Windows xp profesional z allegro 100 zł

(Portal24dk) #1

Witam

Chciałem kupić windowsa xp z allegro za 100 zł

i mam pytanie

a)Do kiedy można jeszcze używać windowsa xp profesional

rzekomo do 2014

czy to prawda

B) Co oznacz na płycie napis Dell

C) Czy gry na xp będą też wydawane (do 2014) czy już tylko na windowsa viste

http://www.allegro.pl/item391021386_win ... tanio.html

(Jan Szatan) #2

A) A kto ci zabroni używać WinXP? 2014 kończy się wsparcie dla tego systemu.

B) Oznacza to, że możesz używać tego Windowsa tylko na komputerze Dell, zainstalowanie go na każdym innym komputerze to łamanie licencji. Więc jeżeli nie masz komputera Dell, to nawet tego Windowsa nie kupuj.

C)Zależy od wydawców. Być może nie wiele osób się przesiądzie na Viste lub Seven, i będzie bardziej opłacalne robienie gier na XP.

(rafi84tek) #3

Witam,

WinXP będziesz mógł używać do końca świata, tylko wsparcie techniczne i aktualizacje przestaną być wydawane po 2014,

napis oznacza tyle, że płyta przeznaczona jest do komputerów Dell. Jeżeli posiadasz komputer inny niż Dell, to zainstalowanie tego systemu będzie uznane za nieprzestrzeganie licencji. Czyli zainstalowany system będzie nielegalny.

tego chyba nikt nie wie :expressionless:

Pozdrawiam,

Rafał

(Johny) #4

Co do gier,o Ile konsole nie przejmą prymu - przed PC stoją już bariery - nie da się dalej zwiększać wydajności,zapotrzebowanie na energię,długa produkcja gier,aby spełnić wymagania graczy- gra ma ukazać się w 2008 roku a tu wydawca mówi,że to będzie połowa 2009 roku - ile czekaliśmy np. na Wiedzmina,czy Stalkera,kolejne edycje Windows zabierają coraz więcej zasobów

Zastój na rynku procesorów i kart graficznych - nowe konstrukcję nie wnoszą dużo nowości - za to kosztują

A co do tego Windowsa to uważaj,abyś kupił oryginał,coś cena jest za niska i w dodatku Proffesional

W dniu 09.07.2008 , o godzinie 11:30 został dopisany post przez Johny

Co do gier,o Ile konsole nie przejmą prymu - przed PC stoją już bariery - nie da się dalej zwiększać wydajności,zapotrzebowanie na energię,długa produkcja gier,aby spełnić wymagania graczy- gra ma ukazać się w 2008 roku a tu wydawca mówi,że to będzie połowa 2009 roku - ile czekaliśmy np. na Wiedzmina,czy Stalkera,kolejne edycje Windows zabierają coraz więcej zasobów

Zastój na rynku procesorów i kart graficznych - nowe konstrukcję nie wnoszą dużo nowości - za to kosztują

A co do tego Windowsa to uważaj,abyś kupił oryginał,coś cena jest za niska i w dodatku Proffesional

(Qwozniak6) #5

Z Allegro? Uważaj bo dostaniesz cegłę jak ten koleś w TVN

(Qci) #6

Równie dobrze można sobie ściągnąć typowego pirata, i w dodatku będzie za darmo. :smiley:

(eyeti) #7

Już będzie nielegalny jak zainstalujesz na kompie innym Dell :stuck_out_tongue:

(impassive) #8

Nielegalny? Na którym paragrafie prawa autorskiego lub kodeksu karnego się opierasz?

(eyeti) #9

Po prostu łamiesz licencję

(impassive) #10

Może i tak. Ale system będzie legalny.

(Utrivv) #11

Ale nielegalnie użytkowany.

Innymi słowy MS legalnie może cię oskarżyć za łamanie licencji.

Legalnie możesz mieć tę płytkę ale nie możesz legalnie jej używać.

KaPeWu? :slight_smile:

Jeżeli wezmę twój dowód osobisty to on jest legalny. Ale jeżeli będę go używał to zapewne zostanie to uznane za nielegalne. (Dowód nie został zgubiony więc dalej jest ważny - prawda :slight_smile:

(impassive) #12

Legalny ale nielegalnie użytkowany. Niezły łamaniec. Jesteś politykiem?

No to niech oskarża. Droga wolna.

Mnie licencje w tym wypadku nie wiążą. Wiążące jest obowiązujące prawo.

Mając fakturę, certyfikat autentyczności i inne dowody legalności mogę mieć i mogę używać. Legalnie. KaPeWu? :slight_smile:

No jasne, że tak. Posługiwanie sie cudzym dowodem jest nielegalne - jest to określone w przepisach.

(sdar) #13

Mylisz się. Licencje Cię również obowiązują bo stanowią element umowy kupna i łamiąc licencję naruszasz przepisy.

