Windows XP


(Fart66) #1

Czy jest mozliwosc legalnego odsprzedania Windowsa XP zakupionego z faktura i myszka jako OM


(Trebron) #2

Niby na Allegro pojawiają się czasami takie oferty. Czy to jest jednak do końca legalne, to nie wiem. :? 8)


(Ks Kamilp Nr 8) #3

Moim zdaniem jest to zgodne z prawem.


(Profeto) #4

Jeśli chodzi o OEM, to trzeba z myszą odsprzedawać.

Jak będzie z myszą, to nie powinni się czepiać.


(on) #5

To, że z myszą to (niemalże) oczywiste, w końcu licencja została dołączona w tej a nie wyższej cenie tylko z powodu zakupu konkretnego sprzętu, więc i ten sprzęt musi zostać odsprzedany by przenieść uprawnienie wynikające z licencji. Wpisałem niemalże, gdyż skoro już nabyłeś licencję to zgodnie z zasadą swobody umów, możesz dowolnie dysponować nabytym dobrem (biorąc jednak pod uwagę przeznaczenie danego prawa i tzw. zasady współżycia społecznego – w wypadku sprzedaży licencji nie widzę jednak sensownej możliwości ich naruszenia), czyli sprzedać ją samą bez sprzętu. Istnieje jednak ryzyko, że sprzedaż sama będzie OK., ale nabywca nie nabędzie korzyści płynących z licencji, gdyż prawa z niej wypływające uzależnione są od nabycia określonego sprzętu (czyli nieładnie byś postąpił sprzedając samą licencję, gdyż w tym przypadku przeniósłbyś własność jedynie samego skrawka papieru, na którym zamieszczona jest licencja, bądź innego nośnika, ale nie wynikające z niej prawa, a to jest istotą tej transakcji).

Co do samego odsprzedania WindowsaXP (licencji ze sprzętem), to nie widzę tu żadnego problemu. „Wszystko co nie jest zakazane, jest dozwolone”.

Pozdrawiam serdecznie

on


(system) #6

Oczywiście zakładając, że w momencie kupna tego Windowsa wraz z tą myszą było to zgodne z ówczesnymi przepisami, bo np. dzisiaj taka transakcja jest już niezgodna z prawem :idea: Czyli nowego nie kupisz "na myszkę", ale stary odsprzedać RACZEJ możesz...