Windows się nie włacza

Witam.

Niedawno zmodernizowałam kompa, tzn. dałam nową płytę główną, procesor, pamięci i zasilacz, zostawiłam jedynie stary dysk i nagrywarkę DVD.

Podłączyłam wszystko i chciałam uruchomić. BIOS włączył się normalnie ale Windows już nie. Pokazała się niebieska strona z takim błędem:

"Pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Jeżeli po raz pierwszy widzisz ekran błędu STOP, ponownie uruchom komputer. Jeżeli ten ekran pojawił się ponownie wykonaj następujące kroki:

Sprawdź czy na komputerze nie ma wirusów, usuń wszelkie nowo zainstalowane dyski twarde i kontrolery dysków twardych. Sprawdź dysk twardy, aby upewnić się, że jest on poprawnie zainstalowany i skonfigurowany.

Uruchom program CHKDSK /F, aby sprawdzić, czy dysk twardy nie jest uszkodzony, a następnie ponownie uruchom komputer.

Informacja techniczna:

***STOP: 0x0000007B (0xF79ED640, 0xC0000037, 0x00000000, 0x00000000)"

Na początku (gdy BIOS sprawdza komponenty) pokazuje mi się coś takiego:

Detecting IDE drivers …

Detecting IDE drivers …

IDE Channel 4 Master: _Nec_DVD_RW_

IDE Channel 4 Slave: ST380011A 3.06

IDE Channel 5 Master: None

IDE Channel 5 Slave: None

Próbowałam od nowa wgrać system, ale komp w ogóle nie widzi CD, później chciałam w BIOSie (w Standars CMOS Features) ustawić CD jako pierwsze ale nic. Nawet na Auto Detecting nie wykryło mi dysku ani CD. Późniejzmieniłam tylko w Advanced BIOS Features, First Boot Device z Floppy na CD a Second Boot na Hard Disk.

Dalej nic nie idzie… :frowning: Proszę o pomoc

Komp:

Gigabyte GA-965GM-S2

Pentium D 925 3.0 GHz

Kingston 533 2x512MB

Dysk 80GB

Zasilacz Chieftec 400W

Nagrywarka DVD NEC

jak zmieniasz płytę główną na nową to praktycznie zawsze trzeba instalować windowsa od nowa…nic innego jak wsadzić płytkę z win i do dzieła…co do cd to być może źle masz ustawioną zworkę z tyłu cd romu i dlatego nie wykrywa…

Włącz dysk twardy jako master na 1 kanale, a napęd optyczny na drugim - jeśli to nagrywarka to jako master (sprawdź zworkę).

Jeśli masz tylko 1 kanał IDE to ustaw jako master HDD, a optykę jako slave.

Po wymianie płyty XP rzadko działa, z reguły trzeba reinstalować (różne chipsety i terowniki).:mrgreen:

Złączono Posty : 19.01.2007 (Pią) 12:39

Oczywiście miałem na myśli sterowniki.

Możesz zresetować BIOS - z opisu płyty.

Pamiętaj przed instalką o ustawieniu boot-owania na CDROM

:oops:

Dzięki, już jest wszystko ok.

Zworki na Dysku i DVD były źle ustawione (Dysk na Slave a DVD Master), ale przełożyłam i już działa.