WinXP OEM a wymiana płyty głównej

Witam. Na jednym z komputerów zacząłem mieć problemy z płytą główną i mam dwie możliwości:

  1. Dać ją do serwisu i czekać aż zostanie naprawiona w ramach gwarancji (wiadomo ile to może potrwać);

  2. Od ręki wymienić na nową

Niby wybór prosty, ale jak wiadomo, Windows XP zostaje “przypisany” do płyty głównej, więc nie wiem jak to będzie z licencją. Wiem że w takich wypadkach można zadzwonić do MS i powinienem dostać nowy klucz aktywacyjny, ale jak to wygląda w praktyce?

Proszę o wypowiedź osób które były w podobnej sytuacji.

W twoim przypadku to naprawa wchodzi w grę. Wymiana będzie równoznaczna ze stratą licencji

No właśnie to mogą stwierdzić tylko w serwisie, a tyle czekać nie mogę, bo to komputer w kadrach (płatnik, kadry i płace itp.)

No i wypłaty w tym tygodniu :smiley:

(Problem dotyczy zintegrowanej karty graficznej)

To może spróbuj załatwic inna karte graficzną a ta zintegrowaną wyłącz ?

A na nową wymienić chcą w ramach gwarancji? Jeśli tak, to nie stracisz licencji. Nie wiem tego z autopsji, lecz z rozmów ze sprzedawcą w sklepie, w którym się zaopatruję. Interesował mnie ten temat, gdy rozpatrywałem zakup systemu OEM. Ostatecznie trafił mi się BOX z likwidowanej kafejki internetowej i na tym się to zakończyło.

Płyta jest na gwarancji, więc nie mam zamiaru kupować kary graficznej tylko dlatego, że zintegrowana źle działa. Pozatym, najtańsza karta graf. na PCIEx (taki slot jest na płycie) kosztyje pawie tyle samo, co nowa płyta. (a Ty chyba nie wiesz jak jest z wyciągnięciem kasy od księgowej w państwowym przedsiębiorstwie, tutaj naprawdę się oszczędza)

Złączono Posta : 23.05.2006 (Wto) 9:18

[quote name=mario]A na nową wymienić chcą w ramach gwarancji?

Więc z tego co pamiętam odpowiednie oświadczenie sklepu o konieczności wymiany płyty głównej w ramach gwarancji, kontakt z Microsoftem i ponowna aktywacja powinna być możliwa.

Z moich doświadczeń wynika, że ponowna aktywacja jest możliwa po wymianie uszkodzonej płyty. Na Twoim miejscu zadzwoniłbym do Microsoftu, tam dostaniesz wyczerpująca odpowiedź.

No więc wymieniłem płytę na nową i przygotowałem się na telefony itp., a tutaj niespodzianka. System działa jak działał i nie poprosił o aktywację. Cóż, płakać z tego powodu nie będę :smiley:

Tak z czystej ciekawości: czy płyty są podobne, chipset itd.?

[quote name=mario]Tak z czystej ciekawości: czy płyty są podobne, chipset itd.?

To raczej nie ma się czemu dziwić, pewnie dla systemu nic się nie zmieniło.

Ostatnio padla mi w firmie kolejna plyta główna. Niestety, było już po gwarancji, więc musiałem kupić nowa. jako że na rynku nie można było juzdostać identycznej płyty, nawet innej ale z podobnym chipsetem, kupiłem to co było.

Nowa plyta główna różni sięniemal wszystkim od poprzedniej. Chipset całkiem innego producenta itp.

Zainstalowałem WinXP i przygotowałem sięna rozmowy z przedstawicielami MS.

Najpierw spróbowałem jednak aktywacji przez Internet i… i to tyle. System się aktywował, pobrałem poprawki. Wszystko działa jak należy :slight_smile:

OEM to licencja mowiaca o tym ze dana winda przypozadkowana jest do konkretnych podzespolow.Wymiana plyty glownej WCHODZI w gre tylko w przypadku gdy jest ona na gwarancji i sie zepsula.

Inne kombinacje powoduja utrate licencji OEM.

tylko kto mi udowodni, że poprzednie podzespoły nie uległy awarii?