Wirus Ukash - nie działające tryby awaryjne

Witam i proszę o pomoc. Przyplątał się do mnie wirus udający policję, chcący ściągnąć ode mnie 500 zł. Blokuje on cały komputer, działa jedynie ctrl+alt+delete. Z początku udało mi się uruchomić przy ponownym uruchamianiu komputera wybór trybów awaryjnych (f8). Po wybraniu zwykłego komputer się zresetował i od nowa wyświetliło się zawiadomienie od niby-policji. Za drugim razem próbowałam trybu awaryjnego z dostępem do sieci - również nic to nie dało, z tym, że teraz komputer nie reaguje zupełnie na f8, więc nie mam nawet jak próbować trybu awaryjnego z wierszem polecenia. Czy ktoś może mi pomóc? Jestem totalnie nieobeznana w kwestiach technicznych…

Jaki to jest system?

Spróbuj za pomocą menedżera zadań uruchomić przywracanie systemu.

Ctrl+Alt+Del -> Aplikacje -> Nowe zadanie

-XP: C:\windows\system32\restore\rstrui.exe

-Vista, 7: C:\windows\system32\rstrui.exe

Oj, faktycznie, nie napisałam - mam Windowsa 7. Po przyciśnięciu ctrl+alt+del zawiadomienie generowane przez wirusa znika, mam do wyboru “zablokuj ten komputer, przełącz użytkownika” itd. Po kliknięciu “Uruchom menadżera zadań” znów pojawia się zawiadomienie-wirus. Co mam zrobić?

Aha, nie posiadam płyty z Windowsem, ponieważ był on zainstalowany na komputerze gdy go kupiłam, więc raczej nie mogę robić żadnych reinstalacji przy pomocy płyty.

Nic nie zrobisz skoro w ogóle nie można wywołać menu F8.

Chyba, że masz możliwość zalogowania się na inne konto użytkownika.

Można utworzyć bootowalny pendrive z Kaspersky Rescue:

http://support.kaspersky.com/pl/8092

Po uruchomieniu należy wykonać leczenie rejestru.

  1. Sposób uruchamiania narzędzia Kaspersky WindowsUnlocker i leczenia rejestru:

http://support.kaspersky.com/pl/viruses … 993#launch

Później aktualizować bazę wirusów i przeskanować dysk.

Niestety nie mogę zalogować się przez innego użytkownika, ponieważ na komputerze korzystam tylko z jednego - tym samym konto administratora jest zawirusowane. Co do Twoich dalszych rad - czy dobrze rozumiem, że do korzystania z Kaspersky Rescue musiałabym mieć wcześniej zaistalowanego antywirusa Kaspersky? Korzystam z GData, czy w związku z tym uda mi się cokolwiek ruszyć w walce z tym wirusem?

Nie.

Ściągasz Kaspersky Rescue Disk 10 tworzysz boot’owalny pendrive (instrukcja) lub nagrywasz na płytę CD, uruchamiasz z niej/niego komputer i

Przy instalowaniu pojawia mi się błąd (Error 0x800000c0 has been encountered when creating the USB Rescue Disk). Co mam zrobić? Przepraszam, zupełnie nie znam się na komputerach…

Edit: No tak, zacięło się przy ściąganiu i nie zainstalowało do końca.

Dodane 12.06.2013 (Śr) 23:19

W porządku, nagrałam. Jak mam go uruchomić na zawirusowanym komputerze po podłączeniu do niego pendrive’a? Przy ctrl+alt+del wyświetla mi się teraz zamiast zwykłego zamykania systemu “zainstaluj aktualizacje i zamknij system” (czerwona ikonka z wykrzyknikiem). Mam ją wybrać? Wybacz głupie pytania, ale nie chcę pogorszyć w żaden sposób sprawy…

Za pomocą Kaspersky Rescue można uruchomić komputer, ale widać trudno przeczytać instrukcję w linku.

Wtedy w ogóle nie działa zainstalowany system, więc wirus również nie może się uruchomić.

Żaden ze skrótów nie działał, komputerem zajmie się specjalista. Dziękuję za pomoc