Windows XP + Aurox wybór systemu

Witam, dziś obok mojego Windowsa XP zainstalowałem sobie Auroxa 12. Niestety po instalacji nie mam przy włączaniu komputera żadnej możliwości wyboru systemu. Tylko normalnie się włącza XP. Co jest grane?

Proszę pomóżcie. Już wcześniej założyłem inny temat i nikt mi nie odpowiedział co do partycjonowania dysku. A bardzo mi zależy bo chcę poćwiczyć komendy i tego typu sprawy do szkoły.

andrzejspider , nie masz GRUBa, tzn. może masz, ale jest nadpisany przez bootloadera Windowsowego. Czy podczas instalacji Auroxa prosiło Cię o zainstalowanie bootloadera? Powinno.

Po prostu go zainstaluj. Informacje o tym masz na forum.

BTW. Czy nie lepiej jest zacząć od Debiana, albo Ubuntu? Masz więcej pakietów, lepszą pomoc od społeczności.

Słuchajcie teraz to dopiero mam problem :stuck_out_tongue: mianowicie zainstalowałem sobie tego Auroxa jeszcze raz, coś tam poustawiałem i teraz jest tak: włączam komputer i wyskakuje mi menu GRUBA na takim zielonym tle (jakieś liście) i naciskam dowolny przycisk i mam menu gdzie jest do wyboru Aurox i Windows. Jak daje Aurox to wszystko gra. Ale jak daje Windows to wyskakuje mi taki komunikat na czarnym tle:

O co chodzi? Może mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku co mam zrobić żeby było dobrze? I jeszcze jedna rzecz. Może mi ktoś powiedzieć jak zwiększyć rozdzielczość w tym Auroxie? Mam 800x600 i jak daje konfuguracja pulpitu to nie da się zrobić większej. Strasznie mnie denerwują takie wielkie okna i litery. Brrr…

Aurox nieżyje od 2 lat… faktycznie spróbuj czegoś innego - polecam Mandrvię albo LapisLinux.

Co do braku XP… podczas instalacji linuksa i wyboru grub’a musiałeś dodać nie tą co trzeba partycję windowsową, zamiast systemowej dodałeś na pewno dysk D :]

To można zmienić w ustawieniach na linuksie, ale jak to konkretnie jest w przypadku auroxa nie wiem…

Szczerze to ja głównie będę dalej używał XP, Auroxa zainstalowałem tylko po to by ćwiczyć na nim komendy itp. A że kupiłem sobie taką książkę i oparta jest ona na Auroxie więc wiecie. Mam nadzieję, że znajdzie się osoba która mi pomoże i powie co mam zrobić :-

Niech ktoś pomoże. Błagam! :frowning:

andrzejspider ,

Podaj mi wynik komendy:

fdisk -l

Nie błagaj.

andrzejspider , jeśli chcesz spróbować innej dystrybucji, teraz myślę konkretnie o Debianie to w sieci istnieje bardzo dobry poradnik.

http://kaka.ovh.org/poradnik-debiana/

Dodatkowo podając mi log z powyższego polecenia napisz, na której partycji jest Windows. Ostatnio spotkałem się, że automatyczne-tworzarki menu.lst nie działają jak powinne. Źle numerują partycję.

andrzejspider , a pokazałbyś menu.lst? ;> z tego co widze to po prostu wystarczy wprowadzić pewną korekte ;] i ustawić root (hd 0,0) ty masz 0,4 ;] plik masz w /boot/grub/ i nazywa się menu.lst ;]

A więc tak wszystko bez sensu:/ Gdy wpisuje w “wykonaj polecenie” fdisk -l i daje uruchom to wyskakuje " nie można wykonać podanego polecenia". A gdy wchodze w partycje /boot/grub i chcę otworzyć menu.lst to wyskakakuje takie coś: " Wystąpił błąd podczas wczytywania system:/media/hdc6/boot/grub/menu.lst:

Nie można czytać /boot/grub/menu.lst." Nie mam pojęcia o co chodzi. Windows mam zainstalowany na dysku D (dysk logiczny hdc5).

andrzejspider , zrób dokładnie tak.

Odpal terminal.

Później wpisz:

su -

Wpisz hasło root’a. Następnie wpisz:

fdisk -l

I:

cat /boot/grub/menu.lst

Następnie wszystko skopiuj i podaj na forum.

A więc tak: wtedy byłem zalogowany jako zwykły użytkownik. Dałem utwórz nową sesję i zalogowałem się jako root (sory za kłopot ale to dopiero moje pierwsze kroki). Jak wpisuje fdisk -l to mam takie coś:

Gdy otworze ten plik menu.lst to mam takie coś:

Zmień ten wpis:

Na ten wpis:

title Windows

rootnoverify (hd2,4)

chainloader +1

I zobacz czy działa…

A więc tak: wchodze na konto root, potem w partycje / następnie boot i katalog grub i włączam plik menu.lst Zamiast tego 0 wpisuje 2 i daje zapisz. Restart komputera i w menu gruba daje windows i wyskakuje mi dalej ten komunikat:

I co ciekawe pisze ewidentnie w tym komunikacie rootnoverify (hd0,4) a przecież zmieniłem na (hd2,4). Teraz idę spać. Czekam na dalszą pomoc :slight_smile: Jutro będę znowu działał.

Ponownie daj polecenie:

cat /boot/grub/menu.lst

Teraz mam tak:

Wcześniej próbowałem też rootnoverify (hd0,0) bo jakiś koleś wyżej tam pisał i też wyskakiwał ten komunikat co zawsze przy wyborze Windowsa i też z rootnoverify (hd0,4). Dziwne.

grub-install /dev/hdc

Wpisz to (jako root). Spróbujemy jeszcze raz wgrać gruba do rekordu uruchomieniowego.

Ok, wpisałem tą komendę i dostałem taki komunikat w konsoli:

Tak wyglkąda teraz plik menu.lst :

Niestety gdy daje w menu Windows to ciągle jest ten komunikat z rootnoverify (hd0,4).

EDIT/ Dobra już mam. Wszystko działa ok. Miało być (hd0,0) tylko że NIE DAŁO się to zrobić w menu.lst Tylko w menu gruba na początku poprzez klawisz “e”. I musiałbym robić tak zawsze gdybym chciał Windowsa. Więc zainstalowałem od nowa Auroxa, dałem że z Windy jest na hdc1 i żeby utworzył w MBR i teraz wszystko gra. Taka mała ciekawostka że jak wszedłem w menu.lst i chciałem zmienić title obydwu systemów i dałem zapisz a potem restart to nic się nie zmieniło. Czyli wychodzi na to jakby ten grub nie dał się edytować przez menu.lst Bardzo dziwne. Ale wszystko dobre co się dobrze kończy. A nad Ubuntu pomyślę :wink: dzięki za pomoc :slight_smile: