Windows XP na laptopie - problem z instalacja

Witam!

Mam problem. Kupiłem laptopa z Windowsem Vistą lecz strasznie mnie ona denerwuje i chciałbym zastapić go XP. Jednak nie wiem jak to zrobic. jak instaluje Xpeka tak jak na stacjonarnym za kazdym razem po kopiowaniu plikow wwywala mi jakiś błąd. Jak mogę go skutecznie zainstalować?Moj laptop to ASUS X50GL

W jakim momencie wyskakuje błąd ? Płyta nie porysowana ?

berix24 , może napiszesz nam coś więcej na temat tego błędu?

Hej,

Było o tym już mnóstwo postów… Po prostu masz w laptopie dysk z interfejsem SATA, a Windows XP - który wyszedł dobrych parę lat temu - nie posiada standardowo sterowników, które potrafiłyby obsłużyć takowe dyski - stąd też pewnie błąd w czasie instalacji. Jedyne co musisz zrobić, to zintegrować sterowniki z płytką z systemem - ten sposób krok po kroku znajdziesz w artykule Instalacja Windows XP na dyskach SATA.

Sterowniki SATA powinny znajdować się w archiwum ze sterownikami do chipsetu płyty głównej - znajdziesz je tutaj.

Powodzenia,

Dimatheus

berix24 ,

Poczytaj Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Mam dograć te wszystkie sterowniki prze nLite do Plyty instalacyjnej czy tylko wyszukać jednego odpowiedniego do mojej plyty glownej? jest mozliwe zrobienie uniwersalnej plyty Xp do kazdego laptopa?

Witaj,

Musisz wybrać jeden konkretny, odpowiedni do Twojej płyty głównej… Jeśli wrzucisz więcej sterowników, instalacja może nadal stać w miejscu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

kurcze nie wiem jaka mam plyte glowna i nie wiem jak tego sterownika znalesc://

Parametry mojego sprzetu to: dwurdzeniowy procesor Intel Pentium Dual Core T3200, pamięć RAM 2GB, twardy dysk 250GB, matryca 15.4” WXGA, karta graficzna GeForce Go 8200M

Mozba po tym odnalesc sterownik SATA?

Wystarczy jak w BIOSIe przestawisz opcję OnChip SATA Type z IDE->AHCI na Native IDE i po płaczu. TUTAJ tutorial do modelu ASUS X50Z, to ta sama seria.

Hej,

No tak - niby rozwiązanie, ale nie do końca dobre. Przestawienie kontrolera na tryb zgodności z IDE zmniejsza możliwości sprzętu - tracisz możliwość kolejkowania, zmniejszasz szybkość transferu i tracisz możliwości zaawansowanego zarządzania dyskiem. Przecież nie po to wymyślono interfejs SATA, by w razie problemów zmieniać go na tryb PATA. ](*,)

W 99% przypadków model laptopa to pochodna jego płyty głównej. Czyli chodzi o sterowniki do ASUS’a X50GL. By wybrać odpowiedni sterownik najlepiej posłużyć się Vistą - mam nadzieję, że masz ją jeszcze zainstalowaną… Klikasz prawym przyciskiem myszy Mój Komputer -> Właściwości -> Menadżer Urządzeń -> przechodzisz do gałęzi Kontrolery IDE ATA/ATAPI i sprawdzasz, jaką nazwę nosi kontroler. Następnie w procesie integracji sterowników wybierasz - spośród wypakowanych sterowników do chipsetu płyty głównej - sterownik, którego nazwa jest taka sama (lub podobna) do nazwy wyczytanej w gałęzi Kontrolery IDE ATA/ATAPI. Integrujesz i powinno działać. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wielkie dzieki Salceson!!!Pomoglo:) Ruszyla instalacja dalej juz dam sobie rade :smiley:

A po zainstalowaniu XP przeciez bede mogl wrocic do opcji w biosie przed zmiana i powinno byc ok:)

Hej,

Właśnie o tym miałem Ci napisać - niestety to tak nie działa!! Wiem, że byłoby fajnie, ale niestety :expressionless: Wybierając w czasie instalacji tryb NativeIDE, w takim samym trybie system operacyjny widzi dysk. Jeśli po postawieniu systemu zmienisz kontroler ponownie na AHCI, jedyne co ujrzysz, to zamiast odpalającego się systemu - BSOD. Zostaje więc jedna z dwóch możliwości - albo integracja sterowników i korzystanie z AHCI, albo zabieg kosmetyczny w BIOS’ie i tryb zgodności IDE ograniczający możliwości dysku - wybór należy do Ciebie… :wink:

Powodzenia,

Dimatheus

Wiem, głową muru nie przebijesz Dimatheus.

