WinXP + Debian + instalacja Ubuntu 10.04 - partycjonowanie

Mam zainstalowane systemy: Windows XP i Debian Squeeze.

Partycje:

sda1 NTFS 9GB - WinXP

sda5 NTFS 39GB

sda6 NTFS 80GB

sda8 ext3 20GB - Debian ("/")

SWAP - 512MB

Chcę wydzielić z partycji z Debianem 10 GB na partycję dla Ubuntu. Szukałem u wujka google i nie znalazłem innej możliwości niż wydzielenie partycji /boot, a nie chcę reinstalować Debiana. Wystarczy wydzielić “/” dla Ubuntu? Co z Grubem? Dodam, że chciałbym zainstalować Ubuntu na ext4.

Za pomocą gparted wydzielasz i robisz nową partycję.

Zainstaluje się z ubuntu.

Czyli wystarczy wydzielić następną partycję “/”? Nic więcej? Wydaje mi się zbyt proste ;p

Tak, wystarczy

Katalog boot jest wymagany a raczej zalecany w przypadku kilku zainstalowanych zarówno dystrybucji GNU/Linux jak i systemów, korzystających z jądra Linux ale to jedynie, tylko i wyłącznie w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku.

Grub wykryje inne systemy. Ext4 jest i tak domyślnym system plików w Ubuntu 9.10, tzn. jest domyślnie wybierany podczas instalacji systemu.

Instalacja Ubuntu jest zdecydowanie łatwiejsza niż instalacja Windowsa!

Pozdrawiam!

Dzięki za pomoc.

Grub Ubu wykrył partycję ext3 z Debianem, ale Grub z Debiana (Grub1) nie wykryłby partycji ext4, dlatego pytałem. Teraz tylko jeśli miałbym usunąć Ubu, to zostałby grub z Ubu i mógłbym uruchomić Debiana i Windowsa? Dobrze myślę, czy musiałbym przywracać gruba Debiana?

Wiem :wink: Instalowałem już wielokrotnie wiele dystrybucji i nie licząc Debiana (instalator tekstowy, nie graficzny), każda instalacja jest banalna dla początkującego użytkownika.

Dodam tylko, że zainstalowałem już betę Ubu 10.04 na ext4 i uruchamia się tak samo szybko jak zoptymalizowany Debian Squeeze z XFCE 4.6, co wprawiło mnie w niemałe zdumienie. Ogólnie wydajność jest na podobnym poziomie do mojego Debiana. Duży + dla Canonical, bo Koala działała tragicznie wolno. Koniec OT ;p