Windows i linux na jednym komputerze?

Mam takie pytanie, obecnie mam zainstalowanego Windowsa xp sp2, chciałem , obok niego mieć linuxa [madrive 2008]

czy jest taka możliwość, a czy muszę robić format xp?? czy mógłby mi ktoś podać instrukcje jak to zrobić???

kwiatol10 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

A poza tym, użyj forumowej szukajki, bo temat był poruszany dziesiątki razy. Do tego masz jeszcze prezentację na DP.

dzielisz jedną partycje np. 40GB na partycje “/” ext3 np o pojemności 39GB i swap np. o pojemności 1GB.

Zobacz sobie w googlach “videotutorial +instalacja +linux*”

mądrzejszego podziału partycji w necie nie widziałeś? Jak się lekko nie orientujesz to nie “pomagaj” bo to żadna pomoc…

W zależności jaki masz dysk musisz stworzyć 3 partycje:

  1. Na system - co najmniej 5 GB i punkt montowania ustawiasz na / (system plików ext3)

  2. Na twoje pliki - to już zależy do Ciebie oraz punkt montowania na /home (system plików również ext3)

  3. Oraz partycje wymiany czyli swap koło 1 GB :slight_smile:

Instalując np. Ubuntu z resztą nie będziesz miał problemu. Pamiętaj tylko, że dyski FAT, FAT32 i NTFS są to systemy plików WINDOWSa dlatego nie ruszaj ich bo skasujesz sobie dane :wink:

PS. Jeżeli coś źle napisałem, poprawcie mnie, ponieważ jestem osobą dopiero uczącą się lepszego korzystania z linuxa :slight_smile:

po pierwsze nie trzeba tworzyc trzech partycji, bo wystarcza dwie / i swap

po drugie wielkosc swapa zalezy od ilosci ramu, jezeli ktos ma odpowiednio duzo ramu to nie ma potrzeby tworzenia partycji swap i wtedy wystarczy jedna partycja do instalacji linuksa

te partycje robi się w trakcie instalacji linuxa ???

A może zerknął byś tak z łaski swojej do prezentacji o której wyżej pisałem.

Troszeczkę muszę sprostować. Nie trzeba tworzyć dwóch partycji, bo wystarczy jedna(swap może być w pliku, ale to będzie wymagać odpowiedniego skonfigurowania). Najwygodniej i najlepiej dla początkującego jednak jest postawić Linuksa na trzech partycjach(/ /home i swap), bo wtedy możemy zmieniać dystrybucje bez problemów.

nintyfan, jeszcze nie całkiem sprecyzowałeś. Swap nie jest potrzebny w ogóle. (myślę że jak ktoś ma 4GB RAMu i ma kompa jako zwykły desktop, to swap nie jest potrzeny)

Dlatego też napisałem w ten sposób, bo o tych uwagach wiedziałem. A na start z linuxem poleciłem ten sposób :slight_smile: