Windows OEM - co moge zmienić w kompie a co nie?

(system) #1

Witam

Kupiłem do nowego komputeraz Win Pro SP2c w wersji OEM.

Jakie podzespoły mogę potem zmienić / dołożyć do komputera żeby nie naruszyć warunków licencji i żeby Microsoft "nie pluł" się o zmiane sprzętu?

Chodzi mi przede wszystkim o np dołożenie HDD dodatkowych, nowa karta muzyczna (teraz mam zintegrowaną tylko), może kiedyś zmiana karty graficznej..

(Grzegorz Ch) #2

głównie chodzi o zmianę płyty głównej, gdyż ona ma najwięcej punktów liczonych podczas wymiany sprzętu. zmiana płyty głównej najprawdopodobniej zawsze spowoduje, że windows nie będzie się chciał zaktywować. Dołożenie dysków i karty muzycznej nie powinno stworzyć problemów z aktywacją.

(system) #3

tak właśnie myślałem że płyta główna będzie problemem głównym, ale nie zamierzam jej wymianiać chyba ze sama padnie - ale wtedy to o ile wiem microsoft uzna zmiane sprzętu i bede mógł spokojnie aktywowac winde na nowej płycie..

a jak z prockiem? i o jakie punkty wymiany sprzętu chodzi? windows ma jakis licznik i po przekroczeniu pewnej liczby punktow nie bedzie sie chciał aktywowac?

(Kamil2993) #4

Jak mówili poprzednicy nie moża zmienić płyty głównej aczkolwiek z Pamieciami ram też może być problem.

(Przemek Lal) #5

Aby aktywować Windowsa po zmianie sprzętu trzeba wybrać aktywację przez telefon i potem grzecznie wyjaśnić, że zmieniło się sprzęt i tak dalej. I powinni aktywować.

(system) #6

ramu tez nie zamierzam wymieniac :] 4x1GB goodram pro 900 na długo starczy przeciez :]

proszę o konkretne stanowisko: tak lub nie jeśli chodzi o karte muzyczną, zmiane grafiki i dodatkowe HDD: będzie problem czy nie

(system) #7

OPCJA SZUKAJ i Google :slight_smile:

viewtopic.php?f=1&t=248717

(impassive) #8

Zgodnie z licencją MS to nie wiem (strasznie zagmatwana), ale zgodnie z prawem to możesz zmieniać w swoim własnym komputerze to, co Ci się żywnie podoba i ile chcesz razy. Dziwne, no nie? :wink: I potem możesz na nim (na swoim własnym komputerze) instalować swój legalnie zakupiony system - też ile chcesz razy.

(system) #9

to licencja BOX impassive ,

(impassive) #10

Ja nie piszę o licencjach, ja piszę o obowiązującym w Polsce prawie. Zgodnie z prawem możesz dowolnie dysponować oprogramowaniem, bez względu na to czy to OEM czy box. Możesz je też legalnie sprzedawać i kupować.

(system) #11

a zadam jeszcze jedno moze głupie pytanie:P

w jakim miejscu moge nakleić naklejke na obudowe? mam obudowe z klapką - moge po jej wewnętrznej stronie nakleić?

czyli żeby zobaczyć naklejke trzebaby otworzyć klapkę najpierw.. nie chce obudowy szpecić naklejkami

(impassive) #12

To nie naklejaj. Nie ma obowiązku. (To, co wymyśli sobie MS, nie jest obowiązkowe).