Windows XP Pro i Linuks Man. 10 na jednym kompie

Niedawno, o czym juz wspominalem gdzies, mój kumpel zainstalował sobie Linuksa jako drugi system. A zrobił tak:

  1. Zainstalował Windowsa XP Pro

  2. Utworzył oddzielną partycję dla Linuksa

  3. Zainstalował owego w wersji Mandreake 10 wraz z programikiem, który miał umożliwiać zmianę systemu i jego wybór podczas staru

Problem polegał na tym, że nie można było wybrać Windowsa. Uruchamiał się jedynie Linuks.

Chciałem zrobić tak samo, ale jak zobaczyłem co się u nigo dzieje…

Musisz to zrobic w nastepujacej kolejnosci:

  1. Tworzysz partycje linuxowe instalatorem Mandraka 10 zostawiajac wolne miejsce na partycje WindowsaXP (lepiej nie tworzyc partycji instalatorem linuxa bo potem bedziesz mial windowsa na np D czy H czy jakiejkolwiek innej partycji)

  2. Instalujesz Mandrake 10 z wszystkimi komponentami ktorych potrzebujesz

  3. Tworzysz partycje dla WindowsaXP instalatorem XP

  4. Instalujesz WindowsaXP

  5. Uruchamiasz ponownie instalatora linuxa w ktorym odznaczasz wszystkie komponenty (w ten sposob zostanie nadpisany TYLKO bootloader (lilo lub grub) z wprowadzona nowa opcja windowsa)

Po tych operacjach powinienes miec linuxa oraz windowsa.

Windows powinien byc zainstalowany w ten sposob na C a nie na jakies innej literze dysku.

Nie musi w takiej kolejności! !!

Kurczę chyba czegoś nie rozumiem…

Ale, jeżeli instalować Linuksa obok windowsa (tylko to wchodzi w grę a nie odwrotnie), to posiadając Windowsa na C:, a różne gierki na D:, to muszę utworzyć nową partycję z FAT32 ?

Hmmm od kiedy to linux hula na facie ???

Podczas instalacji linuxa na oddzielnej partycji pozwol mu umiescic jego plik w sektorze startowym! !!

Tworzysz partycje Linuxowa programem DRUID czyli programem linuxowym! !!

Jezeli nie wiesz jak go zainstalowac to pisz do mnie. :slight_smile:

Antywirusa i przegladarke internetowom radze sobie pobrac z net-u

Ciekawe rzeczy znajdziesz pod tym linkiem:

http://www.linuxfan.pl/dyskusje/pcol.20 … /5578.php3

Widze ze niezle sie w linuksie obracasz. Jeżeli linuks obsługuje komendy DOS’a to na pewno dam sobie radę, a tryb graficzny? Pracowałem troszke na Linuksie Aurox i jakoś szlo bez problemów. Co do systemu plików to naprawdę nie jestem obeznany, bo słyszałem ze nie obsługuje też (linuks oczywiście) NTFS’a, więc myślałem, że oprócz własnych systemów da się go posadzić na Facie.

Jeszcze jedno, jaką dystrybucję? Aurox, Mandrake, SuSe, a RedHata chyba raczej nie?