Wirtualizacja w małej firmie - jaki sprzęt i oprogramowanie?

Witam,

jestem nowy na tym forum oraz raczkuję w temacie wirtualizacji, więc nie linczujcie mnie za głupie pytania

Kuzyn ma firmę, którą chcemy wyposażyć w serwer - najlepiej RACK. Niestety fundusze są bardzo niewielkie więc będę szukał używanego sprzętu do 500zł - chciałbym na nim postawić dwie wirtualki:

  1. Serwer plików

  2. Serwer WWW - tylko do testów

A dalej się zobaczy - chociaż myślę, że docelowo nie przekroczymy 4 maszyn.

Jak widać wymagania nie są duże więc i pewnie budżet wystarczy, mam nadzieję.

Co do hardware to jedynie chciałbym aby miał interfejs na SATA, a nie SAS ze względu na ceny dysków.

Większy dylemat mam co do oprogramowania do wirtualizacji. Na pewno będę szukał wśród darmowych rozwiązań. Najlepiej jakby można było jako klienta uruchomić zarówno Windows jak i Linux, dobrze jakby była możliwość robienia snapshot’ów oraz dobrego backupu - i to chyba tyle co do moich wymagań, chyba, że pominąłem coś istotnego to mnie poprawcie.

Z uwagi na fakt, że nie ma w budżecie i planach serwera zapasowego pomyślałem, że w razie awarii dobrze by było móc uruchomić awaryjnie wirtualkę z kopii zapasowej na dowolnej innej maszynie - nawet z Windowsem.

I tu rodzi się pytanie (powiedzmy na przykładzie VMware) - czy maszyny z VMware ESXi można uruchamia na VMware Server lub odwrotnie.

Bo jeśli tak to sytuacja jest prosta - na serwerze instaluję ESXi, a w razie awarii na jakimś lepszym komputerku w oczekiwaniu na naprawę serwera instaluję VMware Server i uruchamiam wirtualke z backupu.

A jeśli nie da się ich uruchamiać zamiennie to musiałbym zainstalować na serwerze fizycznym np. Debiana, na nim VMware Server i dopiero w nim stawiać wirtualki (wiem, że stracę na wydajności), a czy i w takim wypadku mógłbym uruchomić kopię zapasową na VMware Server pod Windowsem?

Z góry dziękuje za odpowiedź i wszelaką pomoc.

Pozdrawiam.

Bartek