Wirtualizacja konkretnego sprzętu

(kamil_w) #1

Zastanawia mnie czy istnieje sposób wirtualizacji maszyny z konkretnymi parametrami. Chodzi mi o to, że korzystam z komputera, na którym mam pamięć taktowaną z prędkością 800MHz, procesorem Intel E2180 i dyskiem twardym z prędkością obrotową 7200rpm, a chciałbym sprawdzić jak np Ubuntu będzie działać na sprzęcie z procesorem pentium 2,4Ghz (chyba pentium III), 256MB ramu o prędkości 133Mhz i z dyskiem twardym o znacznie mniejszej prędkości obrotowej (nie wiem dokładnie jaka to prędkość, ale chodzi o symulację sprzętu sprzed ładnych paru lat).

Dostałem komputer z taką specyfikacją i chcę, by to jakoś działało, ale zanim się wezmę do instalacji na tej maszynie chciałbym to sprawdzić jak to będzie działać (tak pi razy drzwi). Nie mam tego PC pod ręką i dlatego szukam sposobu na sprawdzenie tego u siebie.

W chwili obecnej na komputerze tym znajduje się Windows XP Pro, Office 2003, AIMP, Firefox, Total Commander i Comodo Internet Secuirity (choć ten ostatni doprowadził mnie do szału gdy po instalacji baza danych programu aktualizowała się jakieś 3 godziny). Wcześniej był Comodo Firewall + Avast. Do tego sprzętu ma dostęp kilka osób i w zasadzie prócz mnie są to same komputerowe niemoty, które na pendrive'ach przynoszą tyle śmieci, że co piątek odzyskuję kopię partycji systemowej.