Witam was Ptrzebuję porady na temat pracy dysku twardego


(Andrzej Cieslinski) #1

nie wiem czy to jest normalne zjawisko, dysk chodzi na durzych obrotach ,przy przeglądaniu netu,tak jagby wykonywał skomplikowane zadania.wydaje mi się żę tego nie było, a i jeszcze chodzi emulek.. Gdy kompa wyłącze na pół godzinki to przez pierwsze kilkadziesiąt minut chodzi normalnie potem znów się rozpędza .nie wykonując skomplikowanych zadań komp ma rok ...a i jeszcze jedna kwestja nieraz jest niewyłaczany kilka dnii, ale czy to ma coś wspulnego... dzięki za wyjaśnienie 8)


(system) #2

e-mulek korzysta cały czas z dysku więc nie dziwie się że szybko się kręci. A indexowanie? A inne procesy? Wszystko korzysta z dysku :stuck_out_tongue:


(Karmazyn65) #3

Dysk się nie rozpędza - działa zawsze ze stałymi obrotami.

To głowica zaczyna biegać po całym dysku.

Przyczyn może być kilka.

1. Dsyk zapchany - usuń zbędne śmieci (opróżnij bufory przeglądarek internetowych oraz foldery plików tymczasowych), zmniejsz ilość miejsca na dysku na bufory przeglądarek na ok. 20MB - tyle wystarczy.

2. Wyłącz i ponownie włącz Przywracanie Systemu. Zmniesz ilość miejsca na dsyku przeznaczoną na punkty przywracania na ok. 1GB - tyle wystarczy.

3. Dsyk mocno pofragmentowany - wyłącz wszystkie programy i zdefragmentuj dyski

4. Emule jest ustawione na przyrostowe tworzenie plików - przestaw by rezerwowało miejsce na pobierane pliki i nie pobieraj jednocześnie więcej niż dwa, ustaw, by Emule prawdzało ilośc wolnego miejsca na dysku i ustaw tę wartość na min 20% pojemności dysku.

5. Wyłącz Hibernację - odzyskasz przestrzeń na dysku równą obecnej wielkości RAM

6. Mało pamięci operacyjnej i system częściej musi odwoływać się od dysku - dołóż RAM

7. Po czyszczeniu, defragmentacji i ew. dołożeniu RAM (koniecznie po tych czynnościach) ustaw plik wymiany na stałą wartość, czyli minimum takie, jak maksimum - nie odwrotnie i nie wartość pośrednia - żeby nie brakło

8. Wyłącz z Autostaru zbędne programy oraz automatyczne aktualizacje systemu oraz innych programów - o ile będziesz pamiętać o robieniu tego samodzielnie.


(Monczkin) #4

Proszę nazwać temat konkretnie i poprawić błędy. Na forum piszemy po polsku.


(Cosik Ktosik) #5

Dorzućmy do tego automatyczne aktualizacje programów, baz wirusów, itp. A może antywirus sprawdza pliki w poszukiwaniu szkodników.


(Longhorn2009) #6

Dysk może być także mało wydajny i dlatego długo i intensywnie pracuje.


(Kabuto1378) #7

względnie może być uszkodzony sprawdź stosownym programem.