WINdows czy Dysk?


(Xavax88) #1

Witam i proszę o pomoc. Kilka dni nastąpiła mała awaria Laptopa. Zamrożony obraz, blue screen (słowo 'DISK' udało mi się tam wypatrzeć) i bach - Windows już się nie załadował. Przywracanie nic nie dało, ani żadne narzędzia do naprawy czy nawet próba zainstalowania nowego Windowsa okazała sie fiaskiem ponieważ instalacja sie nie zaczęła. Myślę - dysk twardy (bad sektory czy coś). Włożenie dysku do Lapka kolegi dało ten sam efekt niedziałania - a jego dysk do mojego lapka = działanie -> wiec zostało tylko do rozwiązania czy to dysk czy Windows.

Kupiłem obudowę do dysku 2,5 i podłączyłem go do lapka znajomego przez usb w celu po kopiowania najważniejszych plików (MOJA PRACA LICENCJACKA XD). Usunąłem też wtedy parę filmów i obrazów płyt (ogólnie większych rozmiarowo plików). Dziś próba włączenia mojego sprzętu nr 143985723896 i nagle się udało. System się naprawia, poodcinał jakieś pliki i jestem.

Nie znam powodu - nie znam rozwiązania.

Teraz pytanie: Czy zostało to naprawione i już mam spokój, czy to po prostu przemieszczenie plików na dysku w jakiś magiczny sposób sprawiło, że WIN sie odpalił i tylko tymczasowo mogę sie cieszyć.

I czy lepiej go może dobrze sformatować i spróbować zainstalować nowy, naprawić jakimś programem, czy może najlepiej kupić nowy dysk twardy?

(aktualny twardy to Seagate Momentus 5400.6 500 GB, Laptop to Toshiba Satelitte, system oryg. Windows 7 Home Premium)

HELP.


(Andrzejswit) #2

Pokaż zakładki z programu HD Tune - Health i Error Scan http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html


(crowbme) #3

Kolega ma racje, HDTune…

Po za tym być może, ze zapełniłeś dysk na 100% i nie było miejsca na pliki tymczasowe przy uruchamianiu windows. Po usunięciu plików, zwolniło się na tyle dużo miejsca, ze system mógł wystartować.


(altunyo) #4

Mając na uwadze cały opis zaistniałego zdarzenia odnoszę wrażenie, że przyczyną były luźne, nadpalone lub zaśniedziałe styki dysku lub przewodu łączącego na jednej lub obu końcówkach. Proponuję dokładnie je obejrzeć, a następnie prewencyjnie przeczyścić je preparatem do oczyszczania styków “Kontakt S”. Ale ważny jest również test dysku programem HD-Tune (jak proponuje mój przedmówca). Obecność uszkodzonych sektorów (nawet jednego) może też dać opisany efekt. Wykonując test: na zakładce “Error skan” pozostaw odznaczone “Quick skan”. Szybki skan może dać fałszywy wynik.


(Xavax88) #5

Coś dziwnego - wszystko zielone

hdtunei.png

HD Tune: ST9500325AS Error Scan

Scanned data : 476749 MB

Damaged Blocks : 0.0 %

Elapsed Time : 157:10

W zakładce Health nic się nie dzieje (n/a)

Dysk nie jest zapełniony - na każdej partycji przynajmniej po 10 GB wolnego

Nie. Wszystko dobrze się trzyma, laptop nie ma nawet półtora roku i jest dobrze traktowany

Spróbuje jeszcze inne programy. Może MHDD albo Victorię.

A może defragmentacja dysku przez Defraggler.

Bo nie chce, żeby coś takiego się powtórzyło.


(falcon89) #6

Pokaż SMART dysku (HD Tune zakładka Health).


(Xavax88) #7

tak jak wspomniałem… tutaj nic sie nie dzieje.

hd2g.png


(falcon89) #8

Pokaz SMART z MHDD (F8).

Wyłącz AHCI w biosie (ustaw IDE lub tryb kompatybilny).

Instrukcja do MHDD http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html