Podobnie jest z innymi ograniczeniami lecencyjnymi. Na przykład licencja może dopuszczać darmowe użytkowanie jakiegoś programu wyłącznie do celów prywatnych a w celu wykorzystania danego programu do celów komercyjnych należy za ten program zapłacić. Obwarowania takie ujęte sa właśnie w licencji. Tak więc zapis licencji ma również znaczenie prawne, gdyż w przeciwnym wypadku mógłbyś na przykład pobrać program Photofiltre i używać go w celach komercyjnych twierdząc, że jest darmowy, co nie jest prawdą, bo licencja wprowadza ograniczenia i jest to zapis obowiazujący użytkowników.

(impassive) #14

sdar,

A ja nie mówię o darmowych programach. Mówię o programach komercyjnych - płatnych.

Z legalnie zakupionym programem za moje własne pieniądze mogę robić, co mi się żywnie podoba (byle oczywiście nie dystrybuować i nie rozpowszechniać). Mogę go legalnie zainstalować na własnym komputerze i go legalnie używać.

(sdar) #15

I tu właśnie jest pies pogrzebany. Po pierwsze system windows jest płatny tak samo jak podany przeze mnie przykład Photofiltre do zastosowań komercyjnych. A legalność sposobu użytkowania wynika właśnie między innymi z zapisów licencji. Masz rację pisząc, że prawo jest nadrzędne w stosunku do zapisów licencji ale tylko w przypadku, jeśli zapis licencji podważa konkretne zapisy prawa. Jeśli więc zapis umieszczony w licencji nie jest sformułowany wbrew przepisom prawa to masz obowiązek tej licencji przestrzegać. Przepisy prawa nie opisują bowiem szczegółowo wszystkich dziedzin. Wtedy właśnie zastosowanie mają inne zapisy "niższego rzędu" takie jak umowa kupna-sprzedaży, czy licencje.

(impassive) #16

Zgoda, ale ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymaga pisemnej formy udzielenia licencji. Inaczej taka umowa jest nieważna. Tak naprawdę to nie jest żadna licencja, tylko przeniesieniu własności egzemplarza utworu (programu). Masz jeden egzemplarz programu, a nie żadną licencję. Pomieszanie pojęć. Tj. Microsoft może sobie ten drukowany (albo i nie) świstek nazywać licencją, ale w sensie prawnym licencją on nie jest i nigdy nie będzie.

A co to jest licencja? Licencja to umowa. Np. Ford podpisuje umowę z FSO i ta produkuje np. focusa - na licencji Forda. A złamaniem licencji będzie wtedy produkcja samochodu po wygaśnięciu umowy.

(Morphdreamer) #17

http://pl.wikipedia.org/wiki/Norma_bezwzględnie_obowiązująca

Jak możesz mieć "jeden egzemlarz programu"?! :o Posiadając jedną kopię jesteś w stanie skopiować go dowolną ilość razy w przeciwieństwie do np. samochodu, więc prawo dotyczące własności intelektualnej jest "nieco" inne (i bardziej rygorystyczne) niż to dotyczące własności typowo materialnych..

Tak więc instalacja Windowsa przeznaczonego tylko na komputery Dell na innym sprzęcie jest nielegalna. Skoro tego nie rozumiesz podam Ci inny przykład (tak wiem, że porównania nigdy nie nie są idealne). Załóżmy, że masz licencję na posiadanie broni, nabyłeś ją także w legalny sposób. Jednak zastrzeliłeś z tej broni człowieka. Wykorzystałeś legalnie nabyty przedmiot w nielegalny sposób. Ot, cała filozofia.

(impassive) #18

Pełna zgoda. Ale ja w żaden sposób nie ingeruję w utwór. Nie zmieniam nawet bita. Kupiłem i mam.

Normalnie. Kupiłem jeden egzemlparz i mam. Mogę kupić też dwa ezgemplarze, albo trzy i więcej.

To tylko Twoja niczym niepoparta interpretacja. Jak mam program, to mogę z nim zrobić, co mi się żywnie podoba. Mogę nawet w zegarku zainstalować i nikomu nic do tego.

Coś Ci umknęło - zastrzelić można też legalnie, np. w obronie własnej (chociaż u nas w coraz bardziej panoszącym się socjalizmie nawet za to wsadzają do więzień). A przykład faktycznie nieadekwatny.

(Morphdreamer) #19

Ale pokazuje, że nielegalne wykorzystanie legalnego oprogramowania (czy czegokolwiek innego, to akurat nie ma znaczenia) to nie jakieś masło maślane tylko normalna sytuacja. Bardziej adekwanty przykład podałeś sam - piractwo.

Tak, ale nieprzestrzegając licencji łamany jest także np. punkt 5 art. 16:

(impassive) #20

Ależ MS może mnie nadzorować. Może nawet do sądu podać za to, że używam jego programu na jednym stanowisku i że mam na niego licencję, fakturę, certyfikat autentyczności i inne dowody legalności.