Windows xp obok visty

Miałem zainstalowanego windows xp sp2 na dysku c . Potem zainstalowalem viste na d . Problem polega na tym , że teraz nie moge uruchomic xpeka . Plik boot.ini zapisany był na dysku d na ktorym potem zainstalowalem viste robiac formata . Nie pokazuje mi sie ekran wyboru systemu a w zaawansowanych wlasciowosciach - uruchamianie i odzyskiwanie nie mam do wybory xp . Dodam ,ze probowalem naprawic plik boot.ini przez konsole odzyskiwanie komenda fixboot i fixmbr . Czy mozna uruchomic jakos xpeka bez jego reinstalacji??

tak do pliku boot ini dodaj multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Windows XP” /fastdetect 1

Napisałem ,ze nie mam tego pliku boot.ini bo zrobilem formata . Kolega mi przesłał boot.ini ale od xp pro i niby mam wybor systemu ale wtedy tylko xp a juz nie visty i gdy wybiore system to mi sie komp restartuje .

Jest to przykładowy domyślny plik Boot.ini z komputera z systemem Windows XP Professional.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

Powinno się przydać :wink:

ale masz plik boot.ini z visty tam dopisz to co ci skopiowałem i będzie śmigać

Vista nie ma już pliku boot.ini bo microsoft zastąpil boot.ini jakims innym .

Jeszcze jedna sprawa . Mam wersje home xpeka .

nie ma znaczenia jaka wersja przy wzorze podanym przez Łukasz14

zrób plik boot.ini na C odpal XP i tam dodaj linikje z vistą

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows Vista” /fastdetect

może pójdzie :stuck_out_tongue:

http://support.microsoft.com/kb/289022/pl to powinno Ci pomóc :wink:

Nauczcie sie czytac posty . Ja nie moge uruchomić xpeka .

No właśnie On może uruchomic tylko Vistę, nie Windows XP…

Twój Boot.ini powinien wyglądac tak:

[boot loader]

timeout=10

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional

Edition" /fastdetect /Noexecute=AlwaysOff /USENEWLOADER

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=“Microsoft Vista (wersja Visty)”

/fastdetect /Noexecute=AlwaysOff /USENEWLOADER

Spróbuje zrestartować kompa . Zobaczymy czy pomoże .

Lub takie coś:

Odpalasz Viste i:

Prawoklik na Komputer >>> Zaawansowane ustawienia systemu >>> zakładka zaawansowane >>> uruchamianie i odzyskiwanie, klick na Ustawienia >>> Domyślny system operacyjny

Tez tak chcialem zrobic ale tam nie ma xpeka . Po zrestartowaniu kompa nadal sie tylko vista uruchamia , xpeka nie mozna wybrac .

A patrzyłeś ten link na microsofcie?

Zastosowałem sie do tego linku i to dalo tylko to ze teraz przy uruchoimieniu kompa pokazjue mi sie do wybory tryby awaryjne i uruchom system normalnie ale wszystko tyczy sie visty

A masz na dysku D lub C plik boot.ini? Jeśli tak to wklej zawartość tego może coś sie da z tym zrobić :wink:

Nie miałem wogole tego plku to skopiowalem go sobie od kolegi .

Jego zawartosc

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Home” /fastdetect

wkleilem ten plik na dysk d i c

To zastąp wszystko takim czymś:

[boot loader]

timeout=10

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=“Microsoft Windows XP (wersja XP)” /fastdetect /Noexecute=AlwaysOff /USENEWLOADER

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=“Microsoft Vista (wersja Visty)”

/fastdetect /Noexecute=AlwaysOff /USENEWLOADER

i wklej to na dysk C i D może pomoże…

zaklik , skorzystaj z programu EasyBCD i dodaj stosowny wpis dotyczący Windowsa XP, z kolei rady pana Łukasza zostaw na inną okazję.

Łukasz14 , Vista, w przeciwieństwie do wcześniejszych edycji systemów Windows nie opiera się na pliku boot.ini lecz zupełnie nowym narzędziu Boot Configuration Data (BCD). Przed napisaniem kolejnego posta w tym temacie zapoznaj się więc przynajmniej z: http://technet2.microsoft.com/WindowsVi … x?mfr=true

Sorki ale nie posiadam Visty więc nie wiedziałem :oops: