Windows - jak to działa?


(Verbatim05 Mariusz) #1

Ostatnio przeglądając z nostalgii historię systemów Windows, nasunęło mi się pytanie. Może trochę podstawowe ale nigdy nie zastanawiałem się nad tym - Jak on działa ?

Wiem że Windows 98 był ostatnim systemem bazującym na MS-DOS.

Późniejsze wersje to NT.

W takim razie jak działają obecne systemy Windows ?

Jak działa jądro systemu ?

Jak on się uruchamia i na czym to wszystko bazuje ?

Czy Windows obecny to nie jest nakładka na coś ?


(ra-v) #2

A co to jest system operacyjny? jądro? Po co ci wiedzieć jak to działa skoro nie wiesz co to jest?

Tu nikt nie będzie przecież robił wykładów z informatyki na poziomie liceum.


(scripter1) #3

(kuba3351) #4

Windows 98 nie jest ostatnim systemem który działał na DOSie, bo po nim był jeszcze Windows ME który też działał na dosie.Wszystkie późniejsze to już Windows NT.


(Kpc21) #5

Windows NT istniał już wcześniej. Pojawił się mniej więcej w czasach Windows 3.1. A wcześniej był OS/2, system tworzony wspólnie przez Microsoft i IBM. Drogi tych dwóch firm się rozeszły i IBM kontynuował wydawanie systemu pod nazwą OS/2 (ciekawe, dlaczego nie zyskało to popularności - był tak stabilny, że jeszcze ze 2 lata temu powszechnie stosowano go w bankomatach), a Microsoft z OS/2 zrobił Windows NT. Z systemu plików HPFS powstał NTFS, z jądra OS/2 jądro NT, a sam Windows NT dostał interfejs graficzny znany z linii Windows opartej na DOS-ie. Windows NT 3.1 miał praktycznie taki sam interfejs jak Windows 3.1 Windows NT 4 z kolei pod tym względem praktycznie nie różnił się od Windows 95.


(mktos) #6

Angielska wersja tego artykułu na Wiki jest według mnie lepsza: http://en.wikipedia.org/wiki/Architecture_of_Windows_NT

Warto też spojrzeć na to, aby zobaczyć w jaki sposób startuje system Windows (nieaktualne już, ale wiele szczegółów): http://blogs.msdn.com/b/ntdebugging/arc ... -of-4.aspx i http://blogs.msdn.com/b/ntdebugging/arc ... econd.aspx (nie mogę znaleźć 3 i 4).

I ogólnie polecam wiele materiałów wideo: http://channel9.msdn.com/search?term=kernel gdzie jest trochę perełek na temat tego jak i dlaczego jądro Windows działa akurat tak, a nie inaczej.

Ostrzeżenie: wysoka zawartość technikaliów - warto wiedzieć wcześniej co nieco o ogólnej zasadzie działania systemu operacyjnego.