Windows XP Professional - chcę kupić

1 Klucz-1 Komputer

Wersje OEM trzeba pierwszy raz zarejestrować chociaz nie musisz, i za każdym razem trzeba aktywować,z tym samym kluczem nie zainstalujesz systemu na kilku komputerach,bo po pierwsze jest to piractwo a po 2 nieda się go aktywować na żadnym kompie,po 3 może w czasie instalacji nie przyjąć klucza,musisz kupić 4 osobne systemy,bo zawsze jedna licencja jest tylko na 1 komputer chyba że masz klucz licencji zbiorowej CORP dostepny tylko dla firm i wielkich korporacji oraz szkół

Na każdy komputer jest potrzebna osobna licencja i klucz.

Firmy i szkoły mają licencję zbiorową, nawet może być jeden klucz i system nie wymagać aktywacji. Ale jeśli się okaże że klucz wyciekł, to wiadomo gdzie szukać winnego- takiej licencji nie kupuje się na straganie, lecz u przedstawiciela Microsoftu.

OEM jest tańszy, ale można zainstalować tylko na jednym komputerze. W przypadku wymiany uszkodzonych podzespołów Microsoft z reguły nie robi problemów z telefoniczną aktywacją. Licencja OEM jest ważna WYŁĄCZNIE z naklejką na komputerze.

BOX można przenieść na nowy komputer, ale nie wolno instalować na kilku jednocześnie (z poprzedniego trzeba usunąć).

Próba instalacji na kilku komputerach jednocześnie może doprowadzić do zablokowania klucza i Windows więcej się nie aktywuje, a wraz z aktualizacjami ściągnie się pliczek informujący o pirackiej wersji Windowsa.

Chyba że na komputerach już jest Windows legalny. Płytki OEM są jednakowe, można z jednej (np. XP SP3) zainstalować na kilku komputerach, ważne by z innymi kluczami. Ja mam jedną płytkę ze zintegrowanym SP1, drugą z SP2, więc instaluję z tej drugiej.

Kiedy ma się oryginalną płytkę, można pokusić się o skopiowanie pożyczonej od znajomego (albo poprosić o skopiowanie gdy ma). To trochę półlegalne, ale jedna kopia ujdzie- prawo dopuszcza jedną kopię gdy to niezbędne do korzystania. Tym bardziej że XP bez SP nie obsługuje dysków powyżej 120GB i trochę innego sprzętu (może być problem z instalacją na nowszych komputerach), a z SP2 to niemal nowy system.

Ewentualnie zostaje nagranie ServicePacka na płytę i instalacja po zainstalowaniu systemu. Nie trzeba ściągać wiele razy.

Wole nie, już raz tak zrobiłem i miałem po płycie i mi wysłali nową. Nie chce już nic zgrywać na płytę.

Ja proponuje zainstalowanie Linuxa. Możesz zainstalować z jednej plyty na ilu komputerach tylko zechcesz i nie ma ŻADNYCH kluczy!

na stronie microsoftu widziałem opcje kupienia kilku licencji (dostajesz 1 nośnik ale kilka naklejek [czyt. certyfikatów autentyczności]) i wtedy to jest legalne

1994ABC ,

czy rzeczywiście potrzebujesz 4x Windows XP?

Może zadowolisz się jakimś Linuksem?

Bo jest to niemały wydatek - ponad 300zł na jedną licencję.

Do naprawdę starszych kompów możesz kupić Win95/98 na Allegro a najlepiej Linuksa (za friko 8) )

Poza tym nie możesz instalować jednej i tej samej kopii Windows na kilku kompach:

1OEM - 1 komputer,

1BOX - 1 komputer,

różnica jest taka, że BOX można skasować i zainstalować na innym kompie , a OEM już nie (przypisany do płyty głównej).

Nadal jednak BOX może być jednocześnie zainstalowany tylko na jednym kompie.

Dlatego kupowanie 1 legalnej wersji XP i instalowanie jej na 4 kompach to bezsens - w świetle prawa będzie to nielegalne i tyle…

hmm, o co chodzi?

Jeśli chcesz jeszcze korzystać ze swojej legalnej wersji XP to zintegruj nowsze SP - tu masz instrukcję: nLite - poprawiamy okienka. W ten sposób poprawisz funkcjonalność XP i zaoszczędzisz kasę na jednej licencji.

Możesz też podać konfigurację komputerów i wtedy spece się wypowiedzą czy, a jeśli tak to jakie, Linuksy lub Windows instalować.

Moim zdaniem, jeśli komputer służy tylko do internetu, pisania i oglądania filmów to pingwinek wystarczy w zupełności.

Pozdrawiam,

Rafał