Windows sie nie laduje, Instalator XP sie wiesza-problem HDD

(punisher1) #1

Witam. Otoz wczoraj grajac w gierke nagle mi sie ona zawiesila i pozostal mi tylko reset kompa. Zresetowalem i juz nie moglem sie do windowsa wbic. Pokazuje sie tylko logo i pasek ladujacy, a po tym robi sie tylko czarny ekran. Mam 2 dyski:

• SATA WD 160gb

• ATA 10gb samsung

Mialem 2 windowsy zainstalowane na tych 2 dyskach. I na obu systemach byl ten sam problem. Gdy wlaczylem instalatora XP, to jego praca zatrzymala sie na: Badanie dysku: 15355 mb na viasraid....

Mam wrazenie ze to padl dysk, poniewaz gdy go odlaczylem, to na starym dysku o dziwo windows normalnie sie zaladowal. Czy to naprawde dysk. Wszystko wskazuje na to, ze tak, a mialem w cholere danych na nim.

(Adalbert) #2

Uruchom Windowsa ze sprawnego dysku (ten drugi też niech ciągle będzie podłączony), odczytaj SMART zepsutego dysku i sprawdź go jakimś Benchmarkiem (analiza-dysku-twardego-t340452.html).

(punisher1) #3

Ale problem jest taki, ze jak ten dysk jest podlaczony, to Winda ze sprawnego dysku sie nie zaladuje.

(Tomj) #4

jak ma kolega uruchomić system skoro blokuje mu to uszkodzony dysk ,uruchomi tylko przy odłączonym uszkodzonym dysku , wydaje mi się że dane jednak przepadną? pozostaje jedynie jakiś program do odzyskania danych! jeżeli faktycznie dysk padł! pozdrawiam

(Adalbert) #5

Są to dyski ATA?

Ustaw sprawny dysk na pierwszej taśmie jako master (na ostatnie licząc od płyty gniazdo taśmy, zworki wg oznaczeń na dysku), a niesprawny na drugą taśmę jak slave (na pierwsze licząc od płyty gniazdo taśmy, zworki wg oznaczeń na dysku). Wejdź do BIOSu i zobacz jakie masz opcje Bootowania, w miarę możliwości ustaw na sprawny dysk.

(punisher1) #6

Jeden dysk jest SATA drugi ATA. To napisalem wyzej. Oba dyski w BIOS'ie widac. 1 dysk to dysk ATA (sprawny), 2 to nie sprawny (SATA).

-- Dodane 20.11.2009 (Pt) 11:33 --

Moze jest szansa na zdiagnozowanie dysku, sprawdzenie jakis bad-sectorow przy pomocy jakis programow? Ale program ten musialby sie bootowac np. z plyty, aby zbadaly ten dysk z poziomu DOS'u. Z poziomu windowsa nie da rady.

(Adalbert) #7

"Z poziomu windowsa nie da rady." Bo nie da się zbootować z dysku ATA? Jak się nie da, to masz http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html - podaj informacje o swoim dysku, SMART i jak wypadły czasy sektorów.