Wirus 'Your personal files are encrypted' Proszę o pomoc

Witam

W katalogu Dokumenty pojawiły się 2 pliki

Jak i *bmp tak i *.txt zawierają instrukcje w języku angielskim

Czy istnieją szanse na odzyskanie tych danych

Czy mam podać logi z któregoś programu skanującego typu OTL, RSIT

Logi niewiele tu wniosą. To dość paskudne ransomware.Po pierwsze - musisz usunąć wirusa. To akurat powinien wykonać dowolny antywirus uruchomiony z CD lub w trybie awaryjnym. Natomiast co do plików - to sprawa ma się zdecydowanie gorzej. Jeśli Twoja siostra nie miała kopii zapasowej - to właśnie z danych zrobiły się szukane. Zaszyfrowanych plików nie odzyskasz (nie odszyfrujesz) - i niestety nawet jeśli zapłacisz - nadal ich nie odszyfrujesz (przynajmniej ja nie znam żadnego przypadku by po zapłaceniu okupu delikwent otrzymał klucz do deszyfrowania. Cała nadzieja w tym, że to jest oryginalna (starsza wersja) tego szkodnika, która po zaszyfrowaniu danych - usuwa oryginalne pliki. Wówczas jest pewna nadzieja, że przynajmniej jakąś część plików odzyskasz przy pomocy programów do odzyskiwania danych (tu ci mogę podpowiedzieć że Photorec daje sobie z tym radę).

 

Tutaj masz bardziej obszerne informacje na temat CTB Locker: http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/ctb-locker-ransomware-information

Dzięki za info spróbuje coś działać