Windows na innej partycji i problem z C

Mam jedno pytanie…

Otóż aktualnie mam zainstalowany system windows xp sp3 z jakimiś dodatkami i mam dwie stacje dysków po 80 gb i pierwsza 80 jest podzielona na 3 partycje C,E,F, a druga na D i G i aktualnie system jest zainstalowany na partycji F .

chodzi mi o to , że windows nie może dokończyć formatowania C więc wymyśliłem , że usunę partycję C , bo mam tam stary system , ale czy to nie wpłynie na stabilnośc i pracę komputera i co sie stanie z tą partycją po usunięciu jak to będzie z wolnym miejscem , bo C mam podzielone na 20 gb a pozostałe dwie mają po niecałe 30 gb i czy te 20 gb będę miał do dyspozycji żeby dodać do tych dwóch partycji czy będę mógł utworzyć nową partycję ??

Chodzi o to , że chcę usunąć C , bo sformatować nie mogę aby te pliki znikneły i utworzyć nową partycję.

Z góry thx za pomoc…

Na twardym dysku można utworzyć dziesiątki partycji i na każdej może być zainstalowany jakiś system. No i przy starcie komputera mają być przeszukiwane wszystkie partycje czy czasami na której partycji nie zainstalowałeś jakiegoś systemu? A, może gdzieś w jednym miejscu powinna być jakaś zbiorcza informacja o zainstalowanych systemach?

Tak właśnie jest i jedna z partycji jest tzw. partycją systemową i na niej poszukiwane są informacje podczas rozruchu komputera o zainstalowanych systemach i gdzie one się znajdują . Tą partycją systemową jest najczęściej partycja C: Gdybyś tę partycję usunął, to nie uruchomisz żadnego systemu bo usunięte też zostaną informacje o zainstalowanych systemach i gdzie one się znajdują.

Z Twojego opisu wnioskuję że kiedyś miałeś system na dysku C. Potem pewnie z powodu awarii zainstalowałeś drugi na dysku F.

I tu pojawia się wyjaśnienie Twojego problemu. Partycja C jest partycją podstawową ustawioną jako aktywna - na niej Bios szuka systemu do uruchomienia. Partycja F jest dyskiem logicznym na partcji rozszerzonej - na niej jest “prawie” cały Windows poza paroma plikami które muszą znajdować się na partycji podstawowej - aktywnej C (mimo że system jest na F). Dlatego jak formatujesz C nie możesz tego zrobić bo “system broni się” przed zagładą - sformatowanie spowodowało by niemożność odpalenia jakiegokolwiek systemu. Jeśli usuniesz tę partycję i założysz ponownie to dostaniesz informację o nieprawidłowym dysku . Co prawda tu można się bawić płytką instalacyjną win XP i odzyskać na partycji C odpowiednie pliki ale to dość zaawansowany problem.

Jeśli chcesz usunąć stary Windos z dysku C możesz skasować wszystko na dysku poza następującym plikami w katalogu głownym dysku: AUTOEXEC.BAT

CONFIG.SYS

boot.ini

Bootfont.bin

io.sys

msdos.sys

ntdetect.com

ntldr

Pamiętaj że operacja może spowodować problemy z odpaleniem systemu. !!

Ok rozumiem , i pewnie nie bedzie opcji zeby jakos przestawic czy przekopiowac te pliki na F zeby to było na tej partycji a nie zeby " szwędało " mi sie po innej partycji ?

Patryk4123 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.