Dałem najprostsze rozwiązanie, może i niezbyt dobre, ale moim zdaniem Windows XP nie wykorzysta dobrze tego interfejsu, zwłaszcza na laptopie i dysku 5400obr/s założę się o 1 000 000$, że nawet byś nie poczuł różnicy między tymi dwoma interfejsami :wink:

że niby czym?? :slight_smile: Powiedz mi, że korzystasz z zaawansowanego zarządzania dyskiem.

Po to by starsze systemy mogły obsługiwać dyski SATA, np. Windows XP.

Hej,

Wiem… :stuck_out_tongue: Bardziej chciałem podkreślić bezsensowność technologicznego cofania się… :stuck_out_tongue:

Tego akurat nie neguję… Masz przecież prawo do własnego zdania i własnych pomysłów… :slight_smile:

Ja na Win XP wykorzystuję AHCI w pełni i ciężko zgodzić mi się z takim twierdzeniem. A różnica?? Zależy od tego, do czego wykorzystywany jest sprzęt - przy zapisywaniu wielu małych plików bez funkcji kolejkowania dysk zauważalnie zwalnia pracę, podczas gdy NCQ odciążą go… Tak więc może lepiej się nie zakładaj…

Samo NCQ można podciągnąć pod zaawansowane zarządzanie dyskiem… :wink:

Jak dla mnie bez sensu - to tak jakby do kompa wkładać czterordzeniowy procesor i używać go w XP, który może obsłużyć tylko 2 spośród nich… A swoją drogą, gdyby to był komp stacjonarny, to też obstawałbyś przy przełączeniu na NativeIDE, czy polecałbyś dyskietkę ze sterownikami w czasie instalacji?? Dlaczego wszyscy tak boją się integracji sterowników… :badgrin:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus dochodzę do wniosku iż moglibyśmy wymieniać swoje poglądy nieskończenie długo i każdy i tak by obstał przy swoim :smiley: Dlatego przyznaję Ci rację i decyzję wyboru technologii obsługi dysków pozostawmy berix24. W końcu ma alternatywę niech z niej skorzysta.

Aha, jeszcze dla ścisłości.

Nie, nie obstawałbym przy przełączeniu na NativIDE.

Pozdrawiam

Salceson

Hej,

Też to tak widzę… Ale w sumie od tego jest forum - by konfrontować poglądy i zdania w kwestiach informatycznych… I myślę, że w tym przypadku, tak właśnie było. :slight_smile:

Tak też myślałem… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus pozwolę sobie powrócić do tematu:

Muszę Ci powiedzieć, że eksperymentowałem i udało mi się przejść z trybu NativeIDE (na takim trybie postawiłem system XP) na tryb AHCI.

Podmieniłem sterownik kontrolera IDE na AHCI, następnie zrestartowałem Windows, w biosie przestawiłem NativeIDE>AHCI i wszystko śmiga jak trza. Windows jakoś sobie poradził i nie ma żadnych problemów.

Hej,

No to gratulacje. :slight_smile: Wcale nie twierdzę, że takie rozwiązanie nie jest w ogóle możliwe - i to właśnie pokazałeś. Niestety, taki zabieg nie udaje się na większości komputerów. W znaczącej ilości przypadków konieczna jest konsola odzyskiwania i troszkę skomplikowany proces zmiany IDE na AHCI.

A swoją drogą - jak udało Ci się podmienić sterowniki IDE na AHCI, skoro te drugi w systemie w ogóle nie były widoczne?? Przecież dopiero po przestawieniu w BIOS’ie trybu z IDE na AHCI kontroler widziany jest w systemie jako kontroler AHCI/RAID…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wziąłem aktualizację sterownika kontrolera IDE i wskazałem ścieżkę ze sterownikiem AHCI uprzednio ściągniętymi ze strony producenta, Windows bez problemu je łykną (nie wiem jakim cudem), poprosił o restart komputera. Po zmianie IDE na AHCI w biosie system się uruchomił, dograł resztę brakujących sterowników i VOILA.