Windows XP i instalacja Suse i Mandriva

mam problem i nie wiem co zrobić mam windowsa Xp i chce sobie doinstalować 2 linuxy suse i mandriva tylko ze je sobie ściągnąłem i mam je w plikach i jak je mam doinstalować proszą o pomoc i czy dobrze wszystko przygotowałem mam jeden dysk z windowsem on jest spory zrobiłem 2 partycje po 10 gb na linuxy i jeden ok 150 gb na dane proszę o pomoc.

wiem ze już może był poruszany ten temat ale przeglądając forum przez cały dzień nie znalazłem tego o co mi chodzi.

mam do ciebie kilka pytań dlaczego sobie darować suse co z nim jest nie tak ? a i byś mi mógł wytłumaczyć jak to zainstalować bo szczerze to nie bardzo wiem jak to zrobić. :slight_smile:

94_diablo_94 -

Nie wiem czy to widać, ale na forum używamy polskiej pisowni.

Proszę więc edytować własnego posta i usunąć błędy.

Ja będę tak miły i podpowiem koledze tak, że oba systemy można w bardzo łatwy sposób zainstalować. Postępuj wg instrukcji instalatora. Jedyny problem dla Ciebie może być podział dysku, sprawa bardzo prosta, jeśli przeznaczyłeś, np. 10 GB na jednego Linuksa to podział robisz taki:

Jeśli masz już winddowsa to robisz tak:

10GB partycja główna, montowana jako /

w zależności ile masz RAMu (zasada poniżej 512 MB RAM partycja SWAP 2xRAM powyżej 512MB RAM, partycja SWAP=512MB) ale jak dasz więcej też nic nic się nie stanie.

To w zupełności wystarczy, czyli te dwie partycje, główna / i SWAP, ale zaleca się również stworzyć dodatkową partycję, np. montwaną jako /home co pozwala uniknąć stratom danych i konfiguracji na tej partycji, czyli po ponownej instalacji systemu, jest on skonfigurowany wg ustawień z partycji /home. To działa coś na zasadzie, jeśli masz w windowsie partycję C i D i na C masz windowsa i formatujesz partycję C to dane na pozostają nietknięte i tak samo działa partycja /home oraz inne.

Te 10GB jest dla jednego Linuksa, np. OpenSUSE, natomiast instalując Mandrivę, wystarczy że zrobisz kolejną partycję, np. 10GB a partycji SWAP już nie musisz tworzyć, bo choćbyś miał 4 Linuksy zainstalowane, wszystkie będą korzystać z tej samej partycji SWAP.

Mam nadzieję, że wyraziłem się zrozumiale :slight_smile:

Pozdrawiam!

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.