Windows XP instaluje się na virtualu a nie na realu

Witam. Mam taki problem. Jak zaczynam instalować Windowsa XP na realnym komputerze to po 1 restarcie nie włącza się dalej instalator. Jednak jak instaluje Windowsa z tej samej płyty na maszynie Wirtualnej to idzie wszystko ok.

Vista która jest w zestawie z tym komputerem instaluje się bez problemów na realnej maszynie.

1.Wie ktoś co zrobić żeby XP-ka zainstalować na realnym komputerze??

2.Czy serwis mógł coś po kręcić żeby nie dało się zainstalować XP-ka?? Problem wystąpił podczas pierwszej re-instalacji systemu po serwisie w którym był konfigurowany bios.

Obstawiam (ale mogę się mylić), że problemem może być brak obsługi kontrolera SATA przez instalkę XP - w biosie trzeba przełączyć tryb pracy z SATA/AHCI na IDE/ATA/COMPATIBLE - najprostszy sposób.

Dwa pozostałe sposoby - podać sterownik SATA na początku instalacji (naciskasz F6 i wgrywasz z dyskietki) lub najlepszy i najbardziej pracochłonny sposób - integracja sterownika z instalką XP za pomocą programu nLite.

@cedar

Cisną mi się na usta dwa pytania, bo miałem podobny przypadek i brakowało stacji dyskietek…

• Czy można wgrać sterownik z karty flash?

• A jeśli nawet tak, to czy płyta główna musi w takim wypadku obsługiwać bootowanie z karty flash?

Można, tylko musi być sformatowana w formacie fat.

nie

Kurka w biosie nie znalazłem opcji przestawienia z sata na ide ew ata. Jest pozycja SATA Controller Mode ale tam jest standartowo IDE. Ehh będzie trza było poszukać tego sterownika Sata od Dysku.

ps. pod jakim hasłem szukać tego sterownika dla dysku Hitachi HDS721616PLA380??

Potrzebujesz sterownik dla kontrolera dysku, a nie samego napędu… ehh. Podaj model płyty głównej.

ok to co mam napisane w specyfikacji technicznej. Asus P5VD2-VM/S P4M900 SATA2 LAN RAID VGA uATX

Jeśli jest ustawione IDE i podasz sterownik to też nie ruszy. :wink: Może nie tu jest problem? Może i ten serwis coś Ci w biosie namieszał?

Akurat spojrzałem na papiery z serwisu i reset biosa jest wpisany w wykonach naprawach. Jest jakieś na te porada czy będzie trzeba przejść na Vistę ??

edytowano

właśnie próbowałem zainstalować XP-ka obok Visty. Teraz to po utorzeniu pzez instalator XP-ka partycji nie da się tam XP-ka zainstalować ponieważ format partycji nie jest zgodny z systemem Windows czy jakoś tak. Vista wyświetla że format partycji utworzonej przez XP to RAW.

Ludzie! !!

Ściągnij Gparted- wypal obraz ISO i spróbuj sformatować tym programem cały dysk.Ewetualnie ściągnij jakąś dystybucje linuxa live CD i z pod niego sformatuj cały dysk.

co do instalacji Linuxa to one nigdy nie działały na tym komputerze. tj nie widziały partycji na dysku. spróbuje BartPE może to coś pomoże.

ps na 99,99% serwis mi przestawił biosa. jak myślicie czy aktualizacja biosa pomoże??

Aktualizacja biosu spowoduje, że wszystkie jego ustawienia powrócą do ustawień domyślnych a to może pomóc lub jeszcze bardziej Ci namieszać. Nie aktualizuj, najlepiej przejrzyj dokładnie ustawienia tego biosu.

jeśli Linux nie widzi dysku to bez sterowników się nie obejdzie

tu masz sterowniki

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P5VD2-VM

dobra poradziłem se.

powiedzieć że wystarczyło tylko zintegrować SP2 do płyty Windowsa XP.

Dzięki za wszelkie pomoce i temat można zamknąć