ma.Wkładam instale 98 odpala i nic... ciemny ekran.Zapodałem sobie booty z tej drugiej strony jak narazie dwa próbowałem i w sumie jest podobnie tza nie ma dysku c jest tylko r pod którym jest CD ale instalator się nie uruchamia.Jak odpalę boot98 na moim kompie to mam wszystkie dyski i cd ale np nie chciał komp odczytać mi płyty tzn. widział płytę i nazwa płyty się zgadzała ale zawierała puste kataliogi, pierwszy raz mam taki problem reanimowałem już kilka starych komputerów ale laptopa jeszce nigdy.


(JNJN) #6

Jak ma zainstalowanego na lapie XP to może i mieć partycje na NTFS - więc należy najpierw zdjąć wszystkie partycje z dysku i założyć na FAT32 - na takiej pracuje WIN98/SE.

http://dariuszpod.republika.pl/windows/ ... alacja.htm

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 6&start=30

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 694#231694


(Asterisk) #7

Uważaj na język :x

To nie jest chat :evil:


(system) #8

Przepraszam za słownictwo jeżeli coś mi się zdarzyło.Więc tak JNJN miałeś całkowitą rację nie widział partycji bo była w NTFS-ie.Przerobiłem ją na fata32 i jest ok ale tylko z bootdysku W98.Jak mu zapodaje boot95 lub dos6222 to jest to samo czyli widzi tylko cd. Dobra czyli ładuje mu boot98 wchodzę na cd z instalem w98 zapodaje setup i ... nic ciemny ekran laptop stoi próbowałem na dwóch różnych płytach instalacyjnych w98. To chyba już koniec :frowning: poległem komp wygrał bo na taki przypadek nie ma już chyba lekarstwa


(JNJN) #9

A czytałeś linki.

Należy zdjąć partycje wszystkie z dysku,założyć na FAT32 i systemową zrobić aktywną ,bo systemy poniżej WIN2000 tego wymagają.

Reset biosu na default,sprawdź w biosie jak ma opcję sprawdzanie boot sectora dysku na wirusy,to daj na disabled,ustaw bios tylko co trzeba i zapisz bios save.

Instalację WIN98 spróbuj z komendy setupcor.exe.