Windows XP vs 7 w grach - jednak gorzej

Mój Windows 7 HP x64 od środy stoi na półce i wciąż mam co do niego wątpliwości (pomimo wydania 400zł…). Dziś pół dnia spędziłem na bawieniu się ustawieniami dźwiękiem na X-Fi, by działał choćby podobnie, jak w XP (Win 7 mam w wersji RC od wakacji). Osiągnąłem jakiś tam kompromis, który mnie ewentualnie zadowoli, choć Creative jak zwykle przegina.

Niedawno zaś zabrałem się za testowanie wydajności gier, bo coś nie wierzę tym peanom na cześć nowego systemu, jakie to są rozpisywane na każdej dowolnej stronie zajmującej się oprogramowaniem. I faktycznie, okazuje się, że każdy z trzech poniższych testowanych przeze mnie tytułów chodzi na Win7 x64 gorzej…

(minimum / average / max)

Call of Duty 4:

XP - 39/58/60

7 - 29/51/60 (-12%)

GRID:

XP - 36/47/60

7 - 26/41/60 (-12%)

SHIFT:

XP - 21/27/36

7 - 16/26/34 (-4%)

Każda gra odpalona na najwyższych detalach, ze wszystkimi ulepszeniami AA i Anizo w 1280x1024. Sprzęt z sygnaturki. Nie mam pojęcia, co mi zjada tyle wydajności w grach, przecież niby na czas grania Aero się wyłącza, a tym samym pozwala na odciążenie karty. Sprawdzałem jeszcze zajętość RAMu - nigdy powyżej 60%, a procek miał jeszcze spory zapas. Zdziwiło mnie także to, że na XP filmy w HD chodzą wyśmienicie, a na siódemce czasem potrafią złapać niezłego laga. Crysis demko też chodził gorzej, ale nie zapisałem wyników.

A Wy jak macie w porównaniu z XP?

Witam nie ma co porównywać XP do Visty,czy Win 7.Xp jest bardzo stabilnym systemem w porównaniu z tymi które wyszły obecnie sam ze smutkiem się z nim rozstałem,ale nie gram w gry wiec vista HP u mnie śmiga :slight_smile: chociaż chętnie przesiadłbym się na Win 7 tylko czy warto?(po okazyjnej cenie na pewno :lol:) .Po optymalizacji Vista nie jest zła,ale zawsze mogło być lepiej :wink:

Pozdrawiam

Osobiście nie robiłem tak szczegółowych testów, ale ogółem nie czuję gorszego “chodzenia” gierek pod Se7enem (na RC co prawda działam).

U mnie natomiast gry na Windows 7 chodzą o kilka fps więcej niż na XP.

Ile ludzi tyle opinii.

Wina leży po stronie sterów :stuck_out_tongue:

W sevenie masz WDDM - windows display driver model

Xp masz XPDM - xp driver model

Spróbuj zainstalować stery z xp na sevenie a wydajność będzie identyczna jak w xp(stery z xp działaja pod vistą i sevenem) :smiley:

Sterowniki WDDM są troszkę mniej wydajne ze względu na ich budowe(stery od ATI dają mniejsze spadki wydajnośći maks.8% nvidi do 15% :wink: ),

ale za to pozwalają uruchomić aero :wink:

Moim zdaniem w W7 z wydajnością w grach jest zdecydowanie lepiej niż pod Vistą. Co do wydajności XP/Vista/7 to trzeba też pamiętać że pod Vistą i W7 sporo gierek chodzi chyba raczej na DX10 zamiast DX9, a dziesiątka chyba też jest mniej wydajna.

Te 4…12% to chyba nie jest duży spadek, w praktyce niezauważalny :wink:

Za to jest DirectX 10/11.

U mnie filmy HD chodzą bez zająknięcia, poniżej 40% obciążenia, a sprzęt dużo słabszy (GeForce 6200a - sterowniki systemowe, Core2Duo 4300 1,8@2,4GHz, 1GB RAM)

ehm ja miałem XP x64 , Vista x64 i 7 x64. i gry chodzą tak samo. Tylko 7 stwarza problemy w niektórych grach np: FEAR/Quake 4/Prey pod 7 chodzą tylko w 1440x 900 a pod XP i pod Vista chodzą w 1680x 1050. No i problemy z efektami EAX na 7 w niektórych grach mimo ALchemy nie ma EAXa a pod XP i pod Vista efekty EAX są.

Nie wiem, czy dobrze jestem poinformowany, ale to właśnie na Vista trzeba było mieć zainstalowany program ALchemy. Na siódemce rzekomo już nie jest potrzebny. Sam gram z EAX włączonym na Win7 i nie mam problemu, a korzystam z “gołych” sterów do karty X-Fi Xtreme Gamer.

Witam.

Ja również zaobserwowałem różnice przy uruchamianiu tych samych tytułów na xp i windows 7.

Podam może dwa przykłady:

Just Cause - stara gierka, na xp animacja w grze przycinała, lekko ale jednak, za to na windows 7 gra chodzi płynnie i można sobie normalnie, przyjemnie pograć.

Kane and lynch dead man - Tu już tragedia… Na Xp tak tnie iż nie ma mowy o jakiejkolwiek grze, natomiast na windows 7 j.w. chodzi płynnie, bez żadnych przycięć.

Oczywiście mowa o tej samej konfiguracji sprzętowej i tych samych ustawieniach graficznych w każdej z gier.

Dla przykładu, w Kane and lynch - była to rozdzielczość 1920 - 1080, na athlonie x2 4400, 4gb ram ddr2 i radeonie hd4850 512mb ddr3.

Gry były odpalane na XP home z sp3 i win7 ult. 32/64.

Jeśli ktoś miał również podobne doświadczenia z grami to prosiłbym o wypowiedzi w tym temacie, wraz z podaniem tytułu/ów i konfiguracji.

Pozdrawiam:)

A czym niby jest 7 ? skoro bazuje na mocno zmodyfikowanym jądrze Visty ? Ale do rzeczy jak gra jest pisana pod OpenAL to można włączyć efekty w tym EAX 5.0 ale jak gra jest pisana nie pod OpenAL to pod Vista i pod 7 nie da się włączyć sprzętowego dźwięku i EAX. Odpal np: Doom3 lub FEAR a zostaniesz poinformowany że nie wykryto odpowiedniej karty. Dlatego nie myl OpenAL z EAX.