Windows xp i Vista na jednym dysku C jak wejść do windows xp


(wozek53) #1

Miałem na C zainstalowany Windows xp następnie zainstalowałem Windows Vista i teraz nie moę wejść na Windows xp.Czy jest jakiś sposób aby można wejść na Windows xp.Proszę o pomoc za którą z góry dziękuję.


(mikber18) #2

A przy uruchamianiu nie włącza ci się boot loader, taki czarny ekran z wyborem windowsów ?


(hevet) #3

Czyli zainstalowałeś 2 systemy na jednej partycji?W takim razie nadpisałeś XP,prawdopodobnie nie uruchomisz już jego.


(Gorgoroth) #4

Dokładnie - nadpisałeś. Każdy system operacyjny powinien być na osobnej partycji i to zaleca się od zawsze. Teraz pozostała Ci tylko Vista.

Pamiętaj, że teraz sprawa nie jest taka prosta. Jeśli teraz zainstalujesz XP to będziesz mieć tylko XP, czyli Visty nie uruchomisz :wink:


(mikber18) #5

No chyba że tym razem utworzy osobną partycję w Viście aby następnie zainstalować na niej XP :wink:


(Gorgoroth) #6

Z doświadczenia wiem, że zainstalowanie XP na zainstalowaną wcześniej Viste obojętnie gdzie (np. Vista jest juz na C, instalujemy XP na D) powoduje, że uruchamia się tylko i wyłącznie XP. Chodzi od bootloader - ten w Viście wykrywa zainstalowany starszy system. Bootloader z XP niestety nie widzi Visty…

Morał z tego taki, żeby nie instalować XP na Vistę tylko odwrotnie - najpierw starszy XP, następnie Vista. No i oczywiście podstawą są osobne partycje :slight_smile:


(wozek53) #7

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi już teraz wiem wszystko Windows xp przepadł


(Ak4777777) #8

Jak zainstaluje XP to wystarczy że dysk z Visty ustawi aktywny i się będzie vista uruchamiała a potem to na vistowskim bootloaderpoustawia i śmiga