Wirtualne dyski na zasobie sieciowym

Witam. Postanowiłem przenieść się z Windows XP na Ubuntu 10.04. Jednak już na samym początku ma problem. Posiadam serwer, który udostępnia dwa zasoby. Na jednym z tych zasobów są wirtualne dyski. I chciałbym mieć możliwość podpięcia ich pod wirtualną maszynę. Dokładniej mówiąc sama maszyna wirtualna byłaby na komputerze z Linux-em, zaś wirtualne dyski na serwerze. W Windows XP udostępniałem dany zasób w postaci dysku sieciowego i było po problemie. Tutaj jednak gdy chcę dodać, utworzyć nowy dysk wirtualny to nie mogę go zapisać bądź odczytać z sieci. Czy jest możliwość, aby dało zapisywać się pod Ubuntu dyski wirtualne w obszarach sieciowych ? Z góry dziękuje za pomoc.

Serwer stoi pod Debianem.

Zrozumiałem tyle, że na Debianie postawiłeś Sambę, a pod Ubuntu(Gnome) chcesz mieć dostęp do udostępnianych zasobów. Sprostuj, jeśli się mylę.

Spróbuj tego http://pl.docs.pld-linux.org/uslugi_samba.html

@nintyfan , @womperm

Tu nie chodzi bynajmniej o samą Sambę, ja próbowałem zrobić to o czym pisze kolega aby poznać problem. Zapewne chodzi o to, że z poziomu przeglądarki plików nie ma się dostępu do zasobów sieciowych. Dokładniej chodzi o to, że gdy chce się dodać do nośników istniejący dysk wirtualny to trzeba wskazać lokalizację ale w przeglądarce plików nie ma właśnie tej lokalizacji do plików udostępnionych tak jak to jest w Nautilusie i podejrzewam, że na tym polega cały problem.

Póki co ja nie znam rozwiązania tego problemu :wink:

Pozdrawiam!

Wysoce prawdopodobne, że sam znalazłem rozwiązanie tego problemu. Za “przechowywanie” udziałów sieciowych odpowiedzialny jest folder o nazwie .gvfs. Po wejściu widoczne są w nim wszystkie aktualnie zamontowane udziały sieciowe. Gdy np wejdę w przeglądarkę Opera, pojawi mi się okno z wyborem gdzie ma być dany plik zapisany. Po naciśnięciu prawego przycisku myszki i zaznaczeniu opcji Wyświetlanie ukrytych plików ów folder się pojawia i można w nim zapisać dowolne informacje. Sam folder .gvfs znajduje się w folderze /home/nazwa usera.

Z góry dziękuje za chęć pomocy i mam nadzieje, że komuś przyda się ten wątek.