WindowsXP-nie zamyka sie, spowolniona praca

Witam!

Kilka dni temu z wnętrza komputera zaczęły wydobywać sie ciche “piski” po czym pojawił sie blue screen z komunikatem o zrzucaniu pamięci fizycznej (jeśli dobrze pamiętam). Poinformowano mnie zie system Windows zostanie zamknięty aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Przy ponownym uruchomieniu pojawiła sie informacja w biosie nakazująca sprawdzenie ustawień procesora, ponieważ wykryto zbyt wysoka temperaturę.

Od tamtej pory:

  • system nie chce sie zamykać, właściwie po baardzo długim czasie w końcu sie zamknie, ale przy każdym uruchomieniu włącza sie skanowanie dysków jakby nie został poprawnie zamknięty.

  • wszystkie aplikacje uruchamiają sie bardzo wolno

  • gry spowalniają, dodam ze nie są to gry mające mega wymagania, wcześniej nie było z nimi żadnego problemu, przycina sie np HOMM3 :stuck_out_tongue_winking_eye:

krókie info o moim kompie, w tym temperatura procesora, która nie wydaje mi sie zbyt wysoka:

WindowsXP SP2

Typ procesora AMD Athlon XP, 1658 MHz (6.25 x 265)

Nazwa płyty głównej Asus A7V600 (6 PCI, 1 AGP, 1 WiFi, 3 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377 Apollo KT600

Pamięć fizyczna 384 MB (DDR SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (08/01/03)

Karta wideo ASUS X1650 Series (256 MB)

Partycje

C: (NTFS) 14001 MB (2427 MB wolne)

E: (NTFS) 24152 MB (1457 MB wolne)

Temperatury

Płyta główna 33 °C (91 °F)

Procesor 44 °C (111 °F)

Aux 44 °C (111 °F)

Procesor nie był podkręcany, osłony obudowy zdjęte, wiatraczek oczyszczony z kurzu

Bardzo proszę o rade: czy jest sens robić reinstal, czy da rade uporać sie z tym na własną rękę, czy to raczej wygląda na jakieś uszkodzenie “fizyczne” i mam biec do serwisu? Z góry dziękuje:)

@down

dzięki sdar, poprawione, przepraszam;)

shikie , Na forum obowiązuje używanie polskiej pisowni (włączając w to

znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd). Zastosuj się proszę do tej zasady i

popraw błędy. W przeciwnym wypadku temat może zostać usunięty.

Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej, a konkretnie zwróć uwagę czy nie są wybrzuszone i czy nie wylewają. Sprawdź też pamięci RAM programem MemTest86. Podaj model zasilacza zamontowanego w komputerze (marka, model, moc - wszystko to można odczytać na naklejce na zasilaczu). Przeczyść komputer i rejestr Windows programem CCleaner. Pokaż też screen z programu HWMonitor.

Przed zamykaniem systemu spróbuj powyłączać wszystkie zbędne programy, takie jak komunikatory internetowe, programy klienckie sieci P2P itp. i sprawdź czy nadal występują problemy podczas zamykania systemu.

Ile komputer ma lat ? Podaj markę i moc zasilacza bo to być może on jest sprawcą tego wydarzenia.

Dzieki za odpowiedzi!

Kondensatory wyglądają ok, komp ma jakies 4 lata.

Zasilacz: FEEL model: ESP-300ATXSP4 output: 300WATTS

screen z HWMonitor

1-2.jpg

Zrobiłam czyszczenie CCleanerem, wyłączyłam też zbędne programy przed zamknięciem systemu - nic to nie pomogło ;(

Z testem pamięci muszę poczekać, nie mam pod ręką dyskietki/CD

Zastanawia mnie minimalna prędkość obrotowa wentylatora na procesorze, wynosi 9 obrotów na minutę czyli wiatrak praktycznie się nie kręci. Masz BOX’owe chłodzenie dołączane do procesora czy coś lepszego (ze zmiennymi obrotami)? Nie jest to normalne, może to być błąd programu ale sprawdź te minimalne obroty raz jeszcze, zostaw program HWMonitor włączony na powiedzmy 30 min i zobacz ile wyniesie ta minimalna wartość, w tym samym czasie poobserwuj też wiatrak na procesorze i zobacz czy przypadkiem się nie zatrzymuje lub czy znacznie nie zwalnia podczas pracy komputera. Być może chłodzenie już dogorywa więc i temperatury są wtedy większe, stąd te komunikaty. Sprawdź też palcem przy wyłączonym komputerze czy wiatrak nie stawia zbyt dużych oporów gdy się nim kręci.

Zasilacze FEEL nie cieszą się zbyt dobrą opinią i chociaż napięcia na zasilaczu mieszą się w normie, to proponuję też sprawdzić działanie komputera na innym zasilaczu komputerowym. Minimalne napięcie na linii +5V wynosi u ciebie 4,81V i niby mieści się w normie +/-5%, to jednak trzeba brać poprawkę gdyż czujniki napięć w płytach głównych i programy do sprawdzania napięć potrafią mocno przekłamywać. Dolna granica dla +5V wynosi 4,75V, ty masz 4,81V więc niewiele brakuje, gdyby to zmierzyć miernikiem może okazać się, że dzięki przekłamaniu wynik mieści się w normie, a w rzeczywistości tą minimalną wartość przekracza. Dlatego sprawdź też działanie komputera na innym zasilaczu, np. pożyczonym od jakiegoś znajomego.