Windows & Linux

Mam zainstalowny Windows XP a do pewnego czasu mam też Linux-a (Mandriva) , z tym że Linux był instalowany jako ostatni i jest obecnie systemem domyślnym. Tzn jak nie zaznacze Windows-a przy starcie to automatycznie uruchomi się Linux. I tu moje pytanie , co należy zrobic aby systemem domyślnym był Windows. Z linuxa kozystam niewiele , własciwie dopiero się ucze , na Win. mam wszystkie programy i ustawienia

polecam dział linux i wyszukiwarkę.

Musisz zmienić kolejność botowania w (zapewne) grubie…

Nie wiem jak dokładnie to się nazywa w kde, ale gdzieś w narzędziach systemowych jest opcja do zmiany kolejności odpalanych systemów. Poszukaj to znajdziesz

Watras16 a nie można jakoś prościej np. z płyty Windows albo w biosie?

mareksolak

edytujesz plik /boot/grub/menu.lst

1000 razy wałkowane na tym forum a na google to już nawet nie licze (bo po co)

Jedrzej_Nowak to jest młody użytkownik, to może się nie połapać w grubie.

W kde wchodzisz w coś co przypomina jak panel sterownia. I gdzieś w ostatniej zakładce to powinno być. Tam są inne rzeczy jak ekran logowania itp.


EDIT

Poprawiłem literówki oraz orta. Następnym razem sam tego pilnuj

areh

zarządzanie komputerem, zakładka uruchamianie (czy jakoś tak), uruchamianie.

Piszę z pamięci, jak nie będziesz umiał znaleźć to napisz w tym temacie.

Dzięki chłopaki za pomoc , ale to dla mnie chyba jeszcze “za rano” - mam Linuxa od tygodni a do tego nie moge wejsc na konto root , (zapomniałem hasła) wiec nie moge zmieniac ustawień. A jeszcze 1 pytanie - jezeli usune partycje z limuxem to Windows sam ruszy , czy komp dalej będzie pytał o wybór systemu?

Na to jest prosty sposób - jeżeli będziesz zainteresowany, możemy kontynuować temat.

Będzie pytał dopóki nie wyczyścisz MBR.

O tym jak to zrobić możesz poczytać np. tutaj

o jestem bardzo ciekawy, słyszałem że w ubuntu można odzyskać, ale że w mandrivie? Jeszcze nigdzie nie znalazłem sposobu (bo na razie nie potrzebowałem).

Najprościej hasło roota odzyskać chyba z poziomu chroota. Parę komend i już sprawa załatwiona.

Jasne że jestem zainteresowany , (system ciekawy i chyba przyjazny) ale żeby nie zaciemniac tematu może najpierw poprosze o wyjasnienie jak odzyskac hasło root - z góry przepraszam za głupie pytania ale jeszcze za mało wiem aby ich nie zadawac.

Polecam ci pakiet Webmin. Służy do zarządzania całym Linuxem bez potrzeby bawienia się w konsoli.

:arrow:http://www.webmin.com/

Ja polecam taką metodą:

Odpalasz jakikolwiek system linuksowy (byle nie ten, na którym zapomniałeś to hasło) - możesz także użyć LiveCD. Następnie montujesz odpowiednie partycje systemu na którym zapomniałeś hasło. Po tym robisz tylko chroota, i zmieniasz hasło w np. taki sposób:

passwd

Więcej o chroot możesz poczytać w manie, oraz w Internecie.

odpalenie systemu w trybie singiel(lub recovery mode) i komenda passwd pomoże

bartekvip nie znam angielskiego - no prawie nie znam

To tez raczej odpada bo system linuxowy mam tylko 1

A tego to wogule nie rozumie więc jak możesz to bardzo prosze pisz jak dla laika

W grubie masz kilka systemów do wyboru.

Wybierasz Single user czy jak to tam jest nazwane :slight_smile:

singel mode w grub : klik

singel mode w lilo : KLIK

// Na przyszłość pamiętaj aby tak długie linki zwijać!

Kaka’