Wirus zablokował dostęp do windows defender

Przypuszczam ze nic sie nie zmieniło jesli chodzi o Defender skoro nie piszesz.
Mozesz uruchomić PowerShell jako administrator i wpisac nastepujace polecenie.

Get-MpComputerStatus

Wyświettli ci sie lista aktualnych ustawień Defendera i mozesz ja porównać z ta, gdzie interesujące fragmenty sa oznaczone. Sprawdź czy takie same wartości „true” i najnowsze aktualizacje.

Mozesz takze wpisać to

Get-Service Windefend, SecurityHealthService, wscsvc| Select Name,DisplayName, Status

I sprawdzić stan usługi antywirusowej Microsoft Defender (WinDefend), usługi zabezpieczeń systemu Windows (SecurityHealthService) i Centrum zabezpieczeń (wscsvc)

Nie działa. Chyba że coś źle robię

składniki defendera wyrzucają błąd COM, tak jak się spodziewałem.
Możesz spróbować zreinstalować Defendera tym nieinteraktywnym, cichym instalatorem:
https://catalog.s.download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/defu/2023/06/updateplatform.amd64fre_d0c6cc6d6204cc8fbdc36b5748f0c6c210d2436b.exe

Sprawdź w Menedżerze Zadań, kiedy zakończy pracę, po tym jak go odpalisz.

Nic zle nie robisz.

Napisałem

Polecenia PS które uruchomiłes miały tylko potwierdzic to co ponizej

HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender: Ograniczenia <==== UWAGA
HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender Security Center: Ograniczenia <==== UWAGA

Poczekaj na odpowiedź dotyczaca logów FRST.
W nich nic co dotyczy Defendera i twojego profilu, sie nie zmieniło.

Jesli tu nie uzyskasz odpowiedzi dotyczacych FRST ( np. tych dwóch wskazanych osób nie ma, wakacje) to spróbuj tu.

Poproś jessica

Oczywiscie mozesz spróbować tego co proponuje @wielkipiec ale najpierw poproś go by ci wkleił link do strony z której to pobierzesz i wymagaj to od kazdego. Dla własnego bezpieczeństwa.
Mozesz takze poprzez menu Start, zresetować całosc. Jest tam cos takiego jak Zabezpieczenia Windows z opcją Reset.
Czasem cuda sie zdarzaja.
Ale musisz pamietać. Po kazdym takim działaniu trzeba ponownie przeskanować system przez FRST by na podstawie aktualnych logów móc utworzyć fixlist.

Fixlog.txt (5,3 KB)
Zrobiłem ale w czym to miało pomóc?

Fixlog trzeba było wstawić tam gdzie tworzony był plik naprawy. Wraz z ponownym skanem FRST.
Byc moze jeszcze cos wyskoczy.

Oprócz tego warto napisać czy jest poprawa czy bez zmian.
Następna „zabawą” po tym będzie wykonanie dwóch poleceń w Wierszu poleceń ( administrator)

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

sfc /scannow

Naprawiało twój profil, pousuwało błedne wpisy rejestru, kasowało dziwne sterowniki po niewiadomo czym i tp.
Wszystko wskazuje ze masz uszkodzony system ponieważ Defender jest jego nieodłączną częścią.
Jesli polecenia naprawcze nie przyniosą rezultatu (a nie muszą) to pozostaje ostateczny srodek, reinstalacja.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.