Windows XP się nie wczytuje. Dysk IDE - Przejściówka - Płyta

(Franio94) #1

Witam.

Mam pewien problem, otóż zakupiłem przejściówkę do dysku ATA (IDE) na płytę główną SATA. Przejściówka działa bardzo dobrze. Na dysku jest świeżo wgrany Windows. Dysk jest wykrywany przez BIOS. Po włączeniu komputera i załadowaniu BIOS-a ( - bez żadnych błędów) powinno pojawić się logo Windows XP. Zamiast tego komputer się resetuje. Ta przejściówka nie była instalowana w systemie. Chodzi o to że tego dysku nigdy nie uruchamiałem z tą przejściówką. Nie mam drugiego dysku żeby uruchomić z niego windowsa. Jesli ktoś chce screen z MHDD to proszę. :slight_smile:

13646ed162a5036am.jpg

Płyta główna: MSI MS-7502

Dysk twardy: WD 800 - 80GB - IDE (działa bez zarzutu na innych komputerach z płytami głównymi IDE (ATA)

Przejściówka z dysku IDE (ATA) do płyty głównej SATA

Czy jest to kwestia Windowsa?a

Czy może dysku?

Czy może jeszcze coś innego?

Proszę o pomoc.

(Technik Elektro) #2

a na tej płycie głównej brak złącz IDE ? :P, mhdd nie widz często kontrolerów sata spróbuj programem hdat2.

jeśli próbujesz zainstalować/uruchomić win xp z dysku podłączonego do kontrolera sata nie raz konieczne jest załadowanie sterowników sata/zintegrowanie z płytą.

(Franio94) #3

Na płycie nie ma złącz IDE tylko dla dyskietek jedno. Instalowałem Windowsa na innej płycie głównej (IDE z ATA) ale ze sterownikami z SATA też. Jak mam je załadować (sterowniki) na dysk?

(Technik Elektro) #4

może w biosie jest jakaś konfiguracja np RAID (Wyłącz ją) albo tryb zgodności z IDE :stuck_out_tongue_winking_eye:, jak masz płytkę z instalacją vista/win7 sprawdź czy widzi dysk.

(Franio94) #5

W tym komputerze nie mam napędu. musiał bym kupić kolejną przejściówkę. Dysk jest widoczny przez BIOS.

Jak uruchamiam komputer to pojawia się nawet komunikat "Uruchom system Windows normalnie" w trybie awaryjnym itd. i po tym komunikacie sie resetuje.

(Technik Elektro) #6

jak go bios widzi a instalator nie to brak sterowników do sata/raid...może system próbuje się odpalić ale niebieski ekran 0x0000007d :wink: resetuj system, spróbuj z płytki odpalić instalację i naprawić os

(Franio94) #7

a można je wgrać w taki sposób...?

Podłącze ten dysk o którym mowa razem z innym dyskiem do drugiego komputera (płyta główna ata) i uruchomie z tego innego dysku albo z tego samego i zainstaluje sterowniki przy włączonym systemie.

Da się tak?

(Dimatheus) #8

Hej,

Gratulacje pomysłowości - to dość prosty sposób, by w systemie pojawiały się przeróżne problemy. Z drugiej strony nawet gdy zostały zainstalowane sterowniki do kontrolera SATA, to skąd pewność, że na obu płytach jest dokładnie taki sam kontroler?

Najlepiej przygotować dyskietkę ze sterownikami do kontrolera lub zintegrować sterowniki z płytą instalacyjną i dokonać instalacji nakładczej systemu - wtedy kontroler powinien zostać wykryty poprawnie.

Ewentualnie zostaje jeszcze przełączenie trybu pracy kontrolera SATA w tryb natywny (IDE) - wtedy sterowniki w ogóle nie będą konieczne do poprawnego działania. Oczywiście zmiany tej dokonuje się z poziomu BIOS'u płyty głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Franio94) #9

Instalowałem windowsa razem ze sterownikami sata ( zintegrowane na jednej płytce) ale na innej płycie głównej bo na tej nie mam napędu, a w bios mam ustawione na tryb IDE

(Veers) #10

I to jest KLUCZOWE zdanie. Inna płyta, inny kontroler SATA i tyle. Teraz mozesz tylko spróbować wywalić urządzenia (rzeczone kontrolery) z poziomu trybu awaryjnego (choć .. w sumie powinno się udać i bez tego) - ALE na komputerze na którym instalowałeś system. Następnie zaś modlić się gorliwie by Plug 'n Pray zadziałało prawidłowo. Zaś sama przejściówka IMHO ma z cała sytuacją niewiele wspólnego.

(Franio94) #11

Ale na tej innej płycie głównej nie ma wejść sata ona jest ata.

Co to jest kontroler? Jak mam wywalić? Wiem że trzeba podłączyć dysk do tej płyty głównej na której był wgrywany system. wejść do trybu awaryjnego i co dalej?

(Alonewolf) #12
  1. Ściągnij sterowniki SATA ze strony MSI do płyty głównej i wrzuć je na dyskietkę (opcjonalnie USB HDD - zależy czy BIOS obsłuży)

2. Podłącz dysk IDE z przejściówką na SATA do płyty i stację dyskietek (pisałeś że jest na płycie głównej)

3. Podczas startu (systemu z CD) będą ładowały się na początku sterowniki (piszę o Windows XP) - zobaczysz na dole komunikat o alternatywnym ładowaniu sterowników SATA, SCSI, EIDE (klawisz F6 bodajże) - tu właśnie pora na załadowanie sterowników z dyskietki (jeśli "zobaczy" USB HDD to można i z USB)

4. Dalszy ciąg instalacji (naprawy czy nakładki na system)....Powinno zadziałać.

(Dimatheus) #13

Hej,

Tak jak pisałem - instalacja na innej płycie mogła zakończyć się sukcesem, ale po przełożeniu dysku system korzysta zapewne z innego kontrolera i to w dodatku ustawionego w trybie IDE...

Zgubiłem się - która płyta ma poszczególne porty i na której był instalowany pierwotnie system?

Pozdrawiam,

Dimatheus