Windows po uruchomieniu komputera nie zawsze pobierze IP

(Elkanguro) #1

Witam,

problem dotyczy komputera stacjonarnego z Windowsem XP podłączonego do routera kablem LAN. Po starcie często (nie zawsze) nie działa Internet. Adres IP jest wtedy dziwny. Pomaga jedynie wyłączenie połączenia lokalnego i ponowne włączenie (za którymś razem pobierze poprawny IP z routera). Nie pomaga funkcja Napraw ani statyczne IP.

Dziś pobrałem ze strony Gigabyte sterowniki do karty sieciowej z listopada 2008 i wcale nie pomogły (Płyta GA-P31-DS3L).

Problem ten nie występuje na moim laptopie, z którego również łącze się do tego samego routera tyle że poprzez Wi-Fi i korzystam z Ubuntu. Ale potwierdza to fakt, że z routerem jest wszystko ok.

Co można zrobić?

Pozdrawiam

(Gardner) #2

Hmm... może to chodzi o zakłócenia elektromagnetyczne. Jeżeli twój kabel sieciowy, którym łączysz komputer stacjonarny z routerem jest w pobliżu wielu kabli zasilających, to może zakłócenia EM z tych przewodów powodują utratę danych... Dobrze by było, gdybyś miał jak przetestować np. skrętkę ekranowaną, ale na dobry początek można ustawić komputer z dala od tych przewodów (jedynie przewody to te komputerowe).

Jeżeli DHCP działa normalnie i przypisuje adresy dynamicznie na laptopie to działa, to na stacjonarnym także powinno...

(Elkanguro) #3

Poza kablami od komputera jest tam jeszcze tylko jeden kabel od lampki. Do tego kabel sieciowy leży z boku, nie jest zmieszany z zasilającymi i innymi. Także chyba wina musi być gdzie indziej.

(Gardner) #4
  1. Spróbuj sprawdzić, czy spod jakiegoś Linuxa nie będzie działał, znajdź jakąś płytkę dystybucji LiveCD jak Ubuntu... Jeżeli DHCP będzie działał dobrze, to znaczy, że Windows coś się pochrzanił...

2. Jeżeli pierwsze nie wypaliło, to może spróbowałbyś połączyć komputer z siecią przez inną kartę sieciową - o ile masz na przykład od kogo pożyczyć. Jest spore prawdopodobieństwo, że po prostu karta sieciowa może być uszkodzona...

(Elkanguro) #5

ad 1) Uruchomiłem kilkukrotnie Ubuntu z LiveCD i za każdym razem Internet działał.

ad 2) Niestety nie mam od kogo pożyczyć (każdy albo zintegrowana albo laptop). Ale skoro na Ubuntu działa to znaczy, że wszystko z nią ok.

EDIT: No i niestety. Przy n-tej z kolei próbie, także na Ubuntu zabrakło Internetu:(