Windows na mojego kompa

(rolkass) #1

Mam

procek 500MHZ Intel Celeron

320RAM

plyta gł.AB-BM6

komp niby spełnia wymagania windowsaXP ale na win98 śmigał jak rakieta :wink:

Głównie mam problem taki iż ojciec kupił tego XP i kazał zainstalowac, (ale jego wiedza informatyczna ogranicza sie na umiejętności włącz/wyłącz komputer, Microsoft Word, no i oglądania stron internetowych) ja tam wolę WIN98 bo komputer chodzi płynnie... ino jak wytłumaczyć to.... :evil:

Na tego gratka to chyba pasuje najlepiej win 98/Me, mam racje czy nie?

(D@widoS) #2

Masz racje. :slight_smile:

Jeśli twój tata chce mieć win xp to niech go ma a ty zainstaluj sobie na inne partycji win 98 :wink:

(rolkass) #3

?? no ale tak czy inaczej komputer korzystac chyba głównie będzie z XP co nie??

(Tomulus2) #4

XP powinien calkiem niezle chodzic na tym kompie, mój kumpel ma procek 400 i 320mb ramu i chodzi mu calkiem niezle, chodz zapewne 98 bedzie chodził lepiej :wink:

(D@widoS) #5

Niezabardzo rozumie :frowning:

Zrób se partycje na win 98 i xp i jak załaczysz kompa to bedziesz miał do wyboru czy win98 czy xp.

(floyd) #6

Przy tych parametrach to XP też chodzi jak należy. Większe możliwości konfiguracyjne komputera i lepsza stabilizacja, lepszy odtwarzacz WMP i wiele innych programów które bez xp nie zainstalują się. Oczywiście nie instałować żadnych tam bajerów, antywirusów, zapór itp.

(D@widoS) #7

Można zastąpić innym programem dużo szybszym naprzykład Foobar i allplayer

No i za pare dni komp jest siedliskiem wirusów :stuck_out_tongue:

(rolkass) #8

to teraz ja rozumiem :mrgreen:

niewiedziałem, ze mogą dwa systemy pracować obok siebie...

a to trzeba zrobić formata nagrać 98 a puzniej xp tak ??

jakiś antywirus musi być :stuck_out_tongue: teraz mam avasta i nie mam jakoś problemów z wirusami :smiley:

PS. A jak będą dwa systemy to nie będzie go zbytnio mulić? dysk jest dosć malutki(16G)

(D@widoS) #9

Na jedną partycje przypada jeden system,Mój rekord to 7 dystrybucji linuxa :smiley:

Niewiem jak to tam masz porobione ale ja zrobił bym tak:

Sformatuj dysk.Podziel go na dwie partycje.Na 6 i 10 giga i na tej małej instalujesz win 98 a na dużej xp. :slight_smile:

NIE.

(rolkass) #10

a moze byc 5giga na XP i 11giga na 98?

Ale nadal nie rozumiem:

w miejscu gdzie(np teraz wyswietla mi sie logo windowsaXP) bendzie wybór aby przełączyć między XP a 98??

Złączono Posta : 18.02.2007 (Nie) 13:45

OK, juz się doczytałem odnośnie tego przełanczasnia między systemami XP/98 :mrgreen:

(Kosior6) #11

przed logiem.

Tak może tak byc. Ale po co? Zrób 3 Gb na 98 i 3Gb na XP a 10Gb na pliki twoje i twojego taty.

BO jeśli podzielisz dysk tak jak napisałeś wcześniej to jeśli coś padnie to razem z foramtem partycji zformatujesz wszystko. Na C:\Zainstaluj win98 na D:\ XP i partycję E: daj na dane. A no i wszystkie te partycje na system plików FAT32. JA tak kiedyś miałem i było dobrze tylko na dysku 80Gb.

(floyd) #12

TYlko aby ten wybór został utworzony aytomatycznie to najpierw zainstaluj win98, a potem Xp, a nie na odwrót.

(rolkass) #13

oo dobrze wiedzieć :wink:

aha i jeszcze kwestia sterowników,kodeków,itp., trzeba zainstalować je na oba systemy czy starczy na jeden np.XP????

(D@widoS) #14

Oczywiście.

To co zainstalujesz na 98 to niebedzie tego na xp :!:

(floyd) #15

A to co będzie na xp nie będzie na win 98 :frowning: dlatego nie mając zbyt dużego dysku instalował bym tylko jeden system czyli xp.

(rolkass) #16

aha

Jeszcz jedno pytanie i temat mozna uznć za zamknięty, ile potrzeba miejsca na dysku aby starczyło na system, sterowniki, kodeki itp.??(min. max.)

(floyd) #17

W sieci też to działa? O ile się orientuję to aby odtwarzać multimedia w sieci to właśnie niezbędny jest WPM i Flash player. A może się mylę?

Złączono Posta : 18.02.2007 (Nie) 15:17

Jeżeli przeniesie się plik wymiany i folder Moje dokumenty na inny dysk oraz będzie się instalowało wszystkie programy na inną partycję to na sam system wystarczy np. 5 GB.

(rolkass) #18

ohhoho!! to dwa systemy...10GB...6GB na reszte...eeee, wolę jednak jeden system(za mały dysk :evil: )

(Kosior6) #19

I zostań przy XPku tylko zrób porządną optymalizację. Ja na słabszym kompie miałem XP i hulało pięknie.

(rolkass) #20

optymalizację?? nierozumiem